Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Dlaczego młodzi Polacy długo mieszkają z rodzicami?

Ostatnio opublikowane badania pokazują, że w Polsce przeszło 40% osób w wieku 24-35 lat mieszka nadal z rodzicami. Jest to bardzo słaby wynik w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Na taki stan rzeczy wpływa jednak kilka przyczyn. Najważniejsza z nich to sytuacja finansowa i mieszkaniowa młodych Polaków.

W Polsce ciągle mamy zbyt mało mieszkań, co skutkuje tym, że wiele młodych osób nie ma mieszkań odziedziczonych po przodkach. Ceny mieszkań są bardzo wysokie. Duża część młodych osób nie może także pozwolić sobie na kredyt hipoteczny gdyż nie mają oni zdolności kredytowej. Wynika to z faktu, że w Polsce bardzo popularne jest zatrudnianie na tzw. umowach śmieciowych, które dla banków nie są wiarygodne. Pozostali zarabiają za mało albo w ogóle nie zarabiają bo nie mają pracy. Na dodatek w Polsce mamy także bardzo niekorzystną sytuację na rynku wynajmu. Nie istnieje u nas rozwinięty rynek legalnego wynajmu, co po części wynika z wadliwych przepisów prawa. Sytuacja ta sprawia, że ceny wynajmowanych mieszkań również są wysokie. W efekcie tego młodzi ludzie zwykle bardzo długo mieszkają u rodziców czy teściów bo starają się odkładać na swoje mieszkania. Wielu z nich na kilka lat wyjeżdża do pracy za granicę. Niestety duża część emigrantów pomimo innych pierwotnych planów nie wraca już do Polski.
Zauważyć możemy także niefinansowe powody długiego pozostawania w rodzinnym domu. Polska jeszcze do niedawna była krajem, gdzie popularne były wielopokoleniowe gospodarstwa domowe. W naszej kulturze utarło się utrzymywanie bliskich więzi rodzinnych dlatego wiele młodych małżeństw woli nadal mieszkać z rodzicami dzięki czemu najpierw dziadkowie pomagają przy opiece nad wnukami a potem dorosłe dzieci gdy zachodzi potrzeba opiekują się starzejącymi się rodzicami.

Jeśli myślisz o kupnie własnego M, być może zainteresuje Cię inwestycja 6 dzielnica z domami energooszczędnymi: http://www.6-dzielnica.pl/domy,m,mg,8

Skomentuj