Odpowiednie zaprojektowanie kuchni jest niezwykle istotne dla jej późniejszej funkcjonalności. Od przemyślanego projektu zależy bowiem, czy pomieszczenie to sprzyjać będzie szybkiemu i wygodnemu gotowaniu. Umiejętne rozporządzenie przestrzeni kuchennej, a także dobranie do niej odpowiednich sprzętów sprawi, że z przyjemnością spędzimy w niej długie godziny. Jak zatem odpowiednio urządzić tę część domu lub mieszkania? Zobacz kilka podstawowych zasad projektowania kuchni.
Kuchnia jest prawdziwym sercem domu. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu, więc szczególnie powinniśmy zadbać o jego ogromną funkcjonalność. W przeciwnym razie przygotowywanie posiłków dla nas i pozostałych domowników zamieni się w udrękę i koszmar. Planujesz w najbliższym czasie urządzić swoją kuchnię? Zobacz zatem kilka podstawowych wskazówek i zasad dotyczących jej projektowania!
Wielkość kuchni
Gabaryty kuchni należy ustalić już na samym etapie projektowania domu (ten problem nie dotyczy oczywiście osób, które kupują gotowe mieszkanie, chyba że planują w nim wewnętrzne modyfikacje). Warto dokładnie zastanowić się nie tylko nad powierzchnią pomieszczenia, ale również jego wysokością. Przemyśl, jak duża kuchnia spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj przy tym, by nie przesadzić z jej wielkością – pomieszczenie to powinno cechować się pełną kompaktowością i łatwym dostępem do poszczególnych jego części. Nie zapominajmy, że przy ustalaniu gabarytów kuchni w domu trzeba zastanowić się też nad samym jej rozmieszczeniem. Najlepiej wybrać najbardziej nasłonecznioną część budynku, znajdującą się blisko salonu na parterze. Jeśli masz problemy z samodzielnym zaprojektowaniem, sprawdź http://krakowska31.pl/salon-kuchni/.
Określenie stref
Mówiąc prościej – ustalamy, co i gdzie będzie znajdowało się w naszej kuchni. Dokładnie należy przemyśleć położenie blatu – czy ulokujemy go w formie modnej ostatnio wyspy czy też pozostawimy środek pomieszczenia wolny, a blaty zamontujemy tradycyjnie pod jedną ze ścian. Warto na tym etapie określić również rozłożenie sprzętów – lodówki, piekarnika, płyty kuchennej, zlewozmywaka, zmywarki itd. Pamiętaj, by cały czas mieć na względzie funkcjonalność kuchni. Nie oddalaj od siebie lodówki od piekarnika, oraz szafek talerzami od zmywarki. Dzięki temu praca w tak urządzanym pomieszczeniu będzie cechować się większą mobilnością.
Stylistyka i kolorystyka
Najprzyjemniejsza część projektowania kuchni, czyli ustalenie stylistyki i kolorystyki. Ustalamy, czy chcemy gotować w pomieszczeniu nowoczesnym i nieco designerskim, czy też jednak decydujemy się na nieco wyważone tony. Tutaj polecamy dokładnie obejrzeć oferty sklepów z meblami do kuchni, by poszukać różnych inspiracji. Dobrze jest też zaopatrzyć się w program komputerowy, dzięki któremu dokonamy w łatwy sposób wizualizacji pomieszczenia.
Kwestia oświetlenia
Bardzo istotna sprawa przy projektowaniu kuchni. Dokładnie rozplanujmy układ lamp i żarówek w pomieszczeniu, uwzględnijmy te strefy, w której mamy zamiar przebywać stosunkowo najczęściej, a także weźmy pod uwagę układ okien i kolor mebli. Wszystko to bowiem ma wpływ na późniejszą funkcjonalność kuchni.
Skomentuj