Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

Kiedy mamy swój wymarzony ogród po pewnym czasie zaczynamy szukać pewnej odmiany i nowych sposobów na jego aranżację. Jednym z takich pomysłów jest wykonanie oczka wodnego. Po za zazdrosnymi spojrzeniami sąsiadów lub gości, przyciąga ono ptaki, owady oraz płazy, które możemy obserwować w ciągu całego dnia. O czym warto pamiętać zanim zdecydujemy się na swój własny, wodny zakątek?

Podstawa

Na początku dobrze rozważyć, czy mamy dość miejsca na oczko wodne. Wbrew pozorom to właśnie mniejsze zbiorniki wodne wymagają częstszej i bardziej dokładnej pielęgnacji. Dzieje się tak dlatego, że większe oczka łatwiej jest upodobnić do naturalnych zbiorników wodnych, w których występuje proces samooczyszczania się wody. W małych oczkach pozbawionych dodatkowo pomp oraz filtrów zapewniających ruch wody oraz jej odpowiednie napowietrzenie szybko rozwiną się glony.

Istotna jest także lokalizacja. Oczko wodne powinno być umiejscowione w punkcie o zmiennej ekspozycji słońca. Nie może być ono stale nasłonecznione – wtedy woda bardzo szybko wyparuje, a reszta zarośnie glonami. Nie może być także zbyt zacieniona – wtedy rośliny w oczku nie będą miały jak się rozwijać.

Kiedy zdecydujemy już jaką wielkość powinno mieć nasze oczko należy wybrać odpowiednią podstawę, w której je urządzimy. Do dyspozycji mamy kilka różnych technologii. Pierwszą z nich jest wyłożenie dna mocną i wytrzymałą folią z PCW lub innego materiału sztucznego. Należy używać to tego tylko i wyłączne specjalnych folii przeznaczonych do oczek wodnych. Tańsze zamienniki w rodzaju zwykłej folii budowlanej bardzo szybko zaczną pękać, a woda wypływać.

Innym rozwiązaniem jest kupno gotowej formy. Są one trwalsze niż folie, ale nie pozwalają na uzyskanie oczka o dowolnych kształtach.

Najtrwalszym rozwiązaniem jest wylanie betonem niecki przeznaczone pod oczko. To rozwiązanie wymaga jednak obecności fachowca oraz może utrudniać późniejsze zmiany w aranżacji ogrodu.

Jakie rośliny?

Roślinność porastająca brzegi oczka oraz jego wnętrze jest nie tylko dodatkiem estetycznym, ale pełni także bardzo ważną rolę – oczyszcza wodę z glonów i natlenia ją. W oczkach pozbawionych filtrów i pomp odpowiedni dobór i rozmieszczenie roślinności jest wręcz krytyczne. Jakie rośliny zasadzić w oczku wodnym?

Brzegi świetnie nadadzą się dla różnego rodzaju trzcin, pałek oraz strzałek wodnych. Roślinność porastające brzeg oczka to także domostwo dla wielu owadów oraz zwierząt, które pomogą w oczyszczaniu zbiornika z komarów i ich larw.

Jeśli chcemy dodać oczku nieco koloru warto pomyśleć o posadzeniu hiacyntu wodnego, grążeli lub kosańców, które po wyrośnięciu rozwiną piękne i kolorowe kwiatostany.

Z kolei lilie wodne nie tylko pięknie przyozdobią powierzchnię wody szerokimi liśćmi oraz kwiatami, ale także pomogą w oczyszczaniu oczka.

Porada specjalisty

To tylko kilka porad pomocnych przy zakładaniu oczka wodnego. Warto poprosić o pomoc w projektowaniu i aranżacji profesjonalistów, którzy podpowiedzą najlepsze rozwiązania oraz materiały.

Skomentuj