Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Smart home – czy instalacja systemu ma sens?

Jak uzyskać komfort funkcjonowania, łatwiejsze i bezpieczniejsze życie? Jak zwiększyć wydajność urządzeń i otrzymywać niższe rachunki? Montując smart home! Popularność tych systemów cały czas rośnie – czy za niedługo smart home stanie się podstawowym wyposażeniem naszych domów?

Czym jest smart home?

Co widzisz, słysząc inteligentny dom? Ukazał Ci się przed oczami nowoczesny budynek z masą kosztownych rozwiązań technologicznych, skomplikowanych instalacji i setkami czujników, który dodatkowo będzie z Tobą rozmawiał? Ta futurystyczna wizja być może kiedyś się spełni. Na razie mamy dostęp do jeszcze nieco mniej zaawansowanego smart home!

Jest to zintegrowany system, łączący za pomocą jednej sieci kilka inteligentnych urządzeń, pozwalający na ich wzajemną komunikację i zarządzanie funkcjami domu. Wszystkim możesz sterować za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfon.

Zalety

  • Bezpieczeństwo
  • Monitoring – bieżący i zapisywany w chmurze
  • Minimalizacja kosztów

Bezpieczeństwo priorytetem urządzeń

Warto zdawać sobie sprawę, że inteligentne urządzenia domowe są podłączone do sieci, przez co są podatne na ataki cyberprzestępców. Zhakowanie pojedynczego sprzętu pozwala na dostęp do pozostałych, które mogą służyć do szpiegowania, odbywającego się poza naszą świadomością. Dlatego producenci powinni na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo użytkowników. Przy zakupie nie kieruj się wyłącznie atrakcyjną ceną. W ramach ochrony możemy pomyśleć o zastosowaniu silnych haseł do sieci Wi-Fi, bieżących aktualizacjach sprzętów i rozłączaniu nieużywanych urządzeń.  

Smart home – jak zacząć?

Pierwszym krokiem jest dostęp do Internetu. Sieć bezprzewodowa umożliwi łączenie urządzeń i sterowanie nimi za pomocą smarfona.

Ostateczna liczba połączonych urządzeń, instalacji i zakres ich funkcjonalności zależy od Ciebie. Masz wiele dostępnych kombinacji. Wśród możliwości dostępne są pojedyncze sprzęty i zestawy. Do systemu cały czas możesz dołączać nowe urządzenia i rozbudowywać go.

Instalacji możesz dokonać samodzielnie – kupujesz, odpowiednio rozmieszczasz urządzenia, konfigurujesz je i gotowe! Oferowane systemy są bardzo przejrzyste i intuicyjne. Smart home możesz w pełni dostosować do swojego stylu życia.

Inteligentne urządzenia

  • Centrala zarządzająca
  • System ogrzewania i termostat
  • Sterowniki oświetlenia
  • Alarmy
  • Inteligentne gniazdka
  • Czujniki wykrywające zagrożenia (czujki dymu, czadu, gazu, temperatury, wilgotności, zalania, ruchu, otwarcia drzwi lub okien)
  • Kamery (wewnętrzne i zewnętrzne)
  • Automatyczne żaluzje i bramy

Systemy smart home – klasyfikacja

Najprostszy jest podział według metody podłączenia:

  • Przewodowe, opierające się o kable, przełączniki i stacje;
  • Bezprzewodowe, łączące się za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth;
  • Mieszane;

Smart home – pomysły

Specjalne aplikacje pozwalają na zdalne sterowanie i monitorowanie sprzętów. Połączone urządzenia wysyłają informację na smartfon, gdy dzieje się coś niepokojącego:

  • Otrzymasz alert o ruchu w mieszkaniu, kiedy Cię w nim nie ma.
  • Zostaniesz poinformowany o pożarze czy zalaniu.

Smart home rozwiąże problemy:

  • Często wyjeżdżasz z domu? Zaprogramowanie migania żarówek pozwoli na imitację Twojej obecności;
  • Zdarza Ci się zostawić włączony telewizor, a może często zastanawiasz się, czy wyłączyłeś żelazko? Inteligentne gniazdka pozwolą na szybkie odłączenie zasilania za pomocą smartfona!
  • Chcesz zobaczyć, co robią dzieci lub czworonogi pod Twoją nieobecność? Uruchom telefon i podejrzyj, co się dzieje na kamerach.

Kwestia bezpieczeństwa sprowadza się do współpracy urządzeń, pozwalających na reakcje adekwatne do zdarzenia i minimalizowanie skutków awarii czy zagrażającej sytuacji.

Oszczędność możesz osiągnąć poprzez zintegrowanie systemu grzewczego i termostatu ze smart home. Dzięki temu masz możliwość ustawienia minimalnej i maksymalnej temperatury pomieszczeń, nad którymi będą czuwały urządzenia. Jak to działa? Po osiągnięciu górnego poziomu temperatury wyłączone zostaną grzejniki lub ogrzewanie podłogowe – ich automatyczne włączenie nastąpi w momencie osiągnięcia dolnej granicy stopni Celsjusza. Ekonomiczność tego rozwiązania możesz także dostrzec, kiedy po otwarciu okna urządzenia automatycznie przestaną grzać.

System smart home odpowiada także za kierowanie oświetleniem, wyposażonym w moduły odpowiedzialne za natężenie światła – ściemnianie i dopasowywanie barwy do pory dnia i pogody pomoże obniżyć koszty.

Szerokie możliwości kontroli domu za pomocą aplikacji w smartfonie pozwalają Ci na wyjazdy bez zmartwień, co się dzieje pod Twoją nieobecność.

Skomentuj