Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Projekty domów – jak wybrać ten wymarzony?

Kiedy działka pod budowę jest już zakupiona, to możemy pomyśleć o wyborze odpowiedniego projektu, który jest kluczem do tego, by za jakiś czas cieszyć się z budowy idealnego domu. Jednak w natłoku różnych propozycji, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych architektonicznych kwestii, które sprawią, że dom faktycznie stanie się tym wymarzonym.

Wielkość domu

Wybierając projekt, najlepiej już na wstępie określić swoje potrzeby, to znaczy zastanowić się, czy będziemy potrzebować domu przestronnego czy bardziej „kameralnego” i przytulnego. Dlatego warto oszacować, ile pokojów będziemy potrzebować – do pracy, wypoczynku, dla dzieci.  Równie istotna jest ilość łazienek czy pomieszczeń gospodarczych, na przykład do przechowywania środków czystości czy przetworów. Przydatne może się również okazać wcześniejsze zliczenie powierzchni całego lokum –  tak aby po wzniesieniu ścianek działowych nie okazało się, że kuchnia jest na przykład za mała, a łazienka za duża. Warto mieć również na uwadze fakt, że im większa powierzchnia, tym wyższe koszty utrzymania budynku. W każdym razie suma metrażu pozwoli najlepiej zaadaptować projekt domu do indywidualnych oczekiwań, a także możliwości, jakie oferuje działka i plan zagospodarowania przestrzennego terenu.

Układ pomieszczeń

Zwrócenie uwagi na układ pomieszczeń pozwoli uniknąć wielu niekomfortowych rozwiązań, na przykład, gdy wejście do domu znajduje się nie od strony ulicy, czyli tam, gdzie wjazd na posesję, a z tyłu. Błędna może okazać się też lokalizacja tarasu, gdy zamiast widoku na ogród zapewnia „krajobraz” ruchliwej ulicy. Atutem projektu może się natomiast okazać połączenie kuchni, jadalni i salonu, dzięki czemu otrzymamy strefę do wspólnego wypoczynku i spożywania posiłków, co na pewno bardziej będzie sprzyjać rodzinnej atmosferze. Tymczasem warto unikać w domu pokojów długich i wąskich, przypominających tramwaj. Są one nie tylko niepraktyczne, ale również trudne do zaaranżowania. Poza tym planując rozmieszczenie pomieszczeń, warto wziąć pod uwagę ich lokalizację względem czterech stron świata, by kuchnia nie okazała się nadmiernie narażona na działanie promieni słonecznych, a salon z kolei zbyt słabo doświetlony. Marzysz o domu skrojonym na miarę? 6 Dzielnica wykona wszystko za Ciebie – od załatwienia pozwolenia na budowę, przez budowę z preferowanym przez Ciebie układem pomieszczeń.

Energooszczędność

Coraz więcej osób zaczyna być świadomych tego, jak wiele korzyści niosą energooszczędne rozwiązania. Warto już na etapie poszukiwań projektu zastanowić się, czy chcemy z nich skorzystać, gdyż późniejsze „modyfikacje” budynku mogą okazać się niemożliwe lub po prostu bardziej kosztowne.

Wyznacznikiem energooszczędnego budownictwa jest prosta, zwarta bryła domu z przeszkleniami elewacji po nasłonecznionej stronie. Tego rodzaju budynki mają również minimalną ilość i wielkość okien oraz drzwi po strony północnej. W takich projektach unika się również balkonów, tarasów, lukarn, które w dużym stopniu przyczyniają się do utraty ciepła. Nietrafionym pomysłem w tym przypadku okaże się również umieszczenie sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego od strony północnej, gdzie nasłonecznienie jest stosunkowo najmniejsze. Tam powinniśmy się zdecydować na ulokowanie garderoby czy pomieszczenia gospodarczego.

Jak widać przy wyborze projektu wymarzonego domu, należy kierować się wieloma czynnikami, które pozwolą uniknąć wielu niefortunnych decyzji. Dom ma być nie tyle piękny na zewnątrz, co przede wszystkim funkcjonalny wewnątrz.

Skomentuj