Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Uprawa warzyw w szklarni

warzywa

W szklarni wszystko rośnie i rozwija się o wiele szybciej, niż w przypadku uprawy polowej. Jej ciepło przyspiesza plonowanie nawet o kilka tygodni. Przydaje się ona do pielęgnacji nowalijek i rozsady. W ogrzewanej szklarni często zimują warzywa wrażliwe na mrozy. Szklarniowe rośliny rozwijają się od lutego do listopada, dlatego smakiem świeżej rzodkiewki z własnego ogródka można cieszyć się już na wiosnę.

Które warzywa lubią ciepło szklarni?

W uprawie szklarniowej doskonale sprawdzają się rośliny ciepłolubne takie jak melony, papryka i pomidory. Ich zbiory rozpoczynają się około półtorej miesiąca wcześniej niż w ogrodzie. Są też znacznie pewniejsze i bardziej okazałe. Zasadzone nowalijki – rzodkiewkę, sałatę, rukolę, szpinak, cebulę i pietruszkę – można wykorzystywać w kuchni już od maja. Warzywa zwykle rozsiewa się na stałe miejsca od kwietnia, w zależności od wymagań konkretnego gatunku czy odmiany. Niektóre z nich uprawia się z rozsady przygotowanej wcześniej w mieszkaniu.

Zanim zaczniesz

Warto pamiętać, że szklarnie nieogrzewane są znacznie tańsze w utrzymanie. Głównie z tego powodu częściej buduje się je w przydomowych ogródkach. Przed zaaranżowaniem szklarni należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Ziemię trzeba dobrze przekopać, usunąć z niej chwasty i użyć nawozu. Zalecane są nawozy organiczne takie jak kompost. Odpowiednia gleba przybliża nas do sukcesu w postaci świeżych warzyw na talerzu.

Krok po kroku

  • Szkielet szklarni wykonuje się najczęściej z aluminium lub stali. Umieszcza się go na metalowej podstawie znajdującej się na wypoziomowanym gruncie albo na betonowym fundamencie dodatkowo chroniącym przed wychłodzeniem. Właściwy kąt nachylenia przeszklonej połaci dachu to 25-35 stopni.
  • Warto zapewnić możliwość wietrzenia wnętrza przez uchylenie okien dachowych, a nie tylko przy pomocy otwierania drzwi.
  • Warunki rozwoju roślin ulegną ulepszeniu dzięki zastosowaniu cieniowania. Dzięki niemu sprawnie reguluje się ilość słońca docierającego do sadzonek.
  • Miejsce na szklarnię powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru i zaciszne.
  • Warto poprowadzić ścieżkę przez środek szklarni. Zalecana szerokość to 60 cm.
  • Po wysypaniu odpowiednio przygotowanej warstwy gleby sadzi się rośliny, z zachowaniem wymaganej odległości. Można uprawiać je na grządkach lub w donicach i na stołach.
  • Sadzonki należy regularnie podlewać i nawozić. Zamontowanie systemu automatycznego nawadniania znacznie ułatwi pielęgnację roślin. Najlepiej zainstalować w nawadnianie kropelkowe, dlatego że dzięki niemu woda dociera bezpośrednio do korzeni.
  • Duża wilgotność powietrza w szklarni bywa problematyczna. Sprzyja ona powstawianiu chorób grzybowych. Z tego powodu należy wietrzyć wnętrze szklanej konstrukcji a rośliny spryskiwać profilaktycznie preparatami grzybobójczymi.

Uprawa warzyw we własnym ogródku daje satysfakcję i zapewnia zdrowe, ekologiczne plony. Szklarnia pozwala na wydłużenie okresu uprawy roślin, przyspieszenie zbioru plonów i ułatwia pielęgnację ciepłolubnych roślin.

 

 

Skomentuj