Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Kredyt hipoteczny a forma zatrudnienia – niezbędne dokumenty

kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, które należy mocno przemyśleć. Zanim się na niego zdecydujemy powinniśmy zorientować się we wszystkich warunkach, wymaganiach oraz potrzebnych dokumentach. Przede wszystkim jednak powinniśmy się dowiedzieć, jak to jest ze staraniem się o kredyt pod względem naszej formy zatrudnienia. Czego oczekują banki, komu najchętniej udzielą wsparcia finansowego oraz jakie dokumenty powinniśmy złożyć?

Umowa o pracę

Oczywiście podczas starania się o kredyt banki patrzą najprzychylniej na osoby zatrudnione na umowę o pracę. Najchętniej udzielane zobowiązania zostają pracownikom na etacie, którzy mają umowę na czas nieokreślony, jednak określony w niej okres zatrudnienia również nie przekreśla szans na pozytywną decyzję kredytową. Dokumenty jakie będą potrzebne w tym przypadku to przede wszystkim zaświadczenie o zarobkach oraz zatrudnieniu, które ważne jest 30 dni a wzór podaje nam bank. Kolejnym ważnym papierem jest wyciąg z konta bankowego za okres 3 bądź 6 miesięcy. Nie zapomnijmy dołączyć również zaświadczenia ZUS o wysokości podstawy, od której odprowadzane są składki, PIT 37 za ostatni rok bądź dwa lata oraz świadectwa pracy. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na czas określony to warto dodać także dokument od pracodawcy, który potwierdzi brak przeciwwskazań do dalszego zatrudnienia a w przypadku podwyżki, która nastąpiła w okresie ostatnich 6 miesięcy – aneks do umowy.

Umowa zlecenie bądź o dzieło

W przypadku tych umów instytucje finansowe zazwyczaj wymagają od kredytobiorcy przepracowanych co najmniej dwunastu miesięcy. Czasami, choć dużo rzadziej, staż pracy może być trzymiesięczny bądź półroczny. W tym przypadku banki wymagają umowy, które potwierdzają wykonanie dzieła bądź zlecenia oraz pełen wyciąg z kont, na które wpływa wynagrodzenie za nie. Ważny jest również PIT 37 za ubiegły rok albo dwa.

Samozatrudnienie

Posiadając własną działalność gospodarczą musimy być gotowi na to, że ta forma zatrudnienia może przysporzyć nam wielu przeszkód związanych z ubieganiem się o kredyt hipoteczny. Przede wszystkim firma musi działać co najmniej rok, w niektórych przypadkach potrafi być to nawet dwa lata. Poza tym zwiększa się ilość dokumentów, które musimy dostarczyć do banku. Będzie to: zaświadczenie z ZUS, świadczące o niezaleganiu ze składkami, papier z US, który gwarantuje, że właściciel działalności nie zalega ze zobowiązaniami podatkowymi, zaświadczenia o nadaniu numeru REGON oraz NIP a także o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, PIT 36 bądź PIT 36L za ostatni rok albo dwa lata, PIT/B, który jest załącznikiem PIT-u 36L oraz wyciąg z konta firmowego za okres ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli konto to prowadzone jest na rachunku prywatnym to wymagane będzie również zaświadczenie o nieposiadaniu rachunku firmowego.

Kredyt hipoteczny to poważny krok, który wymaga przedstawienia dużej ilości dokumentów, aby bank mógł potwierdzić naszą wiarygodność (tutaj dowiesz się więcej na ten temat). Należy również pamiętać, aby wymagane papiery porządnie skompletować i przynieść od razu. W przypadku, kiedy zabraknie jakiegoś wymaganego dokumentu będziemy musieli go donieść a to nie tylko wydłuży proces starania się o kredyt, ale również może spowodować utratę ważności innych dokumentów.

 

Skomentuj