Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Rozmieszczenie sprzętów i mebli w łazience

Zaplanuj wyposażenie swojej łazienki rozsądnie. To ważne pomieszczenie, jest często dosyć małe, co wbrew pozorom sprawia, że trudnej rozmieścić meble i sprzęty na jego powierzchni. Przy tworzeniu planu istotnych jest kilka podstawowych elementów takich jak ułożenie pionu kanalizacyjnego oraz umiejscowienie drzwi i okna. To właśnie od nich trzeba rozpocząć myśląc o tym co znajdzie się w naszej nowej łazience.

Pion kanalizacyjny

Należy pamiętać, że podstawowym elementem dyktującym nam warunki rozmieszczenia sprzętów i mebli w łazience jest pion kanalizacyjny. Długość jaką powinien mieć do toalety to maksymalnie 1 metr. Do innych armatur np. wanny do 3 metrów. Właśnie pod te elementy powinniśmy tworzyć całą resztę układu łazienki.

Drzwi i okno

To w jakim miejscu znajdą się drzwi do łazienki, może zdecydować o jej całej funkcjonalności. Przesuwając drzwi w odpowiednią stronę, możemy stworzyć miejsce na prostopadłej do nich ścianie np. na pralkę. Jeżeli ta odległość jest większa niż 70 centymetrów możemy przeznaczyć to miejsce także na sedes. Należy pamiętać, aby drzwi otwierały się do zewnątrz – da nam to dużo dodatkowego miejsca.

Jeżeli w naszej łazience znajduje się okno, ważne jest aby był do niego wolny dostęp. Jeżeli zdecydujemy się na ustawienie pod nim umywalki zablokujemy sobie możliwość powieszenia nad nią lustra. W zależności od tego na jakiej wysokości jest okno można postawić pod nim np. szafkę – jeżeli mamy niewiele miejsca w łazience, niemniej jednak ważne jest, aby można było w łatwy sposób okno otwierać i myć.

Zachowanie odległości pomiędzy sprzętami

Przy projektowaniu małej łazienki istotne jest, abyśmy mieli na uwadze zastosowanie odpowiednich odległości między sprzętami i wolnych przestrzeni użytkowych. Najważniejszy jest komfort i wygoda. I tak, jeżeli możemy pozwolić sobie na wannę, może dotykać ona nawet 3 ścian łazienki. Przed nią jednak należy zachować prostokąt o wymiarach ok. 100 na 80 centymetrów. Jeżeli chodzi o umywalkę, jej odległość od prostopadłej ściany powinna wynosić co najmniej 30 centymetrów. Wysokość na jakiej będzie zawieszona, zależy w dużej mierze od preferencji użytkowników. Standardowo jest to około 80 centymetrów. Warto zachować taki sam prostokąt wolnej przestrzeni jak przed wanną. W przypadku natrysku, musimy zwrócić uwagę na drzwi. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że drzwi od prysznica nie powinny kolidować z drzwiami wejściowymi do łazienki i frontami szafek.

Pralka – gdzie powinna stać?

Jeżeli przestrzeń łazienki jest wystarczająco duża, a w naszym domu nie ma osobnego pomieszczenia przeznaczonego na pralnie, dobrze zaplanować umiejscowienie pralki w taki sposób, aby było to jak najbardziej funkcjonalne i niewidoczne np. obudowana pralka w szafie, nad którą znajdują się półki – na środki piorące, chemie czy ręczniki. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy pralce ładowanej z przodu. Jeżeli nasza pralka ładowana jest z góry – jest wtedy dużo węższa, z tym, że musimy uwzględnić wolne miejsce z góry potrzebne do ładowania prania.

Grzejnik

Do łazienki najlepiej sprawdza się klasyczny grzejnik drabinkowy. Może on służyć także jako suszarka na ręczniki. Nie jesteśmy skazani na wieszanie go na ścianie – może być rodzajem ścianki działowej w łazience jako grzejnik wolnostojący.

Dodatki – bidet i druga umywalka

O tym, czy w naszej łazience powinny znajdować się takie dodatki jak bidet czy druga umywalka powinna zdecydować dostępna przestrzeń i wyłącznie nasze potrzeby. Dwie umywalki to rozwiązanie bardzo wygodne przy dużych rodzinach – pomoże rozwiązać problem np. porannej kolejki do mycia zębów. Jeżeli chodzi o bidet zleży to już tylko od tego czy chcemy korzystać z takiego sprzętu.

Ścianki działowe – tak czy nie?

W przypadku dużych łazienek ścianki działowe organizują przestrzeń, wydzielając ją na części np. sanitarną, kąpielową czy gospodarczą. Mogą także zasłaniać takie elementy jak wolnostojąca wanna – wtedy użytkownicy będą czuli więcej prywatności. Dobrze jest, aby zaraz po wejściu do łazienki ukazywały nam się w miarę efektowne jej części np. ściana z podwójną umywalką i dużym lustrem, a nie toaleta.

Przemyślmy dobrze

Przy tworzeniu łazienki powinniśmy pamiętać o tych podstawowych zasadach, ale także o rozplanowaniu jej tak, aby nie tylko wygodnie ją użytkować na co dzień, ale także sprzątać. Przemyślmy dobrze kolory i armaturę jaką wybieramy – bez zbędnych zakamarków, tak aby była łatwa do czyszczenia. W miarę możliwości zaplanujmy półki i szafki na brudną bieliznę, kosmetyki i detergenty, aby utrzymać w naszej łazience ład i porządek, który pomoże nam się w niej zrelaksować po ciężkim dniu.

Dowiedz się więcej: http://defra.pl/meble-lazienkowe/.

Skomentuj