Każdy kolor posiada wyjątkowy ładunek emocjonalny, inaczej wpływa na nasz nastrój i wyzwala rozmaite odczucia. Konkretne barwy różnie reagują na obecność, natężenie i specyfikę światła. Zanim zdecydujemy się na zakup farby i pomalowanie nią ścian, warto poznać charakterystykę kolorów, zgłębić ich fascynującą psychologię.
Biały
To najjaśniejsza z barw, buduje wrażenie czystości i świeżości. Uspokaja i łagodzi emocje. Daje poczucie swobody i optycznie powiększa przestrzeń. Jednak nadmierne wykorzystanie bieli wzbudzi poczucie osamotnienia i chłodu. Gdy biały sąsiaduje z intensywnymi kolorami, traci swoją surowość. Doskonale współgra z drewnianymi, metalowymi i szklanymi elementami.
Zielony
Jest elegancki i uniwersalny. Stymuluje myślenie, ale też odpręża. Wywołuje uczucie bezpieczeństwa, pewności i równowagi. Reguluje pracę serca i układu oddechowego. Przybliża do natury i ożywia ściany. Zwiększa optymizm i dodaje energii. Ciekawie wygląda połączenie zieleni intensywnych i stonowanych, będzie stanowić też ciekawe dopełnienie mnóstwa innych barw takich jak róże, błękity czy beże.
Niebieski
Wycisza, koi, sprzyja relaksowi. Świetnie nada się do niewielkich pomieszczeń, dlatego że stworzy powiększającą iluzję. Sprawdzi się w sypialni, salonie i łazience, ale nie poleca się go do kuchni i jadalni – niebieski powszechnie uznaje się za kolor hamujący łaknienie. Idealnie skomponuje się z wzorzystymi dodatkami. Można z powodzeniem zestawiać go z bielą, fioletem, zielenią czy srebrem, ale też z kontrastującymi pomarańczowym i czerwienią.
Fiolet
To kolor wytworny i sugerujący luksus. Korzystnie wpłynie na pracę układu nerwowego. Fioletowy pokój wspomaga wyobraźnię i kreatywność, dlatego jest znakomicie dopasuje się do potrzeb artystów. W przypadku osób o niskiej samoocenie, odradza się stosowanie tej barwy. Połączony z brązem i beżem zbuduje wrażenie ciepła. Uzupełniając zieleń, zagwarantuje radosną atmosferę. Z kolei zestawiony z różem nada wnętrzu kobiecego, delikatnego charakteru.
Czerwień
Doda energii i rozbudzi zmysły. Nie sprawdzi się w pokoju osoby zestresowanej i przemęczonej – nie sprzyja relaksowi. Nie nadaje się też do małych pomieszczeń, dlatego że optycznie zmniejsza przestrzeń. Wzmaga apetyt i rozgrzewa. Aby uniknąć przytłaczającego efektu, warto użyć czerwieni jako mocnego akcentu, a nie dominującej barwy.
Pomarańczowy
Utożsamia się go z dobrym humorem i ciepłem. Rozświetli ciemne pomieszczenia. Będzie wspaniałym, intensywnym dodatkiem do pokoju o stonowanych barwach. Rekomenduje się malowanie ścian na pomarańczowo w pokojach dziecięcych, zestawiając ten kolor z kontrastującą zielenią czy błękitem.
Żółty
Barwa ciepła, przyjazna i radosna. Delikatnie pobudza i stymuluje pracę mózgu. Kolor optymizmu i szczęścia sprawdzi się we wnętrzach z ograniczonym dostępem światła. Jednak zbyt duże natężenie nasyconej żółci może drażnić. Żółty poleca się osobom potrzebującym pewności siebie i rozweselenia.
Różowy
Wyraża stałość i umiarkowanie. Rekomenduje się go do sypialni, szczególnie w połączeniu z bielą lub wszelkimi pastelami. Zbyt wiele różu przytłoczy i osłabi. Różowy to niezwykle delikatny, kobiecy kolor. Zestawienie go z fioletem zasugeruje elegancję, dodatek zieleni skojarzy się z wiosennym ogrodem, z kolei beżowy lub brązowy przełamie jego słodycz.
Kolory mają na nas ogromny wpływ. Decydują o naszym samopoczuciu, zdrowiu i kształtują zachowania. Dlatego dobranie właściwej barwy ścian zagwarantuje, że wnętrze znakomicie spełni swoje zadanie.
W moim nowym mieszkaniu wszystkie ściany pomaluję na bardziej neutralny kolor – biały albo beżowy. Wtedy będę mogła dowolnie zmieniać dodatki i mocniejsze akcenty kolorystyczne w postaci dekoracji.