Drewno dodaje do pomieszczeń cieplej atmosfery i dopełnia aranżacji. Coraz częściej stosuje się je także w łazience. Już nie tylko jako szafki czy dodatki, ale także na podłogi, a nawet ściany. Czy to dobry pomysł?
Moda na drewno w łazience
Drewno w łazience w połączeniu z nowoczesnymi meblami to hit nowoczesnych aranżacji wnętrz. W zależności od rodzaju i koloru może ono wprowadzić do pomieszczenia oczekiwany klimat. Ciemniejsze odcienie to stonowanie wnętrza, dodanie mu prestiżu i elegancji. Zdecydowanie się na jaśniejsze kolory w połączeniu z bielą to łazienka urządzona na niezwykle modny w tym sezonie stylu skandynawskim. Drewno optycznie ociepla wnętrze, przełamuje nieprzyjemny, surowy klimat.
Drewno w łazience- jak odpowiednio je dobrać?
Podczas wyboru drewna do łazienki oprócz walorów estetycznych należy kierować się także funkcjonalnością. Nie da się ukryć, że jest to troszkę bardziej wymagająca powierzchnia niż kafelki. Odpowiednio wybierając drewno możemy jednak uniknąć niepotrzebnych problemów i cieszyć się drewnianą podłogą czy ścianą przez lata.
Jaki gatunek drewna wybrać?
Drewno w łazience narażone będzie na wilgoć. Najlepiej sprawdzają się zatem gatunki egzotyczne. Wyróżniają się one twardością, dużą zawartością garbników i substancji oleistych. Przy wyborze drewna warto wybierać przede wszystkim pomiędzy tek i iroko. Sprawdzą się tam także:
- jatoba,
- cedr,
- merbau,
- doussie,
- lapacho,
- badi
- i wenge
W łazience zastosować można również rodzime gatunki takie jak dąb, wiąz, jesion i jawor.
Jaki format drewna wybrać?
Szczególnie polecane są deski podłogowe i wieloformatowe płyty. Duży rozmiar powierzchni desek wygląda nowocześnie i jest znacznie łatwiejszy w utrzymaniu. Powinny zostać one zespolone elastomerem, który uniemożliwi wnikanie wody pod posadzkę. Dzięki temu unikniemy podnoszeniu się płyt od wilgoci. Warto wybrać drewno klejone, a nie lite. Ich budowa jest znacznie odporniejsza na warunki panujące w łazience, minimalizuje powstanie szczelin.
Pielęgnacja drewnianych podłóg i ścian
Drewno utrzyma się w dobrym stanie przez lata i nie będzie uciążliwe w utrzymaniu, jeśli się je odpowiednio zaimpregnuje.
Impregnacja drewna
Stosowane do impregnacji metody są zależne od położonego w łazience gatunku drewna. Przed dokonaniem jakiejkolwiek pielęgnacji należy najpierw sprawdzić, czy jest ona nieszkodliwa dla posadzki. Takie szczegóły powinny być zawarte w opisie produktu lub na stronie producenta. Podstawą impregnacji jest lakierowanie. Powoduje ono ochronę przed wodą, eliminując jej wnikanie pod posadzkę. Przed lakierowaniem szczególną uwagę należy zwrócić na egzotyczne rodzaje drewna. Niektóre z nich przed nałożeniem lakieru wymagają zastosowania innych produktów. Nie można także wykonywać na nich woskowania. Dla dłuższej trwałości posadzki stosuje się również olejowanie. Olejki wnikają w głąb drewna tworząc swoista impregnację.
Codzienna pielęgnacja
Po zastosowaniu odpowiedniego przygotowania drewna do warunków panujących w łazience nie jest ono uciążliwe w codziennym utrzymaniu czystości. Detergenty do jego pielęgnacji należy dopasować do zastosowań producenta i powłoki stworzonej podczas impregnacji.
Drewno w łazience wymaga szczególnej pielęgnacji, jednak odpowiedni wybór gatunku i impregnacja wyeliminują problemy związane z utrzymaniem go w dobrym stanie i czystości. Niepodważalnym plusem są walory estetyczne. Drewno dodaje pomieszczeniu optycznego ciepła i wpasowuje się w najmodniejsze aranżacje.
Sprawdź: http://defra.pl/blog/
Skomentuj