Posiadasz mieszkanie, które teoretycznie jest ci zbędne – przeprowadzasz się do większego, zmieniasz miasto, odziedziczyłeś je po zmarłej babci. Nie chcesz go sprzedawać z różnych względów, więc decydujesz, że idealnym rozwiązaniem będzie wynajęcie go. Doskonały pomysł – nieruchomość będzie na siebie zarabiać, co miesiąc będziesz otrzymywał gotówkę, a najemców znajdziesz szybko. Już od początku wakacji studenci zaczynają rozglądać się za dachem nad głową, wielu ludzi nie stać na zakup własnego lokum – doskonale, jesteś w stanie im je zaoferować. O czym powinieneś pamiętać, wynajmując mieszkanie?
Poproś o dane osobowe najemcy
Niezbędne przy podpisaniu umowy. Idealnym rozwiązaniem jest, aby wszystkie osoby, które będą korzystały z lokalu, były stronami umowy – dzięki temu w razie jakichkolwiek zniszczeń będą odpowiadali wszyscy lokatorzy.
Poproś o kaucję
Najlepiej pobrać kaucję od najemców w wysokości miesięcznego czynszu. Będzie to zabezpieczenie w wypadku zniszczeń dokonanych przez najemców.
Pamiętaj o umowie
Ważne, aby była dobrze przygotowana. Muszą się w niej znaleźć dane najemcy, wynajmującego i zasady użytkowania lokalu. Warto dokładnie sprecyzować opłaty, jakie będą obowiązywały lokatorów: wysokość opłat administracyjnych, opłat licznikowych oraz czynsz. Przedstawienie całości kosztów już w ogłoszeniu pozwoli uniknąć rozmów z osobami, które mają mylne wrażenie na temat comiesięcznych kosztów.
Stwórz protokół zdawczo-odbiorczy
W protokole zdawczo – odbiorczym powinien znaleźć się stan liczników i wyposażenie mieszkania. Dobrym uzupełnieniem będzie wykonanie zdjęć, które udokumentują stan mieszkania w momencie przekazania kluczy – pozwoli to uniknąć sporów a w przypadku walki z nieuczciwym najemcą zdjęcia będą doskonałym dowodem.
Na koniec najmniej przyjemna część – opłacenie podatków za uzyskanie przychodu z wynajmu mieszkania:
– za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5 proc.),
– na zasadach ogólnych (stawki progresywne 18 proc. od dochodu do kwoty 85 528 zł i 32 proc. od każdej złotówki dochodu powyżej tej kwoty).
Skomentuj