Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Czynności notarialne przy kupnie nieruchomości

Znaleźliśmy wymarzony dla nas dom lub mieszkanie, zdecydowaliśmy się na jego kupno. Od wejścia w jego posiadanie dzieli nas naprawdę niewiele. Brakuje jedynie, i aż, załatwienia kilku podstawowych formalności, bez których nie będziemy mogli stać się jego właścicielami. O jakie podstawowe czynności notarialne przy kupnie nieruchomości powinniśmy zadbać? Co powinniśmy wiedzieć?

Warunek konieczny – notariusz

W celu wejścia w posiadanie nieruchomości, konieczna jest wizyta u notariusza, posiadającego uprawnienia do wykonywania czynności notarialnych. Warto kierować się przy tym nie tylko ceną, lecz także jakością zapewnianych usług oraz wysokimi kompetencjami. Warto także wziąć pod uwagę lokalizację kancelarii notarialnej, ponieważ w znakomitej większości przypadków, wszystkie czynności notarialne będą załatwiane w biurze notariusza.

Niezbędne dokumenty

Kwestią najbardziej istotna w kontekście przeniesienia własności nieruchomości jest sporządzenie przez notariusza aktu notarialnego. O tym, jakie dokumenty powinniśmy dostarczyć, aby było to możliwe, poinformuje nas wspomniany wcześniej notariusz. Mogą to być na przykład: dowód tożsamości, wypis z księgi wieczystej, umowa przedwstępna zakupu nieruchomości lub zaświadczenie z banku o udzielenie kredytu. Gdy zostaną one dostarczone, notariusz, na podstawie zawartej wcześniej umowy sprzedaży, potwierdza jej ważność, sporządzając wspomniany wcześniej akt notarialny, z którego zapoznaniem się powinniśmy mieć możliwość, co najmniej na dzień przed jego podpisaniem. W jego treści zawarty zostanie ponadto wniosek o dokonanie wpisu w Księdze Wieczystej.

 

Koszty czynności

Wszystkie wspomniane czynności wiążą się z opłatami. Największym kosztem będzie zapłacenie 2-procentowego podatku od czynności cywilno-prawnych, który pobiera od nas notariusz przed sporządzaniem aktu i przekazuje do właściwego oddziału urzędu skarbowego. Należy liczyć się także z koniecznością zapłacenia taksy notarialnej, która stanowi wynagrodzenie notariusza, a której maksymalną wysokość określa ustawa. Mogą dojść także dodatkowe opłaty, których wysokość zależna jest od stawek oferowanych przez konkretną kancelarię notarialną. Mogą to być np.: odpis aktu notarialnego, wpis prawa własności w księgę wieczystą, czy koszt otwarcia księgi wieczystej w przypadku, gdy nieruchomość takowej nie posiada. Sprawdź więcej czynności notarialnych.

Kupno nieruchomości wiąże się niestety z koniecznością załatwienia wielu formalności, wiążących się często niestety z ponoszeniem dodatkowych, czasem niemałych kosztów. Nie możemy tego uniknąć, jeżeli chcemy wejść w posiadanie jakiejkolwiek nieruchomości.

Skomentuj