Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Jakie kwiaty do sypialni?

Kwiaty wykorzystywane do wystroju sypialni, mają swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi zwracają uwagę na oszczędność miejsca oraz konkurencyjność o tlen. Argumentem przemawiającym za otaczaniem się nimi są dekoracyjność i korzystne dla zdrowia właściwości. Przekonaj się, jak naprawdę wygląda kwestia ustawiania kwiatów w sypialni!

Roślinom w sypialni mówimy nie

Dlaczego? Istnieje przekonanie, że proces fotosyntezy przeprowadzany nocą w pomieszczeniach, gdzie śpimy, szkodzi naszemu zdrowiu „kradnąc” tlen i uwalniając jednocześnie dwutlenek węgla.

Roślinom w sypialni mówimy tak

Kwiaty ocieplają wnętrze, spełniają walory zdrowotne (poprawa nastroju i koncentracji, redukowanie stresu, podnoszenie chęci do działania, wzrost empatii, pozytywne wpływanie na relacje) i podnoszą wilgotność powietrza. Odpowiednio wybrane produkują tlen, przyczyniają się do oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji, neutralizując groźne toksyny, drobnoustroje i pleśń.  

Fotosynteza

Czyli roślinna fizjologia. W ciągu dnia, z udziałem słońca zachodzi proces fotosyntezy – rośliny pochłaniają wodę i dwutlenek węgla, wypuszczając tlen. W nocy, z powodu braku dostępu do światła fotosynteza zostaje zahamowana – rośliny oddychają, wydalając przy tym wodę i dwutlenek węgla.

Bilans produkowanego tlenu w ostatecznym rozrachunku jest korzystny – kwiaty w ciągu dnia, kiedy mają dostęp do energii słonecznej, są w stanie wyprodukować go znacznie więcej, niż zużywają w nocy.

Jakie kwiaty do sypialni?

Wybierajmy takie, które dodadzą naturalności pomieszczeniu i dodatkowo będą spełniać korzystne dla naszego zdrowia funkcje – ukojenie i uspokojenie, nawilżenie i oczyszczenie powietrza. Decydując się na kwiaty do sypialni, zwróćmy uwagę, aby:

  • Cechowały się odwróconą fotosyntezą – w nocy będą produkowały tlen, dzięki czemu nie wpłyną negatywnie na nasz sen, wręcz przyczynią się do lepszego zasypiania i dotlenienia organizmu
  • Miały właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze
  • Redukowały zatrucia chemiczne, zanieczyszczenia i toksyny, ograniczały rozwój drobnoustrojów w powietrzu
  • Były dekoracyjne
  • Nie miały drażniącego zapachu, który może przyczyniać się do alergii

Główna zasada: sypialnia to nie oranżeria – odpowiednia ilość kwiatów zależy od wielkości pomieszczenia, ich optymalna liczba to 2-3 egzemplarze. Duże roślinny ustawiajmy wyłącznie w przestronnych pomieszczeniach. W mniejszych sypialniach liczbę kwiatów ograniczmy do 1-2 egzemplarzy.

Dobrym miejscem na ustawienie kwiatów będzie specjalny kwietnik, parapet czy komoda.

Zdrowe kwiaty do sypialni – TOP 5

  • Aloes zwyczajny – znany z właściwości leczniczych (gojenie ran, łagodzenie poparzeń, wypity działa przeczyszczająco). Nocą wytwarza tlen, pochłaniając szkodliwy dwutlenek węgla, nawilża i filtruje powietrze z toksyn.

Warunki: duża ilość światła, unikanie bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne i regularne podlewanie niewielką ilością wody. Jest podatny na niskie temperatury, grożące uszkodzeniem.

  • Zielistka Sternberga – ma właściwości oczyszczające powietrze z toksyn, związków chemicznych, jonów metali ciężkich i szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego.

Warunki: dobrze znosi każde oświetlenie – odnajdzie się w słońcu i półcieniu, wymaga jedynie regularnego podlewania.

  • Bluszcz pospolity – ma właściwości oczyszczające i nawilżające powietrze.

Warunki: umiarkowane oświetlenie, średnio wilgotne podłoże oraz przeciętna temperatura.

  • Skrzydłokwiat – nawilża i oczyszcza powietrze z toksyn, wypuszcza kwiaty, przez co spełnia także funkcję dekoracyjną.

Warunki: łatwy w uprawie – znosi nieprawidłową pielęgnację i niedobory światła. Najlepiej odnajduje się w jasnych stanowiskach i umiarkowanej wilgotności.

  • Sansewieria gwinejska – w nocy produkuje tlen i oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla.

Warunki: bardzo odporna na nieprawidłową pielęgnację.

Poza wymienionymi sprawdzą się także: palma koralowa, storczyk, paproć, kaktusy wielkanocny i bożonarodzeniowy, pelargonia, grudnik, anturium czy dracena.

Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni

Powinniśmy unikać kwiatów o intensywnym zapachu. Lepiej zrezygnujmy z róż, hiacyntów, hortensji, lilii i oleander.

