Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Wnętrze w stylu orientalnym

Co kilka lat wybucha moda na styl orientalny zarówno w modzie, jak i w aranżacji wnętrz. Mieszkania nawiązujące do orientu są jednak bardzo różnorodne i trudno o jednolitą identyfikację. Jak odróżnić mieszkanie urządzone w stylu orientalnym od takiego, którego właściciele przywieźli zbyt dużo pamiątek z wakacji?

Co to jest styl orientalny?

Fascynacja orientem nie jest nowinką. Znany był już za czasów Starożytnego Rzymu, kiedy to bogaci Rzymianie przywozili łupy z kolejnych podbojów i wyposażali nimi swoje wnętrza. Źródłosłów ma swoje miejsce w łacinie, gdzie orientalis oznacza „wschodni”. Jednak orient we właściwym tego słowa znaczeniu wykształcił się w czasie romantyzmu i nawiązywał do tajemniczych miejsc na styku Europy i Azji. Orientalizm to fascynacja Europejczyków kulturami Wschodu. Dotyczy ona przede wszystkim kultur takich jak japońska, chińska, hinduska oraz arabska i perska. Obecnie, stylem orientalnym zwykło nazywać się każde nawiązanie do kultur spoza Europy oraz Ameryk. Dlatego orientalizm można nazywać egzotyzmem – jest to coś niespotykanego i innego od znanych nam schematów.

Zapomnij o konwenansach

Urządzając dom w stylu orientalnym, trzeba wyzbyć się wrażenia, że określone meble i narzędzia mają swoje miejsce oraz przeznaczenie. Układ mieszkań, który znamy oraz używane w poszczególnych pomieszczeniach przedmioty to europejska konwencja i zwyczaj. O co chodzi? Na przykład o to, że posiłki musimy koniecznie spożywać przy stole (w sumie teraz powinnam powiedzieć, że przed TV albo komputerem). Mieszkania w stylu orientalnym nie będą miały klasycznej jadalni ze stołem i krzesłami. W zamian za to możemy się spodziewać niskiej ławy, poduszek i dywanów wokół niej. Zamiast białych koronkowych firan, nasze okna powinny zdobić ciężkie ozdobne zasłony. Biel i pastele ścian zamieniane są na wzorzyste malunki i mocne barwy.

Wyznaczniki stylu orientalnego

Styl orientalny to przede wszystkim feria barw. Zazwyczaj mocnych, lecz poszczególne nurty np. japońskie będą kojarzyły się ze stonowanymi barwami. Orient jest bardzo blisko natury. Kultury wschodu czerpią z niej, zarówno inspirując się występującymi w przyrodzie kształtami oraz kolorami, ale również poprzez wykorzystanie naturalnych materiałów. Nie znajdziesz w tym stylu plastikowych mebli i sztucznych ozdób. Stąd wielość bambusowych mebli i sprzętów, ceramika, gliniane naczynia oraz ozdoby, a także drewniane dodatki. Tworząc wnętrze w stylu orientalnym, należy pamiętać o tradycyjnych oraz typowych dla danego nurtu ozdób. Mogą to być zdobne hinduskie, jedwabne poduszki, a nawet papierowe japońskie lampiony zamiast karniszy.

Choć orient jest oparty na wielości kolorów oraz kształtów, nie powinniśmy się w tym zatracać. Poszczególne regiony kultur wschodu mogą pochwalić się szeroką gamą odmienności oraz własną specyfiką i motywami. Aby tę różnorodność uszanować oraz stworzyć eleganckie i ciekawe wnętrze należy trzymać się jednego wybranego nurtu. Połączenie stosunkowo odmiennych motywów kwiatu wiśni obecnych w japońskim stylu oraz arabskiej ostrej arabeski, będzie tak samo kiczowate co męczące dla zmysłów.

Skomentuj