Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Okna PCV vs drewniane. Które wybrać?

Okna PCV

Okna drewniane czy PCV? To częsty dylemat, przed którym musimy stanąć, decydując się na zakup lub wymianę okien. Wybór: plastik vs drewno, nie należy do najprostszych. Każde z rozwiązań oprócz niewątpliwych zalet, nie jest pozbawione mankamentów. Poniższy artykuł pomoże rozwiać wasze wątpliwości i dokonać właściwego wyboru.

Okna plastikowe: mocne i słabe strony

Okna plastikowe są wybierane najczęściej. Co należy podkreślić, są też zazwyczaj tańsze niż ich drewniany odpowiednik, z reguły jest to różnica rzędu 10-15%, co dla niektórych może okazać się czynnikiem decydującym.

Należy pamiętać jednak, że tworzywa sztuczne mają skłonność do rozszerzania się pod wpływem wysokiej temperatury. W związku z tym, kiedy okno zostanie źle zamontowane, może dojść do odkształceń, a w konsekwencji, problemów z zamykaniem i otwieraniem. Wrażliwość na ciepło, w przypadku gdy okno jest stale narażone na intensywne działanie promieni słonecznych, może spowodować wyblaknięcie materiału, dlatego w takich warunkach lepszym rozwiązaniem wydaje się być wykorzystanie produktu wykonanego z drewna, które również będzie traciło swój pierwotny kolor, jednak wystarczy je wówczas odmalować. Stopień nasłonecznienia, z jakim będzie musiało mierzyć się nasze okno, należy także wziąć pod uwagę wtedy, kiedy chcemy, aby miało ono ciemny kolor. W takich warunkach plastik będzie nagrzewał się mocniej, a co za tym idzie, będzie bardziej narażony na wspomniane wcześniej odkształcanie.

Okna PCV: rozwiązanie wygodniejsze?

Bezsprzeczną zaletą okien wykonanych z plastiku jest łatwość w pielęgnacji, która ogranicza się właściwie tylko do ich mycia. Dobrze wykonany profil nie wymaga konserwacji przez co najmniej 40 lat. W przeciwieństwie do drewnianych odpowiedników, które wymagają tego typu działań nawet dwa razy do roku. Właśnie ten fakt jest zazwyczaj głównym argumentem przeciwników instalacji okien drewnianych. Regularne odnawianie pokrywy malarskiej może być często języczkiem u wagi, który przechyli szalę zwycięstwa na korzyść „plastików” w przypadku bardziej wygodnych użytkowników. Należy podkreślić jednak, że dobrze zakonserwowane drewniane ramy mogą przetrwać znacznie dłużej niż ramy plastikowe. Poza tym uszkodzone można naprawić, w przeciwieństwie do PCV, w którego przypadku prawie zawsze niezbędna jest wymiana.

Okna drewniane: estetyka i elegancja przede wszystkim

Trudno nie zgodzić się z tym, że okna drewniane wyglądają lepiej niż plastikowe (przykłady znajdziesz tutaj). Bez wątpienia pomogą stworzyć nam wnętrze ciepłe, przytulne i eleganckie. Dobrze komponują się z innymi drewnianymi elementami wnętrza. Pod tym względem mogą okazać się lepszą opcją dla tych, dla których nie kwestie ekonomiczne, lecz estetyczne, są szczególnie istotne.

Zwycięzca pojedynku?

Wyłonienie zwycięzcy tego starcia jest bezcelowe i w zasadzie niemożliwe. Wszystko zależy od naszych indywidualnych oczekiwań i dopiero rozważenie wszystkich „za” i „przeciw” pomoże nam w dokonaniu właściwego wyboru. Warto pamiętać jednak, że różnice między oknami wykonanymi z plastiku, a tymi z drewna, nie są duże, i, co ważniejsze, w standardowych warunkach cechują się podobnymi parametrami i trwałością.

Skomentuj