Kwiaty w sypialni są kwestią indywidualnego wyboru. Pamiętając o zasadach, jakimi warto się kierować podczas wyboru roślin do sypialni – nie twórzmy z niej oranżerii, wybierajmy rośliny o korzystnych właściwościach – nie ma czego się obawiać! Odpowiednio dobrane nie będą wpływać negatywnie na jakość naszego snu.

Hit wnętrzarski, czyli monstera dziurawa – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Popularność, jaką zyskała monstera dziurawa w ostatnich latach, sugeruje, że każdy, kto chce mieć trochę zieleni w domu, powinien rozważyć tę opcję. Obecność żywych roślin w naszych mieszkaniach wpływa na nas bardzo pozytywnie, dlatego coraz częściej decydujemy się na ich kupno. Jednak ze względu na  zbyt dużą ilość obowiązków, które na siebie bierzemy i brak czasu, nie jesteśmy w stanie odpowiednio się zaopiekować rośliną, która wymaga dużej ilości uwagi.

Niektórzy myślą, że jedyną opcją jest kupienie kaktusa, ale tu pojawia się monstera dziurawa, która jest praktycznie niezależna, a skutecznie dodaje świeżości naszemu wnętrzu. Ile kosztuje? Czego wymaga? I jak o nią dbać? Tego dowiecie się, czytając niniejszy artykuł.

Monstera cechy

Jest to duża roślina doniczkowa, która posiada charakterystyczne liście o sercowatym kształcie oraz wycięcia na ich powierzchni. Jest hodowana głównie w Meksyku, Gwatemali, czy Panamie, gdzie może osiągać wysokość nawet ponad 200 cm. W swoim środowisku naturalnym głównie pnie się po drzewach w lasach tropikalnych, jednak w doniczce rozprzestrzenia się bardziej wszerz niż wzdłuż, dlatego warto ją zaopatrzyć w podpórki, na przykład bambusowe. Jej cechą charakterystyczną jest to, że rośnie bardzo wolno, co jest korzystne dla wszystkich leniwych właścicieli.

Monstera pielęgnacja

Jednym z powodów, dzięki którym monstera stała się aż tak popularna jest to, że idealnie czuje się w ciemnych pomieszczeniach. Często w mieszkaniach nie mamy możliwości dać roślinom odpowiedniego dostępu do światła i w konsekwencji niestety nam umierają lub nie są zdrowe, co przekłada się na ich wygląd. Monstera zaś świetnie odnajduje się w takich warunkach, a dodatkowo nie znosi silnego słońca, ponieważ promienie słoneczne są odpowiedzialne za przypalanie i blaknięcie liści monstery, dlatego roślinę tę można nazwać świetlnym introwertykiem. Kolejnym czynnikiem, który miał wpływ na to dlaczego wszyscy ukochali tak sobie monsterę, jest fakt, że nie potrzebuje dużo wody. Wystarczy ją podlać raz na tydzień i to jej w zupełności wystarczy. A nadmiar wody jej szkodzi, możemy to poznać po żółtych lub brunatnych liściach. Jeśli takie kolory się na niej pojawią to znak, że jest ona przelana, wtedy musimy zminimalizować częstość naszego podlewania.

Monstera liście

Liście monstery mają duży rozmiar, co sprzyja osadzaniu się na nich kurzu, dlatego, jeśli chcemy, aby godnie się reprezentowała w naszych mieszkaniach, zadbajmy o to, aby ją czyścić. Skłonić może nas do tego fakt, że oprócz tego nie trzeba robić w zasadzie nic z monsterą. Co więcej jeśli chcemy, aby jej liście prezentowały się jeszcze lepiej, możemy raz na kilka miesięcy zastosować środek do nabłyszczania liści, który z jednej strony nada naszej roślinie piękny połysk, a z drugiej będzie minimalizował osadzanie się na liściach warstwy kurzu.

Monstera cena

Ceny monster różnią się, w dużej mierze jest ona uzależniona od wielkości rośliny. Niewielkie monstery, mniej więcej o wysokości 20 cm, można kupić w granicach 30-50 zł, te o wysokości 40-60 cm można znaleźć za około 100 zł. Dzięki temu, że był na nią duży popyt, stała się dostępna w wielu sieciowych sklepach, nawet tych spożywczych. Niektórzy nie są zwolennikami kupowania roślin w takich punktach, ponieważ martwią się o ich jakość, ale są też zwolennicy takiego podejścia. Dlatego to już od Was zależy, gdzie kupicie swoją monsterę, jaką wielkość preferujecie i ile jesteście w stanie za nią zapłacić. Monstera dziurawa jest hitem wnętrzarskim, który podbija nasze serca już od dobrych kilku lat. Dzięki temu, że jest prosta w pielęgnacji i dostosowana do warunków, w których brakuje dostępu do światła, zyskała jeszcze większą rzeszę fanów. Dodatkowym jej atutem jest oczywiście niska cena i jej dostępność w wielu dyskontach.

