Własny dom – marzenie wielu osób, które często zostaje zniweczone przez rzeczywistość. Dokumenty i koszty budowy zniechęcają do rozpoczęcia inwestycji. Zastanawiasz się kogo stać na budowę domu? Zobacz, ile kosztuje spełnienie marzenia o własnym domu!
Koszty postawienia domu
Nakłady budowy można rozłożyć na poszczególne jej etapy. Koszty wzrastają procentowo w zaprezentowany poniżej sposób:
- Stan początkowy – 10%;
- Stan surowy otwarty – 35%;
- Stan surowy zamknięty – 50%;
- Instalacje wewnętrzne – 70%;
- Wykończenie zewnętrzne – 85%;
- Dom gotowy do zamieszkania – 100%;
Wysokość kosztów zależy od wielu czynników, m.in. od: lokalizacji, typu budowy, wielkości budynku, podpiwniczenia, jakości materiałów budowlanych, liczby okien, sposobu ogrzewania czy prac wykończeniowych i wyposażenia wewnętrznego.
Kwota na budowę
Koszt postawienia domu w średnim standardzie w 2020 roku szacowany jest na 4800 zł/1m2. Świadoma inwestycja sprawi, że będziesz w stanie ograniczyć koszty i co najważniejsze nie przekroczyć budżetu. Kosztorys zawiera:
- Materiały – 60%;
- Transport, wynajem sprzętu, opłaty przyłączeniowe i dokumentację – 20%;
- Robociznę – 20%;
Na koszty budowy składa się wiele zmiennych:
- Pomocnicze koszty budowy: zezwolenia, wyceny, opłaty notarialne i skarbowe, podatki, składki ubezpieczeniowe i przyłącza;
- Działka i koszty jej uzbrojenia;
- Projekt i typ budownictwa;
- Fundamenty i roboty ziemne;
- Ściany zewnętrzne;
- Stropy;
- Kominy i wentylacja;
- Zadaszenie;
- Okna i parapety;
- Sufity;
- Drzwi;
- Brama garażowa;
- Instalacja wodno-kanalizacyjna;
- Ocieplenie;
- Elewacja;
- Instalacja elektryczna;
- Tynki, gładzie, sufity, posadzki;
- Instalacja grzewcza i ogrzewanie centralne;
- Alarm;
- Prace wykończeniowe (np. malowanie);
W każdym poszczególnym etapie należy uwzględnić nakłady na robociznę (i niedobory wykwalifikowanych pracowników) oraz materiały budowlane.
W związku z trendem proekologicznym i świadomością społeczną inwestorzy stosują odpowiednie rozwiązania, które wpływają na wysokość kosztorysu.
Dodatkowo od 2021 zaostrzone zostanie prawo budowlane, wymagające, aby każdy dom był energooszczędny. Zmianą ulegną przepisy – wprowadzone zostaną nowe wymogi odnośnie termoizolacyjności i energooszczędności.
A to wiąże się z koniecznością wykorzystania innowacyjnych materiałów i technologii. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na lepsze ocieplenie przegród zewnętrznych (okien, drzwi, ścian, dachu). Spełnienie określonych wymogów jest związane z koniecznością zakupu lepiej izolujących termicznie komponentów, które są droższe.
W związku z mniejszym zapotrzebowanie na energię grzewczą, w nowych przepisach sprecyzowano również wymogi dotyczące urządzeń klimatyzacyjnych, grzewczych i wentylacyjnych. Zgodnie z nowymi wymogami dom należy zaopatrzyć w alternatywne i kosztowne rozwiązanie dla źródeł ciepła – np. pompy ciepła czy kotły na biomasę, które w dłuższej perspektywie czasu obniżą koszty eksploatacji domu.
Jak zaoszczędzić na budowie?
- Wybór projektu – koszty znacznie ograniczy kształt budynku (prosty, o zwartej bryle, nieskomplikowanym dachu i o jak najmniejszej liczbie fantazyjnych ozdobników);
- Prace wykończeniowe;
Co ogranicza koszty budowy?
- Wiata garażowa zamiast garażu;
- Brak piwnicy;
- Prostokątne okna;
- Proste technologie budowlane: np. pustaki ceramiczne, beton komórkowy;
- Ściany dwuwarstwowe;
Koszty budowy domu to przedsięwzięcie – dobrze zaplanowane i przemyślane przyczyni się do ograniczenia nakładów inwestycyjnych.
Skomentuj