Shabby Chic to unikalny sposób aranżacji wnętrz, gdzie wystrój utrzymany jest w rustykalnym, nieco romantycznym, a przy tym wciąż eleganckim stylu. Aby osiągnąć taki efekt, wystarczy zastosować kilka trików, dzięki którym uzyskamy niezwykle urokliwe i ciepłe wnętrze.
Meble imitowane na stare
Shabby Chic lubuje się w meblach, które choć nowe, to mają przypominać te z minionych epok. W tym celu niektóre z nich poddaje się specjalnym zabiegom, aby imitowały meble starsze niż w rzeczywistości. Efekt „postarzenia” można otrzymać m.in. za sprawą specjalnej techniki polegającej na nałożeniu kilku warstw farb tak, aby te znajdujące się pod spodem prześwitywały, dając wrażenie łuszczącej się farby. Do innych sposobów „obróbki” drewna należą przecierki, obdarcia, niedomalowania, czyli jednym słowem – wszystkie metody, dzięki którym szafie czy komodzie przybędzie lat. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się elementy z metalu, to nawet na nie nakłada się celowo patynę lub rdzę.
Dla tego stylu ważny jest nie tylko „wiek” mebli, ale również ich niejednorodność. Nie są akceptowane gotowe komplety i zestawy. Liczy się różnorodność, czyli połączenie klasyki z nowoczesnością. Rustykalne i okazałe stoły czy fotele powinny zdobić salon w towarzystwie nowoczesnej kanapy, a obok kuchennego kredensu vintage powinien pojawić się stół we współczesnej wersji. W ten sposób uzyskamy wrażenie aranżacyjnej nonszalancji, która doda tylko wdzięku.
Kolorystyka
Styl Shabby Chic bez wątpienia kocha pastele, a w szczególności subtelne róże, błękity oraz żółcie. Kolory mają być możliwie jak najbardziej rozbielone, sprawiając wrażenie niemal wyblakłych. Wykorzystać można również brązy i czernie, pod warunkiem, że będą one wystarczająco wypłowiałe.
Doskonałym dopełnieniem dla ścian w pastelowej kolorystyce okaże się drewniana podłoga, oczywiście także odpowiednio postarzona. Nawet jej lekkie skrzypienie jest wskazane – doda wnętrzu swoistego uroku. Nie zapominajmy także o nadaniu odpowiedniej oprawy oknom. Bez wątpienia najlepiej spiszą się te drewniane. Okna PCV nie będą dobrze współgrać ze stylem Shabby Chic.
Ulubione motywy
Charakterystycznym motywem dla stylu Shabby Chic są róże, koronki i hafty. Ma być rustykalnie i klimatycznie. W oknach można zawiesić rolety czy zasłony z wytłoczonym, delikatnym różanym wzorem. Różana aplikacja świetnie się również sprawdzi na doniczkach, szczególnie jeśli mają białe tło, oraz na wazonach czy akcesoriach kuchennych. Róże będą również pożądane na zastawie stołowej oraz na filiżankach do kawy. Alternatywą będą też inne roślinne motywy oraz wiejskie kwiaty.
Retro dodatki
Jeżeli jesteśmy wielbicielami retro bibelotów, to styl Shabby Chic powstał z myślą o nas. Dzięki niemu możemy bowiem na półkach „bezkarnie” umieszczać różnego rodzaju figurki, szczególnie białe aniołki, a także pojemniczki, pudełeczka, wyroby z wikliny, zegary czy pięknie zdobione ramki na zdjęcia. Trzeba tylko pamiętać, żeby drobiazgi współgrały z kolorystyką wnętrza.
Poza tym na łóżko warto położyć poduszki i jaśki przyozdobione koronkową falbanką, a na stole ażurowy obrus i haftowane serwetki. Ażurowe narzuty można też położyć na fotelach, dzięki czemu wnętrze stanie się jeszcze przytulniejsze.
Skomentuj