Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Kredyt hipoteczny – ilu możesz mieć współkredytobiorców?

współkredytobiorców

Naszą zdolność kredytową możemy zwiększyć poprzez przystąpienie do kredytu z dodatkową osobą. Spłatę większej kwoty łatwiej rozłożyć na kilku współkredytobiorców. Ale czy istnieje ograniczenie w liczbie osób, z którymi chcemy dzielić to zobowiązanie?

Maksymalna liczba współkredytobiorców

To ile osób może wziąć z nami kredyt hipoteczny i dzielić się jego spłatą zależy od zasad panujących w konkretnej instytucji finansowej. Najmniejsza dozwolona liczba to dwóch współkredytobiorców. To ograniczenie wprowadził bank City Handlowy. Na cztery osoby wspólnie spłacające raty zezwalają mBank, Credit Agricole, BGŻ BNP Paribas, Erobank, Bank Millenium, Bank BPH, BOŚ Bank i Raiffeisen Polbank. Sześć kredytobiorców dopuszczają Alior Bank oraz PKO BP. Nieograniczeń nie wprowadziły PKO S.A., ING i Expander.

Gospodarstwo domowe

Również według tej kwestii banki regulują ilość kredytobiorców. Sprawdzają, czy dana osoba prowadzi z nami gospodarstwo domowe. Eurobank i BGŻ BNP Paribas pozwalają na maksymalnie dwa gospodarstwa domowe. Alior Bank oraz PKO BP zwiększyły tę liczbę do trzech osobnych gospodarstw domowych.

Rodzina

Każdy bank wymaga, żeby współkredytobiorcą został małżonek. Dzieje się tak wyłącznie w sytuacjach gdy małżonkowie nie ustanowili rozdzielności majątkowej. Biorąc kredyt hipoteczny z rodzicem warto pamiętać, że współkredytobiorcą stanie się jego mąż lub żona. Małżeństwa bez podpisanej intercyzy zawsze zaciągają kredyt razem.

Mieszkanie Dla Młodych

Udział w programie MDM nie generuje odmiennych zasad dotyczących współkredytobiorców. Nie zmienia się liczba osób wspólnie spłacających raty kredytu hipotecznego ani wymogi związane ze stopniem pokrewieństwa.

Zmiany

W okresie trwania umowy kredytowej istnieje możliwość wypisania z kredytu określonej osoby, pod warunkiem, że w tym momencie nasze zarobki całkowicie zabezpieczają spłatę kredytu: są wyższe niż w chwili złożenia wniosku. Zwykle banki zezwalają też na ubieganie się o ustanowienie współkredytobiorcy w czasie spłacania kredytu

Czy ilość kredytobiorców wpływa na koszt kredytu?

Liczba współkredytobiorców nie wpływa bezpośrednio na koszty związane z kredytem. Jednak w niektórych przypadkach można doszukać się zależności. Na przykład jeżeli dodatkowe osoby mające spłacać zobowiązanie podwyższą naszą zdolność kredytową, bank zaoferuje niższą marżę. W takiej sytuacji kredyt okazuje się tańszy.

Dzieląc spłacanie kredytu z innymi osobami nie tylko zwiększamy swoją zdolność kredytową, ale też zmniejszamy liczbę rat i skracamy okres spłaty obniżając całkowity koszt zobowiązania (porównaj kredyty). Wybierając współkredytobiorcę trzeba zdecydować się na kogoś, komu ufamy i kogo historia kredytowa nie wzbudzi zastrzeżeń.

 

Skomentuj