Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Jaki jest średni koszt remontu łazienki z rynku pierwotnego?

Kupno domu czy mieszkania to dopiero początek wydatków które nas czekają nim w pełni uwijemy sobie gniazdko, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na rynek pierwotny – czyli kupno wprost od dewelopera. Otrzymamy bowiem klucze do surowych pomieszczeń, szare ściany i podłogi wymagać będą sporego nakładu pracy i środków zanim nabiorą ostatecznego wyglądu. Każdy pokój to osobne wydatki, jednak najwięcej prac wykończeniowych czeka nas w łazience. Tylko ile to może kosztować?

Oczywiście najwięcej zależy od tego jak duża jest nasza łazienka, ponieważ ma to wpływ w zasadzie na każdy aspekt jej wykończenia. Do tego dochodzą też osobiste decyzje, takie jak wybór fachowców czy jakości materiałów.

Krok po kroku

Przyjmijmy, że staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami standardowej wielkości mieszkania w bloku. W tym przypadku łazienka będzie miała jakieś 6m2.

Pierwszym wydatkiem, z którym przyjdzie nam się zmierzyć będzie wynajęcie hydraulika (o ile jest to konieczne), tnąc koszty tak jak to tylko możliwe, powinniśmy poszukać niezależnego wykonawcy z dobrymi opiniami. Jeśli prace hydrauliczne nie są bardzo skomplikowane i czasochłonne, musimy być gotowi na wydatek rzędu kilkuset złotych. Przykładowo za przeniesienie trzech punktów hydraulicznych przyjdzie nam zapłacić około 600 zł.

Jeśli instalacja wodna jest już gotowa, przyszedł czas na elektrykę. Tutaj jest już nieco lepiej, zakładając, że problematyczność i zakres pracy elektryka jest podobny jak wspomnianego wcześniej hydraulika, za usługę będziemy musieli zapłacie średnio 220 zł.

Płytki, wszędzie płytki!

Mamy wodę i prąd, pora nadać temu jakiś wygląd. I niestety, najpopularniejsze w łazienkach, płytki nie należą do najtańszych inwestycji. Jeśli zdecydujemy się na zakup materiałów ze średniej półki cenowej, przyjdzie nam zapłacić jakieś 40zł/m2, do tego dochodzą koszty dodatkowych materiałów – kleje, fugi, preparaty gruntujące, a to kolejne 200 zł – oraz oczywiście potocznie zwana robocizna, w dużych miastach za pracę glazurnika przyjdzie nam zapłacić około 50 zł/m2. Tak więc kompletne „opłytkowanie” naszej łazienki, 2000 do 2500 tyś. złotych.

Sufit oczywiście malujemy farbą, za która zapłacimy kilkadziesiąt złotych, w zależności od koloru, jakości i producenta. Malowanie sufitu to praca na tyle prosta i szybka, że bez utrudnień możemy wykonać ją sami.

Nadal jakoś tu pusto

Fakt. Nasza łazienka jest już odmalowana a płytki pięknie się prezentują. Pozostał wystrój. Kupno mebli i urządzeń sanitarnych jest w zasadzie kwestią bardzo indywidualną, i mocno uzależnioną od naszego budżetu czy wymagań. Załóżmy jednak że staramy się osiągnąć możliwe najlepszy efekt w stosunku cena – jakość.

Pierwsza decyzja – wanna czy kabina prysznicowa. To już tylko kwestia gustu, ale jak do niego ma się cena? Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie dostępne jest na rynku w cenie około 850 zł (średnia półka cenowa).

Decyzja podjęta? Idźmy więc dalej, teraz przed nami nic innego jak mekka przemyśleń, czyli toaleta. Trzymając się kurczowo średniej półki cenowej, wydatek ten trzeba szacować na około 500 zł.

Już prawie koniec. Pozostała umywalka. Decydując się na wersje podszafkową, wraz z baterią i montażem, będziemy musieli pogodzić się, iż z naszego portfela zniknie kolejne 500 zł.

Z rzeczy i urządzeń niezbędnych nam do przeżycia to tyle. Jednak nie ukrywajmy – dobrze by było, gdyby na tym etapie, budżet wciąż był gotowy na zakup takich dodatków jak lustro, dywaniki, wieszaki, szafki szczotki i wszelkie inne przyrządy znajdujące w każdej współczesnej łazience. I nie warto spodziewać się, że wyniesie nas to mniej niż 800 zł.

Podsumowując, koszt takiej łazienki, przy uwzględnieniu średniej półki cenowej to jakieś 6000 zł. Jednak zarówno ceny materiałów i jak pracy fachowców mogą się różnić w zależności od regionu, dlatego nie ma co kurczowo trzymać się tej kwoty.

 

Więcej informacji na temat remontu łazienki oraz jej aranżacji znajdziesz na: http://defra.pl.

 

Skomentuj