Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Rodzaje włóczek – przewodnik – jak dobrać włóczkę

Szydełkowanie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Korzyści z wykonywania robótek ręcznych jest wiele, to między innymi możliwość zrelaksowania się i odprężenia. Jeżeli zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie tej uzależniającej przygody z szydełkowaniem, to musimy wiedzieć, jakie istnieją rodzaje włóczek, tak aby poprawnie dobrać je do naszych robótek.

Sklep z włóczkami 

Jednak zanim przejdziemy do poprawnej terminologii i podziałów ze względu na rodzaje, musimy wiedzieć, gdzie kupować włóczki. Jednym z nowoczesnych i wygodnych rozwiązań jest sklep internetowy z włóczkami, w którym znajdziemy wszystko, czego nam trzeba. Dla jednych będą to tanie włóczki, a dla innych innowacje we włókiennictwie, czyli przykładowo włóczka puffy, dzięki której możemy dziergać bez żadnego dodatkowego sprzętu. W dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziemy także kordonki, przykładowo popularny kordonek stokrotka, czy kordonek maxi. Sprawdź sklep internetowy z włóczkami: https://zamotane.pl i znajdź najlepszy kordonek i wełnę dla siebie.

Podział ze względu na pochodzenie

Włóczki da się podzielić ze względu na ich pochodzenie. Wyróżnić możemy dwie grupy włóczek – naturalne i syntetyczne. Włóczki naturalne, dzielą się dodatkowo na te pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Pamiętajmy, że włóczkę należy dobrać przede wszystkim do robótki, którą mamy zamiar wykonać. Przed dokonaniem wyboru powinniśmy się zastanowić, kto będzie korzystał z danej robótki i jakie powinna posiadać właściwości. Oczywiste jest, że włóczki wełnianej będziemy używać głównie  w przypadku wykonywania robótek związanych z garderobą zimową.

Włóczki naturalne pochodzenia zwierzęcego

W tej grupie włóczek znajdą się te pozyskane z wełny oraz jedwabiu. Druga grupa włókien powstaje dzięki poczwarce jedwabnika, jest niezwykle delikatna i miękka, dzięki czemu idealnie się na niej pracuje, ale tylko tym, którzy nie popełniają błędów podczas szydełkowania, sama robótka nie jest trwała, łatwo ją zniszczyć. Natomiast włóczki wełniane można podzielić na te pochodzące z wełny owczej i  koziej. Wełna owcza dzieli się na tę szetlandzką, która jest gęsta, trwała i niestety gryząca, oraz na wełnę z merynosów, która jest niezwykle delikatna i przyjemna w dotyku, grzejącą oraz niegryząca.

Wełna kozia zaś dzieli się na moher i kaszmir. Moher jest puszysty, delikatny i idealnie sprawdza się w robótkach na szaliki, czapki i sweterki. Kaszmir natomiast jest jednym z najdroższych włókien, który kojarzy się najwyższą jakością produktów. Występuje również wełna z alpak, która jest ciepła, cienka, wytrzymała i dobra dla alergików. Ostatnim rodzajem wełny jest królicza, która jest bardzo delikatna i cienka.

Włóczki naturalne pochodzenia roślinnego

Kolejną grupą są włóczki pochodzenia roślinnego. Pierwszym z nich są oczywiście włóczki bawełniane, czyli jedne z najpopularniejszych wyborów szydełkowych miłośników. Jej zaletą jest to, że nie  mechaci się, jest wytrzymała, a jednocześnie delikatna. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, możemy ją wykorzystywać do tworzenia zabawek, ale i dekoracji do naszego domu. Kolejnymi włóczkami są te lniane, które idealnie sprawdzą się do tworzenia garderoby letniej. Pamiętajmy, że len jest wytrzymały, antyalergiczny,  ale i sztywny.

Włóczki syntetyczne

Włóczki te powstają w efekcie procesów chemicznych, dzięki czemu w odróżnieniu od wielu włóczek pochodzenia zwierzęcego, nie uczulają, są zdecydowanie tańsze i wytrzymałe. Jednak ich głównym mankamentem jest to, że nie trzymają ciepła, dlatego nie będą nadawały się do wykonywania elementów garderoby, które mają nas ogrzać zimą. Pierwszym rodzaje włóczek syntetycznych jest akryl, który jest zdecydowanie bardzo łatwo dostępny, nie uczula i jest tani. Jednak jego główną wadą jest dźwięk, który skrzypi podczas robótki, przez co, zamiast się odprężać, mamy ochotę przestać szydełkować.

Dodatkowo akryl nie przepuszcza powietrza i zwiększa ryzyko mechacenia się robótki. Jednak nadaje się jak najbardziej do tworzenia dekoracji do domu i zabawek dla dzieci, czy naszych psich pupili. Kolejnym rodzajem włóczek syntetycznych jest poliester. Takie włóczki są często miękkie, miłe w dotyku i można je nazwać futerkowymi. I także bardzo dobrze się sprawdzają w przypadku szydełkowania maskotek.

Pamiętajmy, że rodzaj włóczki powinniśmy dobierać ze względu na właściwości, jakie ma spełniać robótka. Wyróżnić możemy włóczki naturalne pochodzenia zwierzęcego, naturalne pochodzenia roślinnego oraz włóczki syntetyczne, które najlepiej sprawdzą się do tworzenia dekoracji do domu, czy zabawek dla dzieci.

Skomentuj