Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Parametry wyznaczające dobre drzwi

drzwi zewnętrzne

Niezależnie od tego czy znajdujemy się w domu, czy w szkole, czy w szkole, czy w pracy, czy w jakiejkolwiek innej instytucji, posiada ona drzwi. To przez nie się do danego miejsca dostajemy i przez nie również się z niego wydostajemy. Bo drzwi to element  ścianie, który z jednej strony ją otwiera, a z drugiej zamyka. Poznajmy bliżej drzwi ich rodzaje oraz parametry, z którymi powinniśmy się liczyć przy ich wyborze do naszych czterech kątów.

Drzwi jako element w ścianie

Drzwi to według słownika element zamykający otwór w ścianie. Równie dobrze definicja ta pasuje również do okien. Drzwi jednak odróżniają się od okien tym, że nie służą do oświetlania i przewietrzania pomieszczenia, lecz do jego otwierania i zamykania. Składają się one z elementu ruchomego, czyli skrzydła, a także z elementu nieruchomego, czyli ościeżnicy.

Typy drzwi

Drzwi różnią się między sobą nie tyle ościeżnicą, ile skrzydłem. Ze względu na rodzaje skrzydeł wyróżnia się wiele typów drzwi. Wśród najpopularniejszych drzwi wymienia się między innymi: zawiasowe jednoskrzydłowe, zawiasowe dwuskrzydłowe, wahadłowe, obrotowe, przesuwne, harmonijkowe, rolowane, odchylane, składne. Drzwi dzieli się również ze względu na to, z której strony znajdują się zawiasy – a więc drzwi prawe i lewe. Ponadto ze względu na to, czy otwierają się na zewnątrz, czy do wewnątrz – a więc drzwi odchylane na zewnątrz i odchylane do wewnątrz. Wymienia się też drzwi antywłamaniowe i przeciwpożarowe, które chronią przed złodziejami i płomieniami ognia. Najważniejszy podział drzwi dotyczy jednak miejsca ich zamontowania, efektem czego wyróżnia się drzwi zewnętrzne i wewnętrzne.

Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne znajdują się w ścianie budynku lub lokalu. Prowadzą one zatem do danego budynku lub danego lokalu, na przykład mieszkania, apartamentu lub biura. Odznaczają się bardziej trwałymi parametrami i antywłamaniowością.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne znajdują się w ścianie pomiędzy pomieszczeniami danego lokalu. Prowadzą one zatem do pomieszczeń w określonym lokalu, na przykład pokoju, kuchni, jadalni lub toalety. Odznaczają się mniej trwałymi parametrami.

Parametry drzwi

Istnieje kilka parametrów drzwi, które określają na przykład ich rozmiar, czy zabezpieczenie przed hałasem. Parametr rozmiaru drzwi określa ich wysokość i szerokość, wynoszących przeważnie 201 centymetrów i 90 centymetrów dla skrzydła, przy czym dodaje się po 15 centymetrów do wysokości i szerokości w celu zaplanowania montażu ościeżnicy. Parametr izolacyjności akustycznej określa to, jaki hałas przepuszcza konstrukcja, zazwyczaj wynosi ona od 20 do 40 decybeli.

Poszukujesz drzwi zewnętrznych do domu? Sprawdź – anexokna.pl.

Skomentuj