Możemy się cieszyć wielkim powrotem robótek ręcznych już kilka dobrych lat. Podstawowymi technikami, które były znane naszym babciom, jest oczywiście szydełkowanie i dzierganie na drutach. Jednak o dzierganiu bez użycia drutów starsze pokolenie nie miało okazji wcześniej usłyszeć. W tym artykule opowiemy o najpopularniejszych technikach dziewiarskich, tych klasycznych i tych bardziej innowacyjnych. Zapraszamy do lektury.
Sprzęt dziewiarski – gdzie się zaopatrzyć?
Dla współczesnych dziewiarek wyposażanie się w odpowiedni sprzęt dziewiarski nie jest już problemem. Możemy przebierać w ofertach sklepów internetowych i wybierać interesujące nas artykuły bez konieczności wychodzenia z domu. Ciekawym miejscem, które kumuluje dane dotyczące adresów sklepów z włóczkami oraz ich oferty, jest: https://centrumwloczek.pl. Dzięki tej stronie możemy z łatwością wybrać taki internetowy sklep z włóczkami, który będzie spełniał nasze potrzeby. Pamiętajmy, że tanie włóczki to nie wszystko, skupiajmy się również na ich jakości i innowacyjności. Dobrym przykładem nowoczesnego artykułu jest włóczka puffy, do której dziergania nie potrzebujemy żadnego innego sprzętu.
Własnoręczne dzierganie, czyli arm knitting
Metoda wyjątkowo prosta, która daje spektakularne efekty w formie własnoręcznych (dosłownie) robótek. Do dziergania potrzebne nam są wyłączne własne ręce oraz odpowiednia włóczka. Jedną z najpopularniejszych jest włóczka puffy. Jednak w ostatnim czasie furorę zrobiła także wełna czesankowa. Obie te włóczki są bardzo delikatne i przyjemne w dotyku. Włóczka puffy jest tańsza, więc jeśli chcemy zacząć przygodę z arm knittigiem, to warto na początku wybrać tę włóczkę.
Zaletami własnoręcznego dziergania jest jego prostota oraz możliwość zaangażowania maluchów do manualnych zajęć, które skutecznie wpływają na rozwój intelektualny i emocjonalny. Dodatkowo robótki wykonane tą metodą potrafią naprawdę zachwycać i są wspaniałą alternatywą dla dodatków i akcesoriów dekoracyjnych w naszych domach.
Szydełkowanie
Klasyczną formą dziergania jest szydełkowanie. Dla wielu początkujących szydełkowanie wydaje się prostsze od robienia na drutach, ponieważ nie musimy opanowywać nowego narzędzia w obu rękach, a tylko w jednym. Jeżeli nauczymy się podstawowych ściegów, z łatwością będziemy posługiwali się tym narzędziem dziewiarskim. Za pomocą szydełka możemy stworzyć naprawdę wiele pięknych ozdób i ubrań. Dzięki mocno splecionym włóknom w kordonkach jesteśmy w stanie wydziergać piękne serwetki, czy ażurowe firanki.
Dziergania na drutach
Najbardziej podstawową metodą dziewiarską są robótki zrobione na drutach. Oprócz tego, że musimy nauczyć się posługiwać dwoma narzędziami, musimy również prawidłowo trzymać druty, co nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza dla początkujących. Na początku naszej przygody z robieniem na drutach, musimy opanować podstawowe techniki przerabiania oczek, jeżeli nauczymy się oczka prawego i oczka lewego, to będziemy w stanie wydziergać niemal wszystko. Istnieje wiele rodzajów drutów, na przykład drewniane, metalowe, czy plastikowe. Powinniśmy je dobierać według własnych preferencji, jednak te plastikowe są dla początkujących najlepszym wyborem, ze względu na swoją niską cenę, niewielką wagę i materiał, który hamuje zsuwanie się robótki.
Najpowszechniejszymi technikami dziewiarskimi jest oczywiście dzierganie na drutach i szydełkowanie, które mają swoją rzeszę fanów. Jednak aktualnie coraz bardziej popularne staje się dzierganie wyłącznie za pomocą swoich rąk, czyli arm knitting. Jest to metoda, która idealnie nadaje się na rozpoczęcie tego wyjątkowego hobby.
Skomentuj