Kuchnia, to jedno z najbardziej tętniących życiem miejsc w naszym domu. Nie bez powodu. Każdego dnia spędzamy w niej wiele czasu przygotowując posiłki, jedząc, rozmawiając. Chyba każdemu z nas to pomieszczenie kojarzy się z ciepłem rodzinnym, ale i tym, które wydobywa się z garnka pełnego gotującej się zupy. Niezliczone zapachy i aromaty, przywołujące na myśl miłe chwile, wspomnienia. Jak ją urządzić, aby rzeczywiście była centralnym punktem naszego domu? Co sprawi, że będziemy mieli ochotę w niej przebywać nie tylko ze względu na atmosferę i sentyment, ale przede wszystkim dlatego, że będzie cieszyć nasze oko?
O stylach słów kilka…
Style, spośród których możemy wybierać są nieograniczone. Począwszy od starodawnej kuchni, wzorowanej na wystroju wiejskiej chaty w styl rustykalnym, przez te w ciepłym prowansalskim, praktycznym angielskim, minimalistycznym skandynawskim, na efektownie zmodernizowanej aranżacji skończywszy. Ważne jest, aby na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie, który z nich najbardziej będzie nam odpowiadał i będzie dostosowany do naszych potrzeb.
A co ze stołem?
Podstawowym elementem jest stół. Może on istnieć niezależnie od blatu przeznaczonego do prac kuchennych. Coraz częściej jednak, wykorzystuje się tzw. wyspy, które po dostawieniu wysokich krzeseł barowych służą nam jako stół i blat jednocześnie.
Oświetlenie czyni cuda!
Duży wpływ na to, jak będziemy się czuć w naszej kuchni ma oświetlenie. Należy zadbać o kilka źródeł światła, aby nie niszczyć wzroku, ważne będę wówczas kolory żarówek. Jeśli wybierzemy te zbyt jasne, będą męczyć nasze oczy i wprowadzą chłodną atmosferę, natomiast te żółte lub dające półmrok spowodują, że nieświadomie będziemy wytężać nasze oczy, co na dłuższą metę również da nam poczucie dyskomfortu. Należy zatem postawić na naturalne odcienie.
Kolory są istotne
Równie istotne będą kolory farb, jakimi pomalujemy nasze ściany. Te jasne optycznie ją powiększą i nadadzą świeżości; będą uniwersalne. Ciemne odcienie mogą ją pomniejszyć, ale jednocześnie sprawić, że pomieszczenie stanie się przytulne. Jaskrawe kolory już same w sobie będą efektownym dodatkiem.
Drobne zmiany z charakterem
Polem do popisu i miejscem, które możemy wykorzystać w kuchni, aby nadać jej nieco charakteru, jest parapet. Jeśli mamy duże okno z szerokim parapetem, wówczas możemy go przeznaczyć na postawienie niewielkiej skrzynki z domowym zielnikiem, bukiet świeżych kwiatów czy kosz z owocami. Możemy także sami, za pomocą nieużywanych przedmiotów lub tych mających zupełnie inne zastosowanie, nadać jej niepowtarzalny klimat.
Aktualnie na czasie jest przerabianie i odnawianie. W sieci znajdziemy mnóstwo poradników, jak samemu wykonać potrzebne nam dodatki. Uroku dodadzą także firanki, tutaj wybór jest nieograniczony – od tych haftowanych po minimalistyczne, proste rolety. Fantastycznym pomysłem jest pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową i magnetyczną. Pozwoli nam na pisanie po niej kredą, jak i przyczepianie różnego rodzaju notatek, wiadomości, rysunków i zdjęć, nie używając przy tym pinezek, gwoździ czy taśm, które narażają powierzchnię ściany na zniszczenie. To rozwiązanie zapewni nam oryginalny wygląd naszego wnętrza.
Nie ma uniwersalnej rady na to, jak urządzić naszą kuchnię, aby równocześnie była funkcjonalna i podobała się każdemu. Należy podejść do tego z rozwagą i wyobraźnią. Stawiając na uniwersalne meble i kolory, stworzymy kuchnię, która będzie nas zachwycać przez lata, bez względu na zmieniające się trendy. Wówczas możemy inwestować w takie dodatki, jakie w danym momencie nam się podobają. W dobie internetu prężnie rozwijają się niewielkie firmy, oferujące nam liczne gadżety lub dodatki, dzięki którym nasza kuchnia nabierze niepowtarzalnego wyglądu. Warto jednak kierować się starą zasadą – mniej, znaczy więcej – dzięki której unikniemy kiczowatego efektu, ale i zaoszczędzimy wiele czasu podczas sprzątania. A przede wszystkim – jeśli chcemy urządzić serce naszego domu, pamiętajmy, aby w aranżację włożyć także i część własnego.
Skomentuj