Czyste powietrze w domu – jakie kwiaty dla alergika?

Rośliny to przyjaciel człowieka. Piękne, zielone i pachnące są ozdobą dla każdego wnętrza. Zazwyczaj dobrze dobrane przynoszą ulgę alergikom. W zdecydowanej większości rośliny doniczkowe, hodowane w naszych mieszkaniach nie wywołują alergii, a wytwarzane przez nie pyłki ze względu, że są ciężkie, szybko opadają i nie mają szansy dostać się do nosa. Jednak i tutaj zdarzają się wyjątki, dlatego pamiętaj, że nie każda roślina będzie wskazana dla osoby z alergią. Sprawdź jakie kwiaty dla alergika.

Pierwszą ważną kwestią dla alergików jest sama ilość roślin w domu. Warto mieć na uwadze fakt, że im będzie ich więcej, tym więcej wilgoci będzie w pomieszczeniu. To przekłada się bezpośrednio na rozwój grzybów, pleśni oraz drobnoustrojów. Pamiętajmy też, by zwrócić uwagę na podłoże w doniczce i jakość wody do podlewania. Jeśli woda będzie zanieczyszczona, toksyny po odparowaniu dostaną się do powietrza. Z kolei ziemia kompostowa, torf lub z korą drzewną może ulegać porostowi pleśni. Dla zdrowia lepiej wymienić ją na granulat.

A teraz o zaletach roślin dla alergików. Przede wszystkim są to naturalne filtry i oczyszczacze powietrza z toksyn takich jak np. formaldehyd. Rośliny działają również jak klimatyzacja, która pochłania dwutlenek węgla i uwalnia życiodajny tlen. Ponadto zmniejszają poziom stresu w organizmie oraz relaksują. Wśród roślina polecanaych dla alergików są m.in.:

  • ALOES – ma on właściwości lecznicze i kojące oparzenia, a także oczyszcza z toksyn wnętrze organizmu. Lubi światło.
  • WĘŻOWNICA – już średnia wielkość doniczki z tą rośliną przez pół dnia całkowicie oczyści pokój w domu, dlatego najlepiej jest postawić ją tuż obok łóżka. Stosuje się ją aby nie musieć otwierać okien, gdy za oknem pyli. Bardzo odporna, wytrzymuje miesiące bez podlewania.
  • PAPROĆ – roślina ta ma ponad 10 tysięcy odmian, są bardzo popularne, oczyszczają powietrze i dają relaks.
  • BLUSZCZ – to kolejna prosta roślina w uprawie, wymagająca niewiele słońca. Bluszcze dobrze oczyszczają powietrze i działają uspokajająco.
  • FILODENDRON – ma właściwości podobne do bluszcza, pochłania formaldehyd.
  • SKRZYDŁOKWIAT – jest to roślina, która dorasta nawet do 1 metra wysokości, posiada białe kwiaty podobne do lilii. Świetnie oczyszcza powietrze z toksyn.
  • PALMA BAMBUS – to roślina, która skutecznie usuwa z powietrza toksyny typu benzen oraz trójchloroetylen.
  • DRACENA – bardzo popularna roślina, o szerokim działaniu oczyszczającym. Lubi miejsca słoneczne i znosi trudne warunki.
  • ZIELISTKA STERNBERGA – kolejna popularna roślina łatwa w uprawie i dekoracyjna. Usuwa toksyny i nadaje się do upraw hydroponicznych.
  • CHAMEDORA – to roślina, którą można postawić w łazience, neutralizuje toksyny z lakierów do włosów i paznokci.
  • KAKTUS WIELKANOCNY – to bardzo efektowny sukulent, który pięknie kwitnie. Produkuje tle i oczyszcza powietrze. Jako wyjątek wśród kaktusów, musi być regularnie podlewany, by go nie przesuszyć.
  • SUKULENTY – wszelakie kaktusy sprawdzą się równie dobrze, co pozostałe rośliny w mieszkaniu alergika.

Na koniec również warto wspomnieć o roślinach, których należy unikać będąc alergikiem. Takim kwiatem jest m.in fikus, który przez właściwości zawarte w liściach, wytwarza lateks, który z kolei jest silnie uczulający. Warto także wystrzegać się roślin z liśćmi mięsistymi, włochatymi, ponieważ to na nich osadza się dużo kurzu oraz innych zanieczyszczeń, będą to m.in.: pelargonie, hiacynty, begonie, lipki, fiołki afrykańskie, bertolonie, etc.

Sukulenty, czyli kaktusy z instagrama

Ostatnio bardzo popularne w serwisach społecznościowych stały się zdjęcia małych, uroczych kaktusów posadzonych w fantazyjnych doniczkach – słoikach, szklanych kulach, misach podwieszanych pod sufitem czy drewnianych skrzynkach. Te niewielkie w swoich rozmiarach roślinki to sukulenty – kwiaty doniczkowe idealne dla początkujących i zapominalskich.

Czytaj dalej

Strony:12345