Przymierzając się do budowy domu, trzeba wykazać profesjonalne a przede wszystkim odpowiedzialne podejście. Nie jest to bowiem zadanie łatwe, a skutki ewentualnych błędów, mogą być kosztowne i dawać się we znaki przez lata. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie przeanalizować każdy szczegół i mieć pewność, co do tego że dom będzie nam służył przez długie lata.
Trzeba bowiem pamiętać, że budowa domu, to inwestycja, w którą wkładamy ogromne pokłady pieniędzy i czasu, a owoce ów inwestycji, zbierać będziemy często do końca życia. Przygotowując się do budowy własnych czterech kątów, należy w możliwie największym stopniu przeanalizować dosłownie każdy szczegół, tak by mieć pewność, że budynek będzie funkcjonalny przez długie lata.
Od czego zacząć?
Niewątpliwie pierwsza decyzja, dotyczyła będzie projektu domu. Do wyboru mamy dwie opcje, z których każda ma zarówno wady jak i zalety. Pierwszą z nich, jest wybór gotowego już projektu, drugą natomiast, stworzenie go od zera – oczywiście z pomocą profesjonalnego architekta. Na co więc powinniśmy się zdecydować? Trudno jest, jednoznacznie i dla każdego przypadku wskazać najkorzystniejsze rozwiązanie, wszystko bowiem uzależnione jest od waszych indywidualnych potrzeb, gustów i zasobności portfela. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, przeanalizuj wszystkie jej konsekwencje i skutki.
Gotowe projekty – wady i zalety
Przede wszystkim, trzeba powiedzieć, że gotowe projekty domów, nie są jakimś mizernym substytutem – to profesjonalnie opracowane i w pełni zgodne z prawem budowlanym projekty, które często mogą okazać bliższe naszym gustom, aniżeli te, które przygotuje dla nas wynajęty architekt. Trzeba jednak liczyć się tu z pewnymi ograniczeniami.
Po pierwsze, gotowy projekt nie będzie dopasowany do posiadanego przez was gruntu budowlanego, co w skrócie oznacza, że nie każdy z przedstawionych pomysłów, będzie możliwy do zrealizowania na waszym kawałku ziemi. Wiąże się to bezpośrednio z prawem budowlanym, które jasno określa zależności, jakie muszą zachodzić między działką a budynkiem – w grę wchodzą odległości od granic działki czy zacienienie.
Druga sprawa, to indywidualność – dla niektórych mogąca być sprawą kluczową podczas budowy domu. Trzeba mieć na uwadze, że wybrany przez nas projekt, nie zostanie skasowany z bazy danych, a co za tym idzie, nasz dom może nie być „jedynym takim na świecie”. Oczywiście raczej nie zdarzy się sytuacja, w której w waszym najbliższym sąsiedztwie powstanie kopia waszego domu, jednak jeżeli zależy ci na stu procentowej indywidualności – zastanów się nad współpracą z architektem.
To rozwiązanie, ma jednak jedną, bardzo znaczącą zaletę, mianowicie jest dużo tańsze. Decydując się na gotowy projekt, możemy zaoszczędzić sporą kwotę, dzięki czemu będziemy w stanie wydać więcej gotówki na meble i wykończenie.
A może by tak postawić na indywidualizm?
Skorzystanie z usług profesjonalnego architekta, może w znacznym stopniu pomóc nam dopasować projekt do naszych potrzeb czy gustów, a także do miejsca – działki budowlanej na której planujemy wybudować nasz wymarzony dom.
Najważniejsze we współpracy z architektem, jest jego indywidualne spojrzenie na nasze potrzeby i możliwości, dzięki czemu zyskujemy pewność, że nasze przyszłe mieszkanie, będzie nie tylko pięknie się prezentowało, ale będzie przy tym w pełni funkcjonalne.
Niestety, największą wadą w tym przypadku jest cena – w porównaniu do gotowych już projektów, jest ona dużo wyższa. Wynosi bowiem od 50 – 200 zł za m2, czyli za projekt domu o powierzchni 80 m2, przyjdzie nam zapłacić około 10 tysięcy złotych, podczas gdy ceny gotowych projektów sięgają maksymalnie 3-4 tyś.
Co więc wybrać?
Jak sami widzicie, nie ma lepszej i gorszej możliwości, by wybrać tą idealną dla siebie, należy przeanalizować swoje cele, potrzeby i możliwości finansowe. Jednak jeżeli wciąż szukacie inspiracji, piękne i ciekawe – znajdziecie tutaj.
Poszukujesz wykonawcy lub pozwolenia, więcej dowiesz się na: http://6-dzielnica.pl/masz-projekt-nie-masz-pozwolenia-ani-wykonawcy/.
Skomentuj