Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Psychologia barw, czyli jak wybrać kolor ścian

Każdy kolor posiada wyjątkowy ładunek emocjonalny, inaczej wpływa na nasz nastrój i wyzwala rozmaite odczucia. Konkretne barwy różnie reagują na obecność, natężenie i specyfikę światła. Zanim zdecydujemy się na zakup farby i pomalowanie nią ścian, warto poznać charakterystykę kolorów, zgłębić ich fascynującą psychologię.

Biały

To najjaśniejsza z barw, buduje wrażenie czystości i świeżości. Uspokaja i łagodzi emocje. Daje poczucie swobody i optycznie powiększa przestrzeń. Jednak nadmierne wykorzystanie bieli wzbudzi poczucie osamotnienia i chłodu. Gdy biały sąsiaduje z intensywnymi kolorami, traci swoją surowość. Doskonale współgra z drewnianymi, metalowymi i szklanymi elementami.

kolor

Źródło: myparadissi.com

Zielony

Jest elegancki i uniwersalny. Stymuluje myślenie, ale też odpręża. Wywołuje uczucie bezpieczeństwa, pewności i równowagi. Reguluje pracę serca i układu oddechowego. Przybliża do natury i ożywia ściany. Zwiększa optymizm i dodaje energii. Ciekawie wygląda połączenie zieleni intensywnych i stonowanych, będzie stanowić też ciekawe dopełnienie mnóstwa innych barw takich jak róże, błękity czy beże.

kolor

Źródło: bgh.com

Niebieski

Wycisza, koi, sprzyja relaksowi. Świetnie nada się do niewielkich pomieszczeń, dlatego że stworzy powiększającą iluzję. Sprawdzi się w sypialni, salonie i łazience, ale nie poleca się go do kuchni i jadalni – niebieski powszechnie uznaje się za kolor hamujący łaknienie. Idealnie skomponuje się z wzorzystymi dodatkami. Można z powodzeniem zestawiać go z bielą, fioletem, zielenią czy srebrem, ale też z kontrastującymi pomarańczowym i czerwienią.

kolor

Źródło: dustjacketattic.blogspot.com

Fiolet

To kolor wytworny i sugerujący luksus. Korzystnie wpłynie na pracę układu nerwowego. Fioletowy pokój wspomaga wyobraźnię i kreatywność, dlatego jest znakomicie dopasuje się do potrzeb artystów. W przypadku osób o niskiej samoocenie, odradza się stosowanie tej barwy. Połączony z brązem i beżem zbuduje wrażenie ciepła. Uzupełniając zieleń, zagwarantuje radosną atmosferę. Z kolei zestawiony z różem nada wnętrzu kobiecego, delikatnego charakteru.

kolor

Źródło: apartmenttherapy.com

Czerwień

Doda energii i rozbudzi zmysły. Nie sprawdzi się w pokoju osoby zestresowanej i przemęczonej – nie sprzyja relaksowi. Nie nadaje się też do małych pomieszczeń, dlatego że optycznie zmniejsza przestrzeń. Wzmaga apetyt i rozgrzewa. Aby uniknąć przytłaczającego efektu, warto użyć czerwieni jako mocnego akcentu, a nie dominującej barwy.

kolor

Źródło: cotemaison.fr

Pomarańczowy

Utożsamia się go z dobrym humorem i ciepłem. Rozświetli ciemne pomieszczenia. Będzie wspaniałym, intensywnym dodatkiem do pokoju o stonowanych barwach. Rekomenduje się malowanie ścian na pomarańczowo w pokojach dziecięcych, zestawiając ten kolor z kontrastującą zielenią czy błękitem.

kolor

Źródło: flightynaty.blogspot.com

Żółty

Barwa ciepła, przyjazna i radosna. Delikatnie pobudza i stymuluje pracę mózgu. Kolor optymizmu i szczęścia sprawdzi się we wnętrzach z ograniczonym dostępem światła. Jednak zbyt duże natężenie nasyconej żółci może drażnić. Żółty poleca się osobom potrzebującym pewności siebie i rozweselenia.

kolor

Źródło: apartmenttherapy.com

Różowy

Wyraża stałość i umiarkowanie. Rekomenduje się go do sypialni, szczególnie w połączeniu z bielą lub wszelkimi pastelami. Zbyt wiele różu przytłoczy i osłabi. Różowy to niezwykle delikatny, kobiecy kolor. Zestawienie go z fioletem zasugeruje elegancję, dodatek zieleni skojarzy się z wiosennym ogrodem, z kolei beżowy lub brązowy przełamie jego słodycz.

kolor

Źródło: entermyattic.com

Kolory mają na nas ogromny wpływ. Decydują o naszym samopoczuciu, zdrowiu i kształtują zachowania. Dlatego dobranie właściwej barwy ścian zagwarantuje, że wnętrze znakomicie spełni swoje zadanie.

One Comment

  • Odpowiedz Julia |

    W moim nowym mieszkaniu wszystkie ściany pomaluję na bardziej neutralny kolor – biały albo beżowy. Wtedy będę mogła dowolnie zmieniać dodatki i mocniejsze akcenty kolorystyczne w postaci dekoracji.

Skomentuj