Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Sauna we własnych czterech kątach

sauna w domu

Sauna jest nie tylko świetną formą spędzania wolnego czasu i relaksu. Kilkuminutowy seans potrafi także korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Wbrew pozorom nie jest to luksus zarezerwowany dla tych najbardziej zamożnych, a za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy sprawić ją sobie we własnym domu.

 

Sauna w domu – o czym należy wiedzieć?

Saunę możemy z powodzeniem zamontować już za kilka tysięcy złotych. Można umieścić ją nawet w niewielkim pokoju, a idealnym miejscem będzie dla niej łazienka. Odpowiednie będzie także poddasze, którego skośny dach nie będzie stanowił problemu.bath-1317997_960_720

Tym, co sprawia największe problemy w przypadku budowy sauny jest wentylacja, która źle zaprojektowana spowodować może zawilgocenie pomieszczenia, przegrzewanie się elementów wewnątrz sauny, a w skrajnych przypadkach nawet pożar. Co zrobić, aby nic takiego się nie wydarzyło? Powietrze musi swobodnie przepływać wokół kabiny i mieć zapewnioną swobodną cyrkulację w pomieszczeniu, do którego jest odprowadzane. Między ścianami pomieszczenia a ściankami sauny powinna pozostać co najmniej kilkucentymetrowa przerwa.

 

Czym zasilać?

W przypadku pomieszczenia o powierzchni  4,5 metra kw. sauna w domu może być bez problemu zasilana za pomocą jednofazowego pieca. Powyżej tej wielkości potrzebny będzie dodatkowy piec do sauny o większej mocy, najlepiej zasilany trójfazowo.

 

Z czego zbudować?

Do budowy ścian i sufitu powinniśmy użyć wysokiej jakości paneli drewnianych, najlepiej wykonanych z jodły kanadyjskiej, świerka skandynawskiego lub cedru. Minimalna grubość to 1,2 cm. Pomiędzy ścianą a panelami powinniśmy wyłożyć izolację cieplną (wełna mineralna będzie w tym przypadku idealnym rozwiązaniem). Podłoga w saunie może być wykonana z terakoty lub z wykładziny z tworzywa sztucznego. Ważne, aby podłoga była odporna na działanie wilgoci i wysokiej temperatury.

 

Oświetlenie

Do oświetlenia konieczne jest użycie specjalnych opraw ze szczelnym kloszem. Nie instalujemy ich na suficie, lecz na ścianach 30 cm pod nim. Musimy pamiętać, aby nie instalować oświetlenia blisko pieca. Dla nadania odpowiedniej atmosfery, przyjęło się że światło w saunach jest przygaszone.

 

Budowa sauny w domu wymaga nieco wysiłku, jednak z całą pewnością nie jest dobrem luksusowym, a przy odrobinie dobrych chęci i całkiem niedużych pieniędzy możemy sobie na nią pozwolić.

 

 

Skomentuj