Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Ogrzewanie garażu zimą – co wybrać

ogrzewanie garazu zima

Majsterkowanie czy rekreacyjna siłownia w garażu niewątpliwie mogą być rozwiązaniami na długie zimowe wieczory. Jednak cóż to za przyjemność spędzać wolny czas w wychłodzonym pomieszczeniu? Zobacz metody ogrzewania garażu zimą i pamiętaj, że najważniejsze są zarówno komfort cieplny, jak i bezpieczeństwo.

Garażowanie auta i nie tylko

Auto ze względów technicznych nie powinno być wystawiane na wahania temperatur. Kiedy na dworze temperatury spadają poniżej zera, dobrym rozwiązaniem jest parkowanie samochodu w garażu, który możesz również zagospodarować jako dodatkową przestrzeń do przechowywania:

 • Roślin,
 • Narzędzi i sprzętu ogrodniczego,
 • Przetworów.

W garażu możesz także zorganizować warsztat lub znaleźć miejsce do rekreacyjnego uprawnia sportów tj.: bilard, piłkarzyki czy ping-pong.

Jeśli stworzyłeś w garażu przestrzeń do przechowywania: roślin, sprzętu ogrodowego czy przetworów, które źle znoszą ujemne temperatury lub spędzasz w nim długie, zimowe popołudnia na pewno zastanawiałeś się nad dogrzewaniem pomieszczenia. Ciepło unoszące się w powietrzu niewątpliwie wpłynie pozytywnie na panujące w otoczeniu warunki. Jak dużą radość możemy czerpać z majsterkowania w szaliku i grubej kurtce czy z gry w bilard w rękawiczkach?

Ogrzewanie garażu

Temperatura w garażu zazwyczaj będzie nieco wyższa niż ta, panująca na zewnątrz. Warunki cieplne wewnątrz spadną poniżej zera, w sytuacji utrzymującego się kilkunastostopniowego mrozu przez kilka dni. Rozważanie metod docieplania garażu zależy przede wszystkim od tego, co się w nim znajduje i od tego, czy ustawienia budynku.

Garaż przydomowy

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się ogrzewać garaż przydomowy, temperatura w nim będzie niższa niż w domu. Jeśli garaż przylega do budynku mieszkalnego lub znajduje się w jego bryle, istotne jest ocieplenie stropu oraz ścian – to zapobiegnie uciekaniu ciepła z ogrzewanych pomieszczeń i ich wychłodzeniu.

Garaż wolnostojący

Garaż, który jest osobno postawionym budynkiem, warto dogrzewać, kiedy:

 • masz przyłączoną wodę i nie chcesz odłączać jej na zimę,
 • zagospodarowałeś w nim przestrzeń, z której korzystasz w chłodne dni.

Jakie ogrzewanie do garażu?

Docieplanie garażu nie wymaga utrzymywania wewnątrz wysokiej temperatury – wystarczające są wartości do 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu ogrzewanie garażu nie stanowi znacznych kosztów oraz nie wpłynie negatywnie na stan samochodu.

Wybór metody grzewczej zależy od wielkości oraz intensywności korzystania z garażu. Jeśli zastanawiasz się czym ogrzać garaż, zobacz najpopularniejsze metody docieplenia budynku.

Jak tanio ogrzać garaż?

Pierwszym sposobem jest odpowiednie ocieplenie oraz uszczelnienie przegród zewnętrznych (drzwi, bramy garażowej i okien), co zapobiegnie wydostawaniu się ciepła na zewnątrz. Do ocieplania budynku najczęściej stosuje się materiały izolacyjne, tj. styropian czy wełna mineralna, natomiast do uszczelnienia wykorzystuje się piankę montażową lub silikon akrylowy.

Równie istotne są parametry bramy garażowej, tj. szczelność i izolacyjność, które powinny odpowiadać wymaganiom zbliżonym do tych, które spełniają drzwi frontowe.

Metody ogrzewania garażu

Najczęściej wybieranymi metodami grzewczymi są:

 • nagrzewnice powietrza,
 • ogrzewanie podłogowe w garażu,
 • grzejnik elektryczny z termostatem,
 • ogrzewanie garażu promiennikiem, które jest stosunkowo nową metodą, wykorzystującą urządzenia emitujące promieniowanie podczerwone. Dodatkowe informacje i dostępne urządzania znajdziesz tutaj: https://ogrzej.com.pl/category/promienniki-ciepla-w-podczerwieni-lampy-grzewcze-nagrzewnice.

Nagrzewnice powietrza

Nagrzewnice sprawdzają się w okresowym dogrzewaniu. Na rynku wyróżniamy trzy wersje: elektryczną, olejową i gazową – różniące się właściwościami i funkcjami:

 • Farelka elektryczna nadaje się do mniejszych pomieszczeń, charakteryzuje się cichą pracą, szybkim nagrzewaniem wygodą użytkowania i łatwością uruchamiania. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych modeli nie wytwarza otwartego promienia, dlatego jest także bezpieczna. Koszty użytkowania są uzależnione od ilości pobieranego prądu oraz częstotliwości wykorzystania.
 • Nagrzewnica olejowa jest modelem do średnich i dużych pomieszczeń, charakteryzuje się wygodą użytkowania, wydajnością i niskimi kosztami eksploatacji. Przy jej zakupie warto zwrócić uwagę na obecność systemu odprowadzania spalin, który umożliwi emitowanie czystego i ciepłego powietrza do budynku – zanieczyszczenia powstałe w wyniku spalania będą wydostawały się na zewnątrz.
 • Dmuchawa gazowa sprawdzi się w większych pomieszczeniach, jest to swoisty kompromis między jakością a kosztami eksploatacji. Nagrzewnica gazowa charakteryzuje się łatwością obsługi, prostotą konserwacji i możliwością regulacji grzania. Ze względy na wydzielanie w procesie spalania gazu i wody, bezwzględnie musisz zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Docieplanie garażu możesz rozpocząć od odpowiednich uszczelnień. Jednak, jeśli chcesz przechowywać w garażu coś, co źle reaguje na zimno lub po prostu chcesz spędzać tam czas, warto, żebyś rozważył jego ogrzewanie.

Skomentuj