Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem, choć wciąż przegrywa na rzecz popularnych grzejników. Chcemy poniżej przybliżyć plusy i minusy takiej inwestycji.
Korzystna temperatura
Dzięki ogrzewaniu podłogowemu temperatura w pomieszczeniu staje się o wiele bardziej komfortowa i zbliżona do temperatury powietrza, która jest co prawda o ok. 2 stopnie niższa niż w przypadku ogrzewania pokoju przez grzejniki, ale nie jest to wcale odczuwalne, wręcz przeciwnie – przebywanie w takiej temperaturze jest znacznie przyjemniejsze i lepsze dla zdrowia. Zaleca się, aby temperatura była wyższa na poziomie nóg, a niższa na wysokości głowy. Co więcej, ciepło dzięki ogrzewaniu podłogowemu jest emitowane równomiernie, a nie kumuluje się jedynie w pobliżu kaloryferów.
Niewidoczna instalacja
Atutem ogrzewania podłogowego jest to, że pozostaje ono niewidoczne. W ten sposób pomieszczenie zyskuje cenną przestrzeń, gdyż na ścianach nie muszą już wisieć grzejniki i inne przewody grzewcze. Daje to pod wieloma względami więcej możliwości przy urządzaniu wnętrza i sprawia, że pomieszczenie zyskuje dzięki temu pod względem estetycznym.
Ograniczenia
Niestety, swoboda aranżacyjna przy ogrzewaniu podłogowym nie jest do końca tak bezgraniczna, gdyż przewody instalacyjne nie mogą na przykład znajdować się pod meblami, co utrudniałoby rozchodzenie się ciepła. W ten sposób zmiana rozmieszczenia mebli w pokoju ogrzewanym podłogowo jest dość ograniczona, więc trzeba rozważnie i świadomie zaplanować aranżację już na samym początki, by nie doszło później do niemiłych rozczarowań.
Bezwładność cieplna
Mankamentem ogrzewania podłogowego jest również to, że podłoga wolno się nagrzewa i powoli stygnie. Izolacja przewodów cieplnych pod podłogą sprawia, że ciepło potrzebuje więcej czasu, zanim równomiernie rozejdzie się po pomieszczeniu.
Wyższe koszty
Instalacja podłogowa generuje też wyższe koszty. Większe o ok. 30-40% od instalacji grzejnikowej. Trzeba też wziąć pod uwagę ewentualne awarie ogrzewania. Jeśli nastąpi jakaś usterka będzie się to wiązało z koniecznością skucia fragmentów podłogi. zawsze można tez połączyć oba rozwiązania grzewcze, to znaczy podłogówkę i grzejniki, dla otrzymania najbardziej optymalnych efektów.
Skomentuj