Łazienka to szczególne miejsce w naszym domu. Może być ona miejscem wypoczynku, dziecięcych zabaw, ale także strażnikiem czystych ubrań w naszym domu. Żeby spełniała te wiele funkcji, należy odpowiednio zaplanować rozmieszczenie sprzętów, szafek i wszystkiego co ma się w niej znaleźć.
Nie potrzebujesz już kartki i ołówka
Większość z nas nie jest projektantem wnętrz, architektem lub budowlańcem. Jako laicy w tej dziedzinie powinniśmy posłużyć się naszym komputerem i intuicją. Dzięki wielu darmowym programom do projektowania łazienek możesz z łatwością zaplanować sobie rozmieszczenie sprzętów, armatury i mebli, ale także płytek: ich rodzaj i rozmieszenie, kolor ścian i grzejniki.
Power NET+
W tym programie, który jest dostępny w polskiej wersji językowej znajdziesz gamę płytek i mebli od popularnych producentów. Dzięki temu Twoja łazienka zyska realny kształt i wygląd na projekcie w komputerze. Projekt możesz zapisać na komputerze i odwzorowywać go podczas budowy czy remontu.
Wiele firm, różne plannery
Wiele firm z ceramiką ma swoje własne programy do projektowania. Taki planner pozwoli nam na bardzo dokładne odwzorowanie swoich marzeń w oparciu o realny projekt, a później zakup produktów prosto od producenta. Plannery są w języku polskim, dlatego są bardzo intuicyjne i łatwe w użyciu.
Jak zaprojektować łazienkę
Mamy już programy, wiemy, że wszystko możemy zrobić sami. O czym należy pamiętać projektując łazienkę? Przede wszystkim o zasadach ważnych przy urządzeniach sanitarnych. Pamiętajmy, że musimy zachować odpowiednie odległości między wanną, umywalką i toaletą. Zaplanujmy przestrzeń na swobodne poruszanie się oraz sięganie po rzeczy, których potrzebujemy.
Pion kanalizacyjny
Należy pamiętać, że podstawowym elementem dyktującym nam warunki rozmieszczenia sprzętów i mebli w łazience jest pion kanalizacyjny. Długość jaką powinien mieć do toalety to maksymalnie 1 metr. Do innych armatur np. wanny do 3 metrów. Właśnie pod te elementy powinniśmy tworzyć całą resztę układu łazienki.
Drzwi i okno
To w jakim miejscu znajdą się drzwi do łazienki, może zdecydować o jej całej funkcjonalności. Przesuwając drzwi w odpowiednią stronę, możemy stworzyć miejsce na prostopadłej do nich ścianie np. na pralkę. Jeżeli ta odległość jest większa niż 70 centymetrów możemy przeznaczyć to miejsce także na sedes. Należy pamiętać, aby drzwi otwierały się do zewnątrz – da nam to dużo dodatkowego miejsca.
Jeżeli w naszej łazience znajduje się okno, ważne jest aby był do niego wolny dostęp. Jeżeli zdecydujemy się na ustawienie pod nim umywalki zablokujemy sobie możliwość powieszenia nad nią lustra. W zależności od tego na jakiej wysokości jest okno można postawić pod nim np. szafkę – jeżeli mamy niewiele miejsca w łazience, niemniej jednak ważne jest, aby można było w łatwy sposób okno otwierać i myć.
Wielofunkcyjność
Łazienka to miejsce, które w większości przypadków nie jest zbyt dużą przestrzenią, dlatego planując łazienkę pamiętajmy o detalach takich jak: wanna z deszczownicą, czy toaleta z dodatkową funkcją bidetu. Dzięki temu zyskamy miejsce i funkcjonalność. Nie obawiajmy się wiszących szafek czy wykorzystywania przestrzeni wokół rur. Każde dodatkowe miejsce na przechowywanie, które będzie zakryte obudową będzie miało wpływ na estetykę wnętrza w przyszłości.
Sprawdź blog Defra i dowiedz się więcej o łazienkach.
Skomentuj