Kupno mieszkania to decyzja niełatwa, dodatkowo sam proces często jest problematyczny, zwłaszcza dla osób, które robią to pierwszy raz – a takich jest zdecydowanie najwięcej. Pierwsze problemy mogą pojawić się już na starcie i wcale nie ma mowy tutaj o załatwianiu formalności związanych z kredytem hipotecznym, czy kompletowaniu dokumentów, ale o tym, gdzie tego mieszkania szukać. Właśnie – gdzie?
Szukasz mieszkania – skorzystaj z internetu!
Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest jedna – internet. To jednak opcja dobra, choć nie jedyna. Poniżej znajduje się spis serwisów, w których warto szukać mieszkania, wraz z ich wadami i zaletami.
- domiporta.pl – przejrzysty portal, w którym ogłoszenia są podzielone na nieruchomości z rynku wtórnego oraz inwestycje deweloperskie. Oprócz mieszkań na sprzedaż, możemy tam również odnaleźć nieruchomości pod wynajem, lokale użytkowe oraz działki budowlane. Domiporta, po łacinie „ślimak” należy do spółki Agora S.A.
- gratka.pl – serwis ogłoszeniowy, w którym nieruchomości stanowią ważną część. Ma rozbudowane wyszukiwanie zaawansowane – domów i mieszkań możemy szukać, określając ich powierzchnię, maksymalną cenę za m2, aktualność ofert oraz czy interesują nas ogłoszenia od osób prywatnych czy również od biur nieruchomości.
- otodom.pl – serwis poświęcony stricte nieruchomościom o rozbudowanych możliwościach wyszukiwawczych. Oprócz oczywistych, jak typ nieruchomości i jej przeznaczenia i lokalizacji, serwis oferuje również możliwość określenia materiału budynku (cegła, wielka płyta, silikat itd.), wyposażenie (balkon, taras, ogródek, klimatyzacja itd.), czy ogłoszenia, które chcemy przejrzeć powinny zawierać zdjęcia, materiały video. Ogłoszenia możemy również wyszukiwać po fragmencie opisu nieruchomości.
- rynekpierwotny.pl – serwis z nieruchomościami z rynku pierwotnego z całej Polski. Prosta wyszukiwarka pozwala nam na określenie, kiedy inwestycja ma zostać ukończona, jaka powinna być jej powierzchnia, cena itd. Oprócz wyszukiwarki, serwis zawiera również bazę artykułów dla szukających mieszkania, w tym o dopłatach do nieruchomości, a także informacje o średnich cenach nieruchomości w różnych miastach.
- dom.money.pl – multiwyszukiwarka ofert z różnych portali ogłoszeniowych. Przejrzysta, umożliwiająca określenie dzielnicy w konkretnym mieście, powierzchni nieruchomości, ceny za metr kwadratowy itd.
Agent nieruchomości – policzy prowizję
Usługi poszukiwania wymarzonej nieruchomości świadczą również agencje nieruchomości. Biura za swoją pracę życzą sobie prowizję – najczęściej jest to pewien procent od wartości nieruchomości, choć są i tacy, którzy mają konkretne cenniki. Prowizja 0% nie istnieje, a informacje, że tę pokrywa sprzedający, często oznaczają, że o jej wysokość podniesie cenę nieruchomości.
Odchodzi się już natomiast od szukania mieszkań w prasie, zwłaszcza lokalnej. Głównie ze względu na fakt, iż istnieją ograniczenia, co do prezentacji ogłoszeń – można co najwyżej dodać jedno zdjęcie, informacje o nieruchomości, dane kontaktowe. Ogłoszenia nie można natomiast edytować – to minus dla ogłoszeniodawcy.
Właśnie szukam mieszkania, na pewno skorzystam z tych portali.
Mogę polecić stronę premiumoferty.pl jest tam dużo niedrogich mieszkań.