Choć porcelana jest piękna i z pewnością warto mieć ją w swojej kolekcji, zawsze należy upewnić się przed zakupem czy rozważane naczynia bądź figurki są faktycznie z tego materiału. Prawdziwej porcelany nie da się jednak tak prosto podrobić, ponieważ jedynie ten surowiec jest aż tak delikatny i urokliwy. W jaki sposób sprawdzić zatem czy kupujemy porcelanę, która nie jest podrobiona?
Coś na temat porcelany
Surowiec ten wynaleziony został w Chinach. Tam też został doceniony, spopularyzowany i rozwijany przez wiele lat, tak aby we współczesnym świecie mógł być uznawany za coś bliskiego doskonałości. Porcelana jest to materiał, który powstaje w bardzo wysokich temperaturach na skutek spalania takich surowców jak glinka, skaleń oraz kwarc. W Chinach bardzo szybko porcelana została doceniona i pożądana – jej posiadanie świadczyło bowiem o zamożności i wysokim statucie społecznym.
I tak do dziś…
Porcelana, choć bardziej osiągalna, wciąż oznacza luksus i klasę. Piękne wzory i delikatne żłobienia w dalszym ciągu zachwycają a naczynia z porcelany znajdują się w każdym domu, gdzie dba się o detale i dobry styl. Tak, porcelana może być przepięknym dodatkiem, o ile oczywiście jest prawdziwa. Jak można to ocenić?
Wyroby porcelanopodobne
Warto wiedzieć o ich istnieniu, ponieważ można się pomylić. Faktycznie, kupując porcelanę powinniśmy zwrócić uwagę na to czy na pewno nie jest to porcelit bądź fajans. Są one bowiem dość udanymi podróbkami tego surowca, jednak tylko wizualnie. Porównując ich składy mineralne – porcelanopodobne naczynia nie mają szans, są dużo gorsze.
Światło prawdę ci powie
Tak, właśnie. Dobrym sposobem sprawdzenia czy porcelana jest prawdziwa jest podstawienie go pod światło. Oryginał przepuści łunę świetlną, nie ma natomiast szans, aby zrobiła to podróbka tego surowca. Dlaczego? Ponieważ, aby ukryć sztuczność materiałów imitujących porcelanę są one pokrywane białym szkliwem w przeciwieństwie do oryginału, który już po wypaleniu jest biały. Sprawia to, że fajans bądź porcelit, poprzez dodatkową warstwę tracą na przepuszczalności światła.
Ciężar
Podróbki są nie tylko dużo mniej wytrzymałe, ale również cięższe. Oryginał jest mocny, trwały oraz lekki. Warto również pamiętać o tym, że im porcelana jest cieńsza tym jest lepiej jest wykonana.
Dźwięk
Jeżeli dalej mamy wątpliwości – warto delikatnie uderzyć w naczynie. Prawdziwa porcelana da nam piękny, niemalże melodyjny dźwięk. Podróbki natomiast po stuknięciu wydadzą głuchy odgłos.
Sygnatury
To już coś do specjalistów i zapalonych zbieraczy prawdziwej porcelany. Są to zazwyczaj znaki, dzięki którym dowiedzieć się można skąd pochodzi dane naczynie oraz kto jest wykonał.
Prawdziwa porcelana w sprawdzonych sklepach
Pewność, że naczynie wykonane jest z oryginalnego surowca da nam zakup jej w dobrych, zaufanych sklepach. Jednym z nich może być https://www.homeandpassion.pl, gdzie znajduje się wiele pięknych wzorów oraz propozycji naczyń właśnie z prawdziwej porcelany.
Surowiec ten jest niezwykle cenny, odporny i wytrzymały a jednocześnie bardzo delikatny i szlachetny. Posiadanie prawdziwej porcelany świadczy o klasie, elegancji i dobrym guście. Warto zatem wiedzieć jak ją odróżnić oraz gdzie zakupić naczynia zrobione z oryginalnego materiału.
Skomentuj