Stare powiedzenie „zasadzić drzewo, spłodzić syna i wybudować dom” kryje w sobie oczekiwania społeczne wobec mężczyzn. W zasadzie, już dawno zostało uznane za zwykłe stwierdzenie powtarzane z pokolenia na pokolenie. Jednak, większość ludzi marzy o własnych czterech ścianach. Niektórzy decydują się na zakup mieszkania, inni na budowę własnego kąta. I tu pojawiają się dylematy – jaki dom postawić? I nie chodzi tu już tylko o materiały czy kolory. Równie istotną kwestią jest chęć dbania o środowisko naturalne.
Dom – idea ekologiczna
Eco-dom z założenia powstaje w zgodzie i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Istotne jest, aby jego eksploatacja nie generowała wysokich kosztów i nie szkodziła naturze. Do jego budowy wykorzystuje się naturalne materiały i surowce, które pozyskiwane są lokalnie lub regionalnie. Zakładane są ekologiczne instalacje, które mają na celu realnie oszczędzać energię elektryczną, ciepło i wodę. Wszystko po to, aby zminimalizować skutki działań człowieka i ograniczać ich negatywny wpływ na środowisko.
Stosowane rozwiązania
Bezpieczeństwo środowiska naturalnego i komfort mieszkania mogą zapewnić proekologiczne rozwiązania i styl życia domowników:
- Projekt – nie przyczyniający się do degradacji środowiska. Istotne jest wkomponowanie domu, w taki sposób, aby nie zaburzać otoczenia. Podejście ekologicznego budownictwa zakłada harmonizację z naturą. Należy zaakceptować roślinność oraz cały ekosystem na działce i w jej otoczeniu. Uwzględnia się aspekty budynku takie jak: konstrukcja, kształt dachu, układ pomieszczeń.
- Doświetlenie pomieszczeń powinno być zgodne z obiegiem słońca, aby zapewnić jak najwięcej naturalnego światła: wschód – sypialnia, pokoje, kuchnia; zachód – taras, północ – pomieszczenie gospodarcze, południe – jadalnia, salon.
- Materiały budowlane – powinny być starannie dobrane (proces pozyskania, eksploatacji i przetwarzania i utylizacji ma przynosić możliwie małe straty dla natury). Stawia się tu na naturalne drewno (szkielety, drewniane bale) czy glinę. Na dachy wybiera się strzechę trzcinową, naturalny łupek, gonty drewniane czy tzw. zielone dachy.
- Ogrzewanie – stawia się na wykorzystywanie naturalnych sił przyrody, np. solary.
- Instalacja wodna – zastosowanie dodatkowego obiegu do gromadzenia deszczówki, postawienie przydomowej oczyszczalni ścieków.
- Prąd – produkcja i korzystanie z prądu wyprodukowanego poprzez fotowoltaikę.
- Urządzenia i sprzęty AGD – powinny pobierać i zużywać jak najmniejszą ilość energii oraz odpowiednio chronić przed jej utratą.
- Ilość odpadów, segregacja i recykling – ograniczenie produkcji śmieci i ich racjonalne przetwarzanie.
Dom – idea ekonomiczna
Dom wybudowany przy jak najmniejszych nakładach finansowych. Koszty powinny być optymalizowane na każdym z etapów: projektowanie, wybór materiałów, stosowana technologia czy metoda budownictwa. Na wysokość wydatków wpływają:
- Projekt
- Dobór materiałów budowlanych: elewacja, dach, okna, drzwi
- Wielkość domu
- Rozkład pomieszczeń
- Kształt bryły
- Liczba pięter
- Garaż, wiata, piwnica, pomieszczenie gospodarcze
- Dobór ekipy budowlanej
Poszczególne elementy warto wykształtować w kosztorysie budowlanym, który umożliwi szczegółowe zaplanowanie wydatków. Warto pamiętać, że dom ekonomiczny to niskie koszty realizacji oraz późniejsza oszczędność w eksploatacji. Dlatego niska cena nie powinna determinować zakupu materiałów.
Dom – idea energooszczędna
Budynek „tani” w eksploatacji. Oszczędność polega na mniejszym zużywaniu energii. Spowodowane jest to zastosowaniem w budownictwie nowoczesnych technologii i rozwiązań, mających na celu obniżenie kosztów ogrzewania. Sprowadza się to do ograniczania strat ciepła spowodowanych przez niepożądane nieszczelności. Dom energooszczędny to:
- Brak mostków termicznych
- Izolacja termiczna
- Materiały budowlane chroniące przed utratą ciepła
- Wykorzystywanie zasobów naturalnych – promieni słonecznych, ciepła z gruntu, energii odnawialnej, energooszczędnej wentylacji, rekuperacji – do zwiększenia wydajności całego domu
- Odpowiednie usytuowanie okien względem słońca
- Energooszczędne okna, drzwi, urządzenia i sprzęty
- Ogrzewanie przy pomocy dobrego systemu grzewczego, mającego zapewnić dużo ciepła. Mogą to być np.: kocioł gazowy lub elektryczny, ogrzewanie podłogowe, odnawialne źródła energii
Dom – idea hybrydowa
To połączenie troski o środowisko, zmniejszonych wydatków, komfortu, zdrowia i bezpieczeństwa. Idea domu hybrydowego to połączenie wszystkich powyższych modeli i dołączenie kilku ważnych aspektów. Jest to budynek – ekologiczny, inteligentny, energooszczędny, bezpieczny i wygodny. Zasilany jest odnawialnymi źródłami energii, co czyni go przyjaznym środowisku:
- Energia elektryczna – panele fotowoltaiczne, turbina wiatrowa
- Nagrzewanie wody – kolektory słoneczne
- Ogrzewanie – pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe
- Odzyskiwanie ciepła – wentylacja z rekuperacją
- Oszczędzanie wody – zbiornik na deszczówkę
- Ochrona środowiska – biooczyszczalnia
Trend dbania o środowisko naturalne jest dostrzegalny w każdym aspekcie życia – nawet w budownictwie! Warto rozważyć postawienie domu, który będzie inwestycją dla kolejnych pokoleń!
Skomentuj