Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Jakie kwiaty do sypialni?

Kwiaty wykorzystywane do wystroju sypialni, mają swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi zwracają uwagę na oszczędność miejsca oraz konkurencyjność o tlen. Argumentem przemawiającym za otaczaniem się nimi są dekoracyjność i korzystne dla zdrowia właściwości. Przekonaj się, jak naprawdę wygląda kwestia ustawiania kwiatów w sypialni!

Roślinom w sypialni mówimy nie

Dlaczego? Istnieje przekonanie, że proces fotosyntezy przeprowadzany nocą w pomieszczeniach, gdzie śpimy, szkodzi naszemu zdrowiu „kradnąc” tlen i uwalniając jednocześnie dwutlenek węgla.

Roślinom w sypialni mówimy tak

Kwiaty ocieplają wnętrze, spełniają walory zdrowotne (poprawa nastroju i koncentracji, redukowanie stresu, podnoszenie chęci do działania, wzrost empatii, pozytywne wpływanie na relacje) i podnoszą wilgotność powietrza. Odpowiednio wybrane produkują tlen, przyczyniają się do oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji, neutralizując groźne toksyny, drobnoustroje i pleśń.  

Fotosynteza

Czyli roślinna fizjologia. W ciągu dnia, z udziałem słońca zachodzi proces fotosyntezy – rośliny pochłaniają wodę i dwutlenek węgla, wypuszczając tlen. W nocy, z powodu braku dostępu do światła fotosynteza zostaje zahamowana – rośliny oddychają, wydalając przy tym wodę i dwutlenek węgla.

Bilans produkowanego tlenu w ostatecznym rozrachunku jest korzystny – kwiaty w ciągu dnia, kiedy mają dostęp do energii słonecznej, są w stanie wyprodukować go znacznie więcej, niż zużywają w nocy.

Jakie kwiaty do sypialni?

Wybierajmy takie, które dodadzą naturalności pomieszczeniu i dodatkowo będą spełniać korzystne dla naszego zdrowia funkcje – ukojenie i uspokojenie, nawilżenie i oczyszczenie powietrza. Decydując się na kwiaty do sypialni, zwróćmy uwagę, aby:

  • Cechowały się odwróconą fotosyntezą – w nocy będą produkowały tlen, dzięki czemu nie wpłyną negatywnie na nasz sen, wręcz przyczynią się do lepszego zasypiania i dotlenienia organizmu
  • Miały właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze
  • Redukowały zatrucia chemiczne, zanieczyszczenia i toksyny, ograniczały rozwój drobnoustrojów w powietrzu
  • Były dekoracyjne
  • Nie miały drażniącego zapachu, który może przyczyniać się do alergii

Główna zasada: sypialnia to nie oranżeria – odpowiednia ilość kwiatów zależy od wielkości pomieszczenia, ich optymalna liczba to 2-3 egzemplarze. Duże roślinny ustawiajmy wyłącznie w przestronnych pomieszczeniach. W mniejszych sypialniach liczbę kwiatów ograniczmy do 1-2 egzemplarzy.

Dobrym miejscem na ustawienie kwiatów będzie specjalny kwietnik, parapet czy komoda.

Zdrowe kwiaty do sypialni – TOP 5

  • Aloes zwyczajny – znany z właściwości leczniczych (gojenie ran, łagodzenie poparzeń, wypity działa przeczyszczająco). Nocą wytwarza tlen, pochłaniając szkodliwy dwutlenek węgla, nawilża i filtruje powietrze z toksyn.

Warunki: duża ilość światła, unikanie bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne i regularne podlewanie niewielką ilością wody. Jest podatny na niskie temperatury, grożące uszkodzeniem.

  • Zielistka Sternberga – ma właściwości oczyszczające powietrze z toksyn, związków chemicznych, jonów metali ciężkich i szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego.

Warunki: dobrze znosi każde oświetlenie – odnajdzie się w słońcu i półcieniu, wymaga jedynie regularnego podlewania.

  • Bluszcz pospolity – ma właściwości oczyszczające i nawilżające powietrze.

Warunki: umiarkowane oświetlenie, średnio wilgotne podłoże oraz przeciętna temperatura.

  • Skrzydłokwiat – nawilża i oczyszcza powietrze z toksyn, wypuszcza kwiaty, przez co spełnia także funkcję dekoracyjną.

Warunki: łatwy w uprawie – znosi nieprawidłową pielęgnację i niedobory światła. Najlepiej odnajduje się w jasnych stanowiskach i umiarkowanej wilgotności.

  • Sansewieria gwinejska – w nocy produkuje tlen i oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla.

Warunki: bardzo odporna na nieprawidłową pielęgnację.

Poza wymienionymi sprawdzą się także: palma koralowa, storczyk, paproć, kaktusy wielkanocny i bożonarodzeniowy, pelargonia, grudnik, anturium czy dracena.

Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni

Powinniśmy unikać kwiatów o intensywnym zapachu. Lepiej zrezygnujmy z róż, hiacyntów, hortensji, lilii i oleander.

