Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Żaluzje, rolety czy plisy? Jak chronić się przed słońcem i wścibskimi sąsiadami?

Cenimy sobie spokój i prywatność. Kiedy urządzamy mieszkanie lub dom, jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia stają się zasłony. Nie wszystkie dekoracje okienne pasują jednak do każdego rodzaju pomieszczenia. Najpopularniejsze są trzy grupy przesłon: żaluzje, rolety oraz plisy. Oto krótki przewodnik, który pomoże wybrać najlepszą przesłonę dla naszego lokum.

Klasyka, czyli żaluzje

Wielu osobom kojarzą się one z brzydkimi, szarymi, powyginanymi żaluzjami, jakie często można było spotkać w urzędach lub biurach. To już jednak przeszłość i teraz mamy do wyboru dużo więcej wariantów materiałowych oraz kolorystycznych. Najtańszą opcją pozostają te wykonane z aluminium, które dobrze nadadzą się do małych, nowocześnie urządzonych pomieszczeń. Są lekkie, nie obciążają zbytnio ramy okiennej i cechują się wysokim stopniem odbijania promieni słonecznych, co pomaga w utrzymaniu niskiej temperatury wewnątrz mieszkania.

red-light-484403_1280

Innym materiałem wykorzystywanym do produkcji żaluzji jest drewno oraz bambus. Przesłony wykonane z tych materiałów są nieco cięższe niż aluminiowe, ale nadają wnętrzu wyjątkowy, przytulny i ciepły charakter. O drewnianych roletach warto pomyśleć, kiedy urządzamy nieco większe pomieszczenie, ponieważ są one wyrazistym elementem wyposażenia i użyte na małym metrażu mogą go przytłaczać i optycznie pomniejszać.

Żaluzje mają swoich gorących zwolenników, jak i przeciwników. Ich zalety to niewątpliwa ekonomiczność, prostota użytkowania i czyszczenia oraz możliwość dosyć dokładnej regulacji poziomu wpuszczanego światła. Przeciwnicy wskazują na słabą jakość wykonania, krótką trwałość oraz problematyczną pielęgnację w przypadku żaluzji drewnianych.

Plisy, czyli żaluzje nowej generacji

Plisy są bardziej nowoczesnymi wersjami żaluzji. Składają się z dwóch listw: górnej, dolnej oraz ze sztywnej, materiałowej harmonijki między nimi. Dzięki takiej budowie można je opuszczać klasycznie, czyli od góry, ale także od dołu, co pozwala na przykład na zasłonięcie tylko dolnej części okna. Niektóre modele pozwalają podzielić zasłonę na dwie części, tak żeby utworzyć szparę dla światła po środku. Plisy świetnie nadadzą się do okien o nietypowych kształtach: trójkątnych, trapezowych czy okrągłych, ze względu na możliwość dopasowania ramy.

Największą zaletą tego typu dekoracji okiennej jest możliwość dostosowania wysokości przesłonięcia do swoich potrzeb i warunków, czyli na przykład wędrującego w ciągu dnia słońca. Są one jednak nieco droższym rozwiązaniem niż tradycyjne żaluzje.

Rolety – dla klimatycznego wnętrza

Jednym z najpopularniejszych dekoracji okiennych są rolety. To długie płachty materiału nawinięte na rolkę na górze okna, których poziom wysunięcia kontrolujemy za pomocą sznurka. Dostępnych jest kilka typów: najpopularniejsze to wolnowiszące, rolety materiałowe o gładkiej powierzchni. Innym rodzajem są rolety rzymskie, które przy podnoszeniu tworzą charakterystyczne fałdy, a po rozwinięciu widoczne są na nich segmenty. Ilość przepuszczonego przez nie światła zależy od grubości materiału, z którego zostały wyprodukowane. Niestety nieco gorzej odbijają one ciepło niż żaluzje, nie są więc najlepszym wyborem dla okien z nasłonecznionej strony.

Zaletą rolet jest bardzo szeroki wybór modeli oraz kolorów. Łatwo dopasujemy je do małych, przytulnych pomieszczeń, dużych, eleganckich mieszkań, czy nowoczesnych apartamentów typu studio.

Dobrze dobrana dekoracja okienna nie tylko ochroni nas przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami, ale także może być doskonałym akcentem podkreślającym wystrój pomieszczenia.

Skomentuj