Meble DIY to niezwykle efektowny trend wnętrzarski. Pozwala on na stworzenie zupełnie wyjątkowego wyposażenia mieszkania. Samodzielne wykonanie szafek czy stolików będzie doskonałym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i spożytkowanie drzemiących w nas pokładów kreatywności. Oto kilka instrukcji przeznaczonych dla odważnych, pomysłowych majsterkowiczów.
Łóżko z palet
Przygotuj:
3 palety o wymiarach 120X80 cm
Grunt do drewna
Farba do drewna
Papier ścierny/szlifierka
Pędzel
Wałek do malowania
Płyta, np. sklejka
Za pomocą papieru ściernego lub szlifierki wygładzamy drewno. Wyrównujemy powierzchnię i usuwamy odstające drzazgi. Przecieramy paletę wilgotną ścierką. Wałkiem nanosimy na deski grunt. Po jego wyschnięciu nakładamy warstwę farby o wybranym przez nas kolorze. Palety kładziemy obok siebie na podłodze. Palety należy ze sobą połączyć, żeby się nie rozjeżdżały, a na nich zamocować płytę, np. sklejkę, która zabezpieczy materac przed wybrzuszaniem.
Regał ze skrzynek na owoce
Przygotuj:
4 skrzynki po owocach
Papier ścierny
Farba
Klej uniwersalny
Kołki rozporowe
Wiertarka
Usuń ze skrzynek gwoździe i zszywki. Wygładź drewno papierem ściernym. Pomaluj deski farbą. W ścianie wywierć otwory na kołki rozporowe i przymocuj nimi skrzynkę do ściany. Obok przymocuj drugą, a nad nimi powieś następne dwie.
Pufa z opony
Przygotuj:
Używana opona o rozmiarach 205/55 R16
2 płyty MDF o wymiarach 600 x 600 x 8 mm
Lina ø 10 mm, długość 50 m
16 śrub 4 x 35 mm
Lakier bezbarwny
Lateksowa farba do ścian (2,5 l farby w wybranym kolorze)
Taśma malarska
Ołówek
Pędzel
Papier ścierny
Wyrzynarka
Wiertarko-wkrętarka
Klejarka pistoletowa
Zmierz średnicę opony w najszerszym miejscu. Wbij gwóźdź po środku płyty. Przymocuj do niego kawałek sznurka. Odmierz od gwoździa połowę długości średnicy opony i w tym miejscu przymocuj ołówek. Narysuj na płycie ołówkiem koło. Połóż obie płyty na sobie i przykręć w ich rogach śruby. Wytnij wyrzynarką zaznaczone koło. Z połączonych płyt powstają dwie równo wycięte płyty. Przymocuj płytę do opony używając wkrętów do drewna. Powtórz to samo z drugą płytą i nieprzykrytym otworem w oponie. Na środku górnej płyty przymocuj linę z gwoździem. Owijaj linę wokół punktu, nanosząc przy tym klej przytwierdzający sznurek do MDF. Gdy dojdziesz do krawędzi płyty, ostrożnie odwróć oponę. Owijaj linę wokół brzegów opony, kierując się ku górze. Przymocuj klejem końce liny do zewnętrznej krawędzi płyty, lub wbij jeszcze dodatkowe gwoździe. Owiniętą oponę połóż na stronie z płytą. Powierzchnię liny posmaruj lakierem bezbarwnym. Pomaluj puf według uznania.
Wiszące krzesło hamakowe
Przygotuj:
Hak przymocowany do sufitu
80-minimetrowy zacisk sprężynowy ze stali nierdzewnej
0,48-minimetrowy karabinek ze stali nierdzewnej
Pędzel do malowania i farba do tkanin
Wiertarka i wiertło (0,95 mm)
Maszyna do szycia
Żelazko i deska do prasowania
Linijka
Zapalniczka
Nożyczki
Papier ścierny
Dębowy kołek o wymiarach 3 x 7,5 cm
Kawałek plecionej liny polipropylenowej o wymiarach 0,95 x 40 cm
2 metry gładkiego płótna (lub innej wytrzymałej tkaniny)
Poduszka
Złóż płótno na pół. Odmierz około 17,5 cm od prawego górnego rogu (w lewą stronę) i zaznacz ten punkt na materiale. Narysuj linię od zaznaczonego punktu do dolnego prawego rogu materiału. Następnie odetnij tak odznaczony trójkąt (przez obie warstwy). Potem otwórz złożone na pół płótno. Zagnij pas materiału wzdłuż górnej krawędzi na około 1,7 cm i wyprasuj to miejsce żelazkiem tak, aby się nie odginało. Potem zagnij materiał w tym samym miejscu na kolejne 1,7 cm. Ponownie je wyprasuj. Przypnij zagięty materiał i zszyj go wzdłuż jego całej dolnej krawędzi. Przekręć płótno o 90 st. w lewą stronę. Złóż każdy róg na długość ok 4,2 cm i wyprasuj zagięcie żelazkiem, by pozostało płaskie. Następnie złóż niezszytą górną krawędź na długość ok. 1,7 cm i wyprasujcie ją na gładko.
Złóż tę krawędź ponownie na długość 4,2 cm i wyprasuj. Zszyj podwójnie całą dolną krawędź. Zaznacz punkty na długości 5 i 10 cm od obu końców dębowego kołka a następnie wywierć w tych miejscach otwory. Wygładź ostre krawędzie papierem ściernym. Udekoruj materiał w dowolny sposób. Maluj wzór tylko na jednej stronie płótna. Zostaw do wyschnięcia. Jeśli chcesz, namaluj wzór na drugiej stronie materiału. Na końcu 40 cm liny zawiąż supeł (około 7,5 cm od jej końca). Używając zapalniczki, stop koniec liny, aby zapobiec jej pruciu. Przeciągnij linę przez otwór wywiercony w dębowym kołku, później przez najszerszy róg na jednej ze stron płótna w stronę wąskiego rogu na górze materiału. Zawiąż kolejny węzeł (około 7,5 cm od pierwszego) i wsuń go do dębowego kołka.
Następnie…
Kontynuuj wsuwanie supła przez otwór znajdujący się 10 cm od końca kołka. Odmierz 7,5 cm od wolnego końca i zawiąż w tym miejscu luźny węzeł. Przełóż go przez drugą kieszonkę płótna i znowu przez ostatni otwór, następnie zawiąż kolejny supeł, pozostawiając 7,5 cm od końca liny. Znajdź środek liny nad kołkiem i zawiąż węzeł pozostawiając pętlę o długości 20 – 25 cm. Zaczep o linę zacisk sprężynowy. O zacisk zaczep karabinek. Całość zawieś na haku przykręconym wcześniej do sufitu. Dodaj wygodną poduszkę do siedzenia.
Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i stworzyć coś samodzielnie, powyższe instrukcje okażą się bardzo pomocne w procesie konstruowania szafki czy pufy. Meble DIY są oryginalne i ciekawe. Unikalne i spersonalizowane z pewnością zdeklasują masowo produkowane elementy wyposażenia.
Skomentuj