Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Czy warto kupić stuletnią kamienicę?

kamienica

To pytanie z pewnością najczęściej zadają sobie zwolennicy przestrzeni i wysoko usytuowanych sufitów. Mieszkania w kamienicach to bardzo często też nawiązanie do ukochanych loftów, czyli mieszkań, które mają w dzisiejszych czasach wyjątkowe wzięcie. Kupować stare kamienice czy lepiej nie?

Kamienice ze 100 letnią historią w tle?

Ciekawe pod względem architektonicznym. Z niezwykłymi historiami ludźmi, którzy w niej mieszkali. Coś, co wzbudza nasze zainteresowanie i uczucia. Emocje, jak wiadomo nie od dziś, to jednak kiepski doradca w kwestiach finansowych.

Stare 100 letnie kamienice bywają piękne, ale czy aby na pewno są praktyczne? Niestety, nie zawsze. Niejednokrotnie okazuje się, że ta inwestycja życia, okazuje się skarbonką bez dna. W jej odrestaurowanie wkładamy takie ilości pieniędzy, za które moglibyśmy spokojnie stać się właścicielem pięknej rezydencji w nowym budownictwie.

Problemy ze starymi kamienicami, są z reguły takie same:

  • Drogi fundusz remontowy – nic dziwnego, skoro cały czas coś się psuje, może on wynieść nawet 2 -3 zł za m/kw, a kamienica – wiadomo – duża,
  • Instalacje – stan bardzo zły lub fatalny, mamy tutaj na względzie nie tylko instalację wodną, ale również elektryczną – z reguły całkowicie do wymiany,
  • Droga woda – zwłaszcza ciepła, bo podgrzewana przez gazowe podgrzewacze,
  • Balkonu brak – nieszczęście w większości kamienic, zwłaszcza tych z poprzedniej epoki, mały balkon lub właściciwe jego brak,
  • Cieknący dach – zważywszy na to, że pokrycia dachowe są w stanie wytrzymać około 50-75 lat to wiedz, że stuletnia kamienica aż prosi się o jego wymianę.

Zanim kupisz, na pewno nie licz wyłącznie na swoją ocenę. Koniecznie weź na spotkanie ze sprzedającym, inspektora nadzoru budowlanego. Jego usługi kosztują w porównaniu z ceną mieszkania niewiele – ok. 500 zł, a może on wychwycić rzeczy, których ty nie zauważysz, np. konieczność wymiany instalacji, fatalny stan dachu itp.

Dużo wad, a jednak kupujemy. Dlaczego?

Bo mieszkania w kamienicy są piękne, mają swój nieskazitelny urok, wdzięk i klasę, której nigdy nie zastąpi tradycyjne mieszkanie w bloku. Pokoje o wysokości 3,20 m to najlepszy dowód na to, by chociaż na chwilę poczuć tę przestronność. Mieszkania w kamienicy to także w wielu przypadkach ciekawy rozkład, który satysfakcjonuje właścicieli.

Wreszcie, kamienica to przede wszystkim ścisłe centrum miasta, o którym marzy większość osób. Mieszkając w takiej lokalizacji nie jesteśmy bowiem uzależnieni od posiadania samochodu, którego użytkowanie generuje dodatkowe – niekiedy bardzo wysokie koszty.

kamienica

Skomentuj