Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Listopad w ogrodzie

listopad w ogrodzie

Listopad jest miesiącem, który najbardziej kojarzy nam się z przemijaniem, w którym przyroda zapada w spoczynek. Wydawać by się mogło, że jest to czas, w którym nasz ogród nie wymaga praktycznie żadnej pracy. Nic bardziej mylnego. Jest to okres, jak każdy inny, w którym musimy przygotować nasze rośliny do trudów nadchodzącej zimy. W poniższym tekście opowiemy, jak powinien wyglądać listopad w ogrodzie…

 

Listopad w ogrodzie – prace porządkowe

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, w listopadzie powinniśmy wykopać nasze dalie, pacieroczniki i inne rośliny bulwiaste. To także okres, w którym powinniśmy zadbać o nasze róże, a konkretnie: obciąć chore pędy i usunąć oraz spalić opadłe liście. Powierzchnię wokół pni drzew i krzewów ozdobnych ściółkujemy pięciocentymetrową warstwą suchych liści, torfu lub kory. Warto także usunąć zeschnięte owoce, których nie udało nam się wcześniej zebrać, ponieważ bywają źródłem infekcji oraz chorób w nadchodzącym sezonie. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był przystanią dla ptaków, listopad to najlepszy okres, aby zainstalować w nim karmnik, na odpowiedniej wysokości, uważając, aby koty nie miały do niego dostępu.

 

Wapniowanie gleby

Większość roślin najlepiej czuje się  w podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, dlatego jeśli gleba w naszym ogrodzie nie spełnia wspomnianych wymagań, należy przeprowadzić zabieg wapniowania, który polega na równomiernym nawożeniu ziemi  odpowiednią dawką preparatu. Należy pamiętać jednak, aby nie robić tego w tym samym czasie, kiedy przeprowadzamy nawożenie organiczne.

lampion-204067_960_720

 

Przygotowanie sadzonek

Listopad jest najlepszym okresem na przygotowanie sadzonek niektórych krzewów liściastych.  Po opadnięciu liści, jeszcze przed mrozami pobieramy jednoroczne, już zdrewniałe pędy, które tniemy na odcinki 15-20 cm i przechowujemy zanurzone w  stale wilgotnym piasku przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, np. piwnicy. W tym czasie pędy ukorzenią się, a wiosną będą gotowe do sadzenia.

 

Zbiór ostatnich warzyw

Listopad w ogrodzie oznacza także, że zbieramy wówczas ostatnie warzywa: pietruszkę, marchew, seler, kapustę, kalafior, brukselkę oraz pory. Po zbiorze warzyw oczyszczamy grządki  z resztek i przeznaczmy je na kompost  i dokładnie przekopujemy, pozostawiając glebę w ostrej skibie (przekopanej ziemi , której nie kruszy się i nie grabi, przez co zostaje w bryłach, na które będą działać mróz i wiatr, co poprawi jej strukturę).

Oczywiście nie są to wszystkie kwestie, o które powinniśmy zadbać, wszystko uzależnione jest od areału roślin w naszym ogrodzie, do których powinniśmy podchodzić indywidualnie, tak aby w następnym sezonie nasz ogród mógł rozwijać się jak najbardziej efektywnie.

Skomentuj