Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Mieszkanie dla Młodych – FAQ

MdM

Program, który przynajmniej do tej pory wzbudził zdecydowanie najwięcej kontrowersji. Z jednej strony kusi wizją posiadania własnego mieszkania. Z drugiej zniechęca nieco zawiłymi zasadami skorzystania z programu. Mieszkanie dla Młodych… czy to rzeczywiście ma sens?
Pyta mnóstwo osób. Wątpliwości pojawiają się głównie w serwisach dotyczących nieruchomości, wszędzie tam, gdzie znajdują się informacje o udziale w dofinansowaniu. Pytamy o różne aspekty, najczęściej finansowe. Jakie są najczęściej zadawane spośród wszystkich pytań?

Mam 36 lat, moja małżonka ma 35 lat, czy kwalifikujemy się jeszcze do programy MdM?

Oczywiście, że tak. W przypadku małżeństw o możliwości przystąpienia do programu zawsze decyduje wiek młodszego małżonka. Jeśli zatem przynajmniej jeden z nich nie ukończył jeszcze 35 roku życia to jak najbardziej można wziąć udział w programie.

Jesteśmy parą, w przyszłości planujemy ślub, ale póki co biorę udział w programie jako singiel. Czy jeśli w przyszłości wybuduję dom, moja żona będzie musiała oddać dopłatę?

Według zapisów w MdM nie będzie trzeba oddawać dopłaty. Artykuł o zwrocie dofinansowania nie ma zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

W przeszłości kupiliśmy mieszkanie, ale po dwóch miesiącach je sprzedaliśmy? Czy możemy wziąć udział w programie?

Niestety. Nawet krótkotrwałe posiadanie prawa własności do nieruchomości dyskwalifikuje nas z tego, aby otrzymać dofinansowanie. (Art. 4 pkt 2 a Ustawy MDM).

Kocham lofty, czy tego rodzaju mieszkania można wpisać w MdM?

Oczywiście, że tak. W wyniku przeprowadzanych prac budowlanych w budynku adaptowanym ze starej fabryki powstaje bowiem nowy lokal mieszkalny, który będzie przez kupca zasiedlony pierwszy raz.

Mamy trójkę dzieci w przyszłości planujemy kolejne, na jakie dofinansowanie możemy liczyć?

W przypadku trójki dzieci maksymalna stawka dofinansowania w MdM wynosi 15%. Jednak jeśli w trakcie kredytowania urodzi się kolejne dziecko, nasze dofinansowanie może wzrosnąć o kolejne 5%.

Otrzymałem spadek, w którym babcia przepisała mi dom, czy mogę wziąć udział w MdM?

Niestety, z programu mogą skorzystać tylko osoby nie posiadające prawa własności lub współwłasności do budynku bądź lokalu mieszkalnego. Nieważne jaką drogą nabycia stały się właścicielami nieruchomości.

Jestem singlem, czy mogę wziąć udział w programie?

Oczywiście, że tak. Z MdM mogą skorzystać zarówno osoby samotne, jak i rodziny bezdzietne i z dziećmi. W zależności od tego, czy jesteśmy osobą samotną czy małżeństwem z dziećmi otrzymamy inną wysokość dofinansowania.

Czy chęć zakupu mieszkania może dotyczyć wyłącznie rynku pierwotnego?

Niestety tak. Z programu zostały zdyskwalifikowane mieszkania, które można nabyć z rynku wtórnego.

Czy mogę kupić mieszkanie w dowolnej cenie?

Nie. Cena za metr kwadratowy mieszkania nie może przekraczać średniej ceny za metr kwadratowy nieruchomości z rynku pierwotnego obowiązujący w danym województwie. Limity te możemy odnaleźć na stronie MdM.

Skomentuj