Kolor ścian, sufitu a nawet podłogi czy mebli to w dużej mierze kwestia gustu, jednak warto pamiętać, że to jak dobierzemy barwy w naszym mieszkaniu, może mieć spory wpływ na to jak będzie nam się w nim żyć. Psychologowie już jakiś czas temu udowodnili, że niektóre z kolorów, a właściwie ich większość może oddziaływać na nasze samopoczucie. Jak więc dobrać kolorystykę wnętrz, aby nasze mieszkanie było zarówno stylowe, funkcjonalne jak i zapewniało nam warunki odpowiednie do pracy czy wypoczynku?
Psychologia barw
Rożne kolory inaczej oddziałują na naszą psychikę i mają rozmaity wpływ na poszczególne aspekty naszego codziennego życia. Dlatego właśnie należy pamiętać by kolorystykę dobrać odpowiednio do przeznaczenia danego pokoju.
Kolory neutralne – czyli biel oraz szarości. Nie mają one znaczącego wpływu na nasze samopoczucie, traktowane są jak barwy stonowane, spokojne. Dzięki swojej neutralności stanowią doskonały dodatek do innych, zwłaszcza jasnych i spokojnych kolorów.
Kolory relaksujące – jasne, stonowane odcienie takich kolorów jak błękit, zieleń czy brąz. To barwy dzięki którym możemy poczuć się bezpieczni, spokojni. Najlepsze będzie ich zastosowanie w pomieszczeniach przeznaczonych na relaks, jak choćby salon czy sypialnia, jednak w tym drugim przypadku zastosowanie znajdzie też jasny błękit, który może pomóc w zasypianiu.
Kolory poprawiające humor – wyraziste, często ostre, ale też pogodne kolory, jak żółć, pomarańcz czy czerwień (z którą należy jednak uważać, gdyż przy nadmiernej jej ilości może działać przytłaczająco). Te barwy najlepiej stosować w miejscu spotkań, wprowadzają one bowiem w dobry humor, pobudzają do działania a czasem nawet podnoszą ciśnienie krwi. W otoczeniu tych kolorów będziemy czuć się mniej senni i zmęczeni niż choćby otoczeni błękitem.
Kolory do pracy/nauki – w tym przypadku ważny jest charakter w jakim wykorzystywane będzie pomieszczenie. Jeśli nasza praca jest typowo umysłowa, najlepsze będą kolory neutralne, jak wspomniane wcześniej biele i szarości, jednak dobrze sprawdzić może się też beż, natomiast jeśli wykonujemy prace stricte artystyczną lepiej wpłyną na nas intensywne, pomieszane kolory, jak choćby cytrynowy żółty z domieszką zieleni. W przypadku pokoi do nauki, lepsze będą kolory nieco pobudzające, jak pastelowa żółć, która ułatwia koncentrację.
Nastrój nastrojem, jednak co z modą i szykiem?
To że barwy mogą mieć wpływ na naszą psychikę jest pewne, jednak nasze mieszkanie nie istnieje tylko dla nas, każdy chociaż od czasu do czasu miewa gości, a wtedy nasze mieszkanie ma się prezentować modnie i elegancko. Trzeba jednak pamiętać, że moda lubi się zmieniać i zbytnie do niej przywiązanie, może skutkować częstymi remontami, nawet z roku na rok.
W tym roku najpopularniejsze mają być kolory ziemi, związane z bliskością natury. Barwy stonowane, przypominające raczej lasy niż wielkie miasta, czasem jednak dobrze jest przełamać je intensywnością czerwieni lub koloru lilii.
Spragnieni nieco bardziej awangardowych wrażeń, mogą w tym roku pokusić się o wykorzystanie ciemnego grantu, odcieni brązu czy zieleni – zwłaszcza mętna oliwka oraz mięta.
Natomiast minimaliści, skupiający się na bieli i czerni, by pójść z duchem mody mogą zastanowić się nad przełamaniem surowej czerni jaskrawą żółcią lub różem (bez zbędniej przesady oczywiście).
Poszukiwaczy informacji na temat modnej, stylowej oraz ponadczasowej aranżacji mieszkania zapraszamy tutaj.
Skomentuj