Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Kolektory słoneczne – co warto wiedzieć o ogrzewaniu solarnym

okna

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie wody z wykorzystaniem energii słonecznej. Jest to rozwiązanie bardziej oszczędne, a także ekologiczne, toteż w wielu domach buduje się instalacje solarne. Dawniej nowatorski pomysł – dziś praktyka powszechna. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o działaniu kolektorów słonecznych. I czy rzeczywiście warto w nie zainwestować?

System solarny się opłaca

Chociaż niektórzy wciąż mają co do tego wątpliwości, ogrzewanie solarne to naprawdę korzystna inwestycja. Wprawdzie raczej nigdy nie zastąpi systemu grzewczego w całości, ale w okresie od marca do października jest w stanie wyprodukować naprawdę dużo energii. Jako alternatywa dla energii elektrycznej, instalacja solarna może zwrócić się już w ciągu 8 lat i dalej pracować na nasze oszczędności.

To oznacza, że bycie pro-eko wcale nie musi być kosztowne. Decydując się na kolektory słoneczne, wybieramy odnawialne źródło energii, co jest bardzo ważne ze względu na środowisko. Poza tym ogrzewanie solarne nie jest mniej wydajne od innych rozwiązań – już dwie godziny słońca wystarczą, by podnieść temperaturę wody o kilka stopni.

Jaki kolektor wybrać?

Przy wyborze kolektora słonecznego trzeba zwrócić uwagę na trzy kwestie:

  • kolektor płaski czy rurowy – kolektory płaskie są mniej wydajne od rurowych i zajmują więcej miejsca, ale są za to tańsze i bardziej popularne
  • mniejszy czy większy – dobierz powierzchnię kolektora do potrzeb swojego gospodarstwa domowego
  • na dachu czy na trawie – najczęściej kolektory montuje się na dachu, ale są też modele stojące na ziemi – ważne, by kolektor był skierowany na Południe

Pozostałe elementy instalacji solarnej

System grzewczy to nie tylko kolektor. Oprócz niego w naszym domu musi znaleźć się także akumulator ciepła, czyli zbiornik, w którym gromadzona jest podgrzewana woda, oraz pompa cyrkulacyjna, która umożliwia obieg wody na drodze kolektor-zbiornik. Pompy nie trzeba instalować w przypadku systemu grawitacyjnego, stosowanego głównie w instalacjach z prostym podgrzewaczem elektrycznym. W przeważającej liczbie przypadków jednak pompa obiegowa jest konieczna.

Ogrzewanie solarne warto zsynchronizować z ogrzewaniem tradycyjnym, to znaczy uzależnić działanie kotła od ilości dostarczonej energii słonecznej. Kocioł uaktywnia się, kiedy promienie słońca są zbyt słabe, by wystarczająco ogrzać wodę. Dzięki temu zaoszczędzimy na innych paliwach, ale będziemy też zabezpieczeni na wypadek pochmurnych dni.

Skomentuj