Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Ogród przyjazny zwierzętom – jak go urządzić?

Ogród jest miejscem wytchnienia nie tylko dla człowieka, ale także wielu drobnych zwierząt i owadów: pszczół, motyli, różnego rodzaju ptaków, a także jeży. Obecność dodatkowych lokatorów niesie ze sobą sporo plusów: nasze rośliny chronione są przed szkodnikami, ogród tętni życiem i kolorem, a także przyczyniamy się do ochrony często zagrożonych gatunków. Co zrobić, aby nasz ogród stał się przyjazny dla drobnych zwierząt?

Owady

Zacznijmy od najmniejszych lokatorów, czyli owadów. Najbardziej pożądanymi gośćmi są pszczoły, trzmiele oraz motyle. Lubią one miejsca, w których występuje wiele kolorowych kwiatów, o mocnych barwach. Planując ogród warto pomyśleć o stworzeniu kilku barwnych, kwiatowych wysp, z roślinami takimi jak: macierzanki, chabry, mniszki pospolite, roże czy ligustry. Owady zbierające pyłek chętnie odwiedzą także grządki z warzywami oraz kwitnące drzewa owocowe.

Ptaki

W ślad za owadami do naszego ogrodu przybędą również drobne ptaki, od wróbli, sikorek czy rudzików, po kosy czy też szpaki. Jeśli polubimy obserwowanie oraz słuchanie treli skrzydlatych lokatorów, warto pomyśleć o kilku udogodnieniach dla nich. Rośliny przyjazne ptakom to bluszcz pospolity, głóg, aronia, brzozy, wierzby, śliwy czy też czeremcha. Jeśli posiadamy wysokie drzewa, można zamontować na nich budki lęgowe, należy jednak pamiętać, aby znajdowały się one wysoko i w trudnodostępnych miejscach. Znacznie utrudni to dostęp drapieżnikom takim jak koty czy wiewiórki.

Ptaki przyciągają także źródła wody. Możemy zainstalować w ogrodzie eleganckie poidło lub stworzyć estetyczne oczko wodne.

Płazy

Woda w ogrodzie może przyciągnąć nie tylko ptaki, ale również płazy takie jak ropuchy czy żaby. Nisko położone i łatwo dostępne oczko wodne posłuży im jako miejsce lęgu oraz odpoczynku. Może nie są najładniejszymi lokatorami ogrodu, ale z całą pewnością jednymi z najbardziej pożytecznych. Głównym źródłem pożywienia płazów są owady i to w większości te uważane za szkodniki, czyli muchy, komary, meszki czy ślimaki.

Jeże

Obok płazów, innymi bardzo dobrymi pomocnikami w utrzymaniu ogrodu są jeże. Wbrew pozorom nie są to stworzenia dzienne, lecz bardziej nocne. Dzień przesypiają ukryte pod rozłożystymi krzewami czy też stertami siana, gałęzi lub liści. Im więcej takich potencjalnych kryjówek jeż znajdzie w naszym ogrodzie, tym bardziej prawdopodobne, że w nim zostanie. Warto pamiętać o pozostawieniu niewielkich przesmyków w ogrodzeniu lub siatce, aby umożliwić im wejście. Jeże pomagają w pozbywaniu się ślimaków, dżdżownic, myszy a nawet drobnych gadów.

Projektując ogród pamiętajmy o wszystkich stworzeniach, które mogą się w nim zadomowić. Nie tylko dodadzą one więcej życia oraz naturalności, ale także pomogą w jego utrzymaniu.

Skomentuj