Przyjęło się powiedzenie, że kuchnia jest sercem domu. W połączeniu z modą na zdrowe, własnoręcznie przygotowywane dania i celebrowanie wspólnych posiłków, staje się ona miejscem, w którym spędzamy dużo czasu zarówno z rodziną jak i ze znajomymi. Dlatego wiele osób decyduje się na połączenie salonu z aneksem kuchennym, tworząc dużą i przestronną jadalnię. Jak urządzić ją, aby sprawnie przygotowywać posiłki i jednocześnie zapewnić wygodę gościom?
Podziel przestrzeń
Podstawą dobrej aranżacji jest właściwe podzielenie przestrzeni na tę dla gości i do pracy przy kuchni. Zależnie od naszych upodobań, może się to odbywać na kilka różnych sposobów.
Pierwszym z nich jest oddzielenie kuchni za pomocą parawanu, przepierzenia lub wysuwanych ze ściany drzwi. To rozwiązanie eliminuje w pewnym stopniu odgłosy i zapachy, które mogą w pewnym momencie zacząć przeszkadzać gościom.
Osoby poszukujące mniej radykalnych rozwiązań, mogą zdecydować się na oddzielenie kuchni od salonu za pomocą ustawienia mebli. Najczęściej odbywa się ono za pomocą większych elementów wyposażenia, takich jak sofa lub stół z krzesłami. Efekt ten można wzmocnić poprzez wybranie odpowiednich materiałów na podłogę, które jasno wskażą którędy przebiega granica między kuchnią, a jadalnią.
Innym rozwiązaniem jest z kolei odgrodzenie kuchni za pomocą niewielkiego murku. Zasłania on przestrzeń roboczą i wyznacza granicę, ale jednocześnie pozwala na swobodą rozmowę między gośćmi, a osobą pracującą przy jedzeniu. Dodatkowo, nadanie kuchni kształtu litery U pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni poprzez zaaranżowanie trójkąta lodówka-zlew-kuchenka, który zapewnia szybki dostęp do podstawowych sprzętów.
Wyspa czy półwysep?
Jedną z najprostszych aranżacji, które możemy zastosować w otwartej kuchni jest zabudowa jednociągowa. Uniemożliwia ona stworzenie skracających drogę trójkątów, ale umieszczenie najbardziej potrzebnych sprzętów w odpowiedniej kolejności zadziała w podobny sposób.
Innym ciekawym pomysłem jest postawienie samodzielnej kuchennej wyspy lub połączonego blatem z resztą pomieszczenia półwyspu. Pierwsze rozwiązanie wymaga posiadania przestrzeni o odpowiedniej wielkości, więc jest raczej polecane do dużych mieszkań lub domów. Z kolei jeśli musimy liczyć się z ograniczeniami, zdecydowanie lepszy będzie półwysep.
Wyspa i półwysep są atrakcyjnymi rozwiązaniami, które znakomicie podkreślą wspólny charakter jadalni i kuchni. Można dostosować ją do własnych potrzeb umieszczając w nich blaty, szafki, płytę lub zlew. Mogą także przysiąść do niech goście by obserwować lub pomagać w procesie powstawania smacznych dań.
Jakie meble?
W aranżacji otwartej jadalni z aneksem kuchennym możemy wyróżnić dwie metody doboru mebli do jadalni, które zależą od przyjętej wcześniej metody podziału przestrzeni. Jeśli jest ona wyraźna, na przykład za pomocą drzwi lub ścianki, możemy dodatkowo podkreślić ją za pomocą mebli, dobierają sprzęty o różnych kolorach do kuchni i jadalni. Jeśli z kolei zależy nam na jednej, wspólnej przestrzeni, warto dobrać meble z podobnych materiałów i kolorów.
Skomentuj