Kwiaty w sypialni są kwestią indywidualnego wyboru. Pamiętając o zasadach, jakimi warto się kierować podczas wyboru roślin do sypialni – nie twórzmy z niej oranżerii, wybierajmy rośliny o korzystnych właściwościach – nie ma czego się obawiać! Odpowiednio dobrane nie będą wpływać negatywnie na jakość naszego snu.

Wkład kokosowy w materacu – właściwości

Statystyczny człowiek spędza w łóżku prawie połowę życia. Podczas snu dokonuje się regeneracja organizmu, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobrać materac. Ciekawą propozycją na rynku są materace zwane powszechnie kokosowymi. W takim materacu na piankę lub lateks nakładana jest mata kokosowa, która utwardza materac. Taki wkład kokosowy powstaje dzięki połączeniu włókien kokosowych z mleczkiem kokosowym, w określonych warunkach. Dlaczego warto zwrócić uwagę na takie rozwiązanie?

Czytaj dalej

Jaką twardość materaca wybrać?

mieszkanie singla

Chcąc zapewnić sobie odpowiedni wypoczynek oraz zdrowy kręgosłup powinniśmy zastanowić się dobrze nad doborem idealnego materaca. Nie każdy wie, że problemy ze snem, zmęczenie oraz bóle mięśni czy stawów wywodzą się z tego, że nie wysypiamy się we własnym łóżku. Jaka może być przyczyna? Zbyt miękki bądź zbyt twardy materac może być tu winnym. W jaki sposób go dobrać, aby mieć pewność, że jest w porządku?

Czytaj dalej

Modna i nastrojowa sypialnia – czyli budujemy klimat

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, które powinno nas relaksować i odprężać. Sypialnia ma dawać nam poczucie bezpieczeństwa i intymności. Sprawdź co zrobić, aby nadać subtelny i modny wygląd Twojej sypialni.

Kolory

Jeśli chcemy osiągnąć efekt przytulnego i ciepłego miejsca należy zdecydować się na ściany w kolorze beżowym lub pastelowym. Jeśli chodzi o pastele to może to być zarówno róż, zieleń, żółty jak i pomarańcz. Chętnie wybieranym kolorem ostatnio jest miętowy, który perfekcyjnie komponuje się z kolorem białym. Pastelowy róż nada sypialni romantyczności

W przypadku kiedy chcemy osiągnąć efekt minimalistyczny musimy użyć do tego celu białego koloru. Na pewno nasza sypialnia będzie wtedy optycznie większa. Chcąc osiągnąć harmonie należy zdecydować się na pastelowy szary, który świetnie sprawdza się w klasycznym stylu oraz w połączeniu z białymi meblami czy podłogą.

Jeśli jesteśmy fanami mocnych, wyrazistych i odważnych kolorów można zdecydować się na czerwień lub burgund. Jeśli nie jesteśmy przekonani w 100% co do tak mocnego koloru, można pomalować jedną ze ścian, która ożywi sypialnie. Decydując się na styl minimalistyczny w sypialni warto pomyśleć o pomalowaniu sypialni na kolor turkusowy, który jest bardzo nowoczesnym i wyrazistym kolorem. Kojarzy się z wakacjami nad morzem.

Jeśli mowa już o energicznych i żywych kolorach, to na pewno jednym z nich jest kolor zielony w odcieniu greenery. Pasuje do sypialni w nowoczesnym stylu i na pewno dodaje energii o każdym poranku.

Oświetlenie

Oświetlenie, które wybierzemy do sypialni powinno przede wszystkim komponować się z kolorami ścian oraz umeblowaniem. Najczęściej wybierane jest to o ciepłej barwie. Światło w sypialni ma budować nastrój. Przede wszystkim oświetlenie ogólne, chcąc podążać za modą powinniśmy zastanawiać się między kilkoma punktami oświetleniowymi jak np. halogeny rozmieszczone na podwieszanym suficie. Jeśli jednak nie mamy możliwości na zamontowanie halogenów i jesteśmy zmuszeni wybierać między lampami wiszącymi musimy pamiętać, aby światło było rozproszone po całej sypialni.

Jeśli chodzi o oświetlenie nocne nie może dawać zbyt jasnego światła, aby nie zaburzać snu drugiej osoby. Należy pamiętać o tym, że takie światło powinno umożliwić nam np. czytanie książek. Można zdecydować się również na lampę stojącą z regulowanym ramieniem. Kiedy będziemy chcieli poczytać zawsze będziemy mogli skierować lampę w naszą stronę.

Sypialnia dla dwojga – jak ją urządzić?

sypialnia

Aranżacja sypialni dla pary to niełatwe zadanie. Trzeba znaleźć złoty środek, pogodzić różne temperamenty, gusta i wymagania. Urządzanie wnętrz podobnie jak samo bycie w związku wymaga kompromisów i dostrzeżenia wspólnych potrzeb. Jak sprawić, by każda ze stron czuła się komfortowo? Warto skorzystać z poniższych rad.

Czytaj dalej

Strony:12