Mało kogo stać obecnie na mieszkanie bez kredytu hipotecznego na kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Nie znaczy to jednak, że Polacy mieszkania kupują mniej chętnie – co prawda, obecnie sprzedaż mieszkań nie szybuje tak mocno w górę jak jeszcze kilka lat temu, kiedy kredyty we frankach były przydzielane w bardzo prosty sposób, nie możemy jednak mówić o stagnacji – liczba kredytów hipotecznych i sprzedanych mieszkań wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?
Przede wszystkim trzeba mieć zdolność – to podstawowy warunek, jeden z najważniejszych. Bank dokładnie sprawdzi, czy ją posiadamy. W tym celu będziemy potrzebować sporej ilości dokumentów. Wśród nich wymienić trzeba:
- Dokumenty potwierdzające tożsamość – koniecznie dwa – najlepiej paszport i dowód osobisty, ewentualnie, zamiast paszportu, prawo jazdy
- Dokumenty potwierdzające wysokość zarobków. Tutaj sprawa nieco się komplikuje – do każdego rodzaju umowy/zarobków, potrzebne są różnego rodzaju dokumenty. Najwięcej papierkowej roboty będą mieli właściciele działalności gospodarczej, najmniej zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę oraz emeryci. Oprócz dokumentów potwierdzających zarobki z miejsc pracy, bank wymaga również wyciągów z kont bankowych, najczęściej za trzy ostatnie miesiące.
- Przy zdolności kredytowej ważna jest również historia kredytobiorcy. Mowa oczywiście o historii bankowej – regularnej spłacie karty kredytowej, rat za TV czy o innych zobowiązaniach. Czasem zdolność jest zaniżana np. przez karty kredytowe dołączane do rat, których nawet nigdy nie musieliśmy użyć. Warto więc o tym pamiętać.
Oprócz dokumentów związanych typowo z finansami, bank będzie oczekiwał od nas umowy przedwstępnej, czy to z deweloperem, czy to z osobą, która chce nam sprzedaż mieszkanie z rynku wtórnego. Na tej podstawie będzie w stanie ocenić wysokość kredytu, który może Wam przyznać.
Należy pamiętać też o tym, że bank może zażądać innych dokumentów, których nie sposób tutaj wymienić. Dopiero przedstawienie ich wszystkich daje możliwość złożenia ostatniego – wniosku o kredyt hipoteczny.
Wypełnienie tego dokumentu nie jest zadaniem prostym, dlatego najlepiej skorzystać z porad doradcy kredytowego, który nam w tym pomoże.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania związane z kredytem hipotecznym, chętnie odpowiedzą na nie specjaliści z inwestycji energooszczędnej 6 Dzielnica, zlokalizowanej we Wrocławiu – http://www.6-dzielnica.pl/?p=m&idg=mg,7
Skomentuj