Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Panele podłogowe – wszystko, co musisz wiedzieć

panele podłogowe

Jakie panele podłogowe są najbardziej wytrzymałe? Które nadają się najlepiej na schody, a które do łazienki? Drewniane czy laminowane? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym krótkim poradniku wybierania paneli podłogowych. Podpowiadamy też, jak dbać o panele, aby długo nam służyły.

Panele podłogowe – uniwersalne i stylowe

Niewątpliwą zaletą paneli podłogowych jest to, że można je położyć właściwie w każdym pomieszczeniu. Szeroki wybór wzorów pozwala dopasować je do każdego stylu. Są nie tylko panele drewniane o różnych odcieniach i usłojeniach, ale także panele laminowane, które swoim wyglądem mogą przypominać drewno, terakotę, kamień, beton i inne materiały.

Płytki ceramiczne prezentują się bardzo efektownie, ale są zimne i nieprzyjemne w dotyku. Jako alternatywę do łazienki lub kuchni można zastosować panele imitujące kafelki. Należy jednak pamiętać, aby były to panele odporne na wilgoć i uszkodzenia.

Panele drewniane i laminowane – właściwości

Sam rodzaj materiału ma niewielkie znaczenie dla jakości paneli. To nieprawda, że drewno zawsze sprawdzi się lepiej – panele laminowane mogą być co najmniej tak samo dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od parametrów, jakie określają podłogę. Trzeba wziąć pod uwagę dwa czynniki: ścieralność oraz odporność na wilgoć.

Klasa ścieralności informuje nas o wytrzymałości podłogi. 21 AC2, 22 AC2, 23 AC3, 31 AC3, 32 AC4, 33 AC5 to kolejne klasy paneli – od najdelikatniejszych (21 AC2) do najtrwalszych (33 AC5). Bardzo twarde panele kładziemy w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, u dzieci, w domach z psem lub kotem.

Panele źle znoszą wodę, ale można położyć je w wilgotnych pokojach, o ile spełniają konkretne warunki. Panele drewniane powinny mieć wszystkie warstwy wykonane z odpowiedniego drewna, na przykład teku lub iroko. Panele laminowane zaś muszą mieć rdzeń ze specjalnie przystosowanej płyty HDF.

Jak dbać o panele podłogowe?

Jeśli chcemy długo cieszyć się piękną, lśniącą podłogą, musimy odpowiednio o nią zadbać. Kupując panele, zapytaj o zalecenia producenta w kwestii pielęgnacji danego materiału. Panele laminowane zwykle można myć z użyciem płynu do naczyń i niewielkiej ilości wody. Drewno natomiast jest bardziej wrażliwe na wodę, dlatego lepiej czyścić je wilgotną szmatką, a także stosować płyn do konserwacji paneli.

Aby zabezpieczyć panele przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, można przykleić filcowe podkładki pod meble i położyć chodnik lub dywanik w miejscach, po których najczęściej się chodzi, zwłaszcza w butach. Trudne plamy da się wyczyścić acetonem, a zarysowania usuwamy specjalnym kitem do podłogi.

Skomentuj