Kiedy temperatura wzrasta, słońce mocno grzeje, a na niebie nie znajdziemy ani jednej chmurki, upał może dawać się we znaki. Mieszkanie zaczyna przypominać saunę albo piekarnik. Jeśli nie posiadamy klimatyzacji, istnieją inne sposoby, by nieco schłodzić powietrze.
Wpuść zimne powietrze
Nocą porządnie wywietrz wszystkie pomieszczenia. Chłodny powiew ostudzi rozgrzane mury i pozwoli na zachowanie przyjemnych i komfortowych warunków w naszym domu.
Nie gotuj
Gdy żar leje się z nieba raczej nie mamy dużego apetytu. Najlepiej nie korzystać wtedy z kuchenek i piekarników nagrzewających mieszkanie. Zamiast stać nad parującymi garami, warto przygotować lekką sałatkę albo kanapki.
Włącz wiatraczek/wentylator
Co prawda nie obniżają one temperatury powietrza, ale za to wprawiają je w ruch. Powstaje wówczas tzw. kontrolowany przeciąg dający efekt chłodzenia. Również pot wydzielany przez naszą skórę szybciej odparuje. Wentylatory można kupić za niewielką cenę. Dostępne są modele wiszące lub stojące.
Wyłącz urządzenia elektryczne
Wszystkie urządzenia elektryczne (jak komputer, telewizor, czajnik) wytwarzają ciepło. Wyłącz więc sprzęty, z których nie korzystasz. Odłącz wtyczki i ładowarki, a zwykłe żarówki zamień na energooszczędne.
Nie otwieraj okien w dzień
Otwieranie okien, aby schłodzić pomieszczenie, mija się z celem. Do mieszkania dostaje się gorące powietrze. Dlatego gdy wychodzimy z domu należy zamknąć okna i zaciągnąć zasłony. Po naszym powrocie odczuwana temperatura będzie znacznie niższa.
Zasłoń okna
Ogranicz dostęp światła i gorących promieni. Zasłoń okna. Najlepsze wydają się żaluzje i rolety zewnętrzne. Wspaniale sprawdzą się też rolety wewnętrzne ze specjalną powłoką odbijającą promieniowanie. Falę słonecznego żaru zatrzymają również jasne i grubo tkane zasłony.
Napełnij wannę zimną wodą
Wlej do wanny lodowato zimną wodę. Doskonale pochłonie ona ciepło i ochłodzi powietrze. Drzwi łazienki pozostaw otwarte. Różnica temperatur w przylegających do siebie pomieszczeniach sprawi, że zacznie działać konwekcja. A my odetchniemy z ulgą.
Mieszkanie, w którym panuje przyjemny chłód, to doskonała kryjówka przed spiekotą. Dzięki powyższym radom upał nie przysporzy nam problemu i przetrwamy nawet bardzo wysokie temperatury.
Skomentuj