Widok często spotykany w filmach – zapierająca dech w piersiach wydzielona przestrzeń, skrywająca intrygujące wnętrze, do którego prowadzą zakręcone schody. Jest to również rozwiązanie często spotykane w galeriach, restauracjach i halach przemysłowych. Antresola jest praktyczna i funkcjonalna. Daje nowe perspektywy widokowe. W ciekawy sposób sprawia, że pomieszczenia wzajemnie się przenikają. Umożliwia ciągłe rozmowy z pozostałymi domownikami. Czy posiada jakieś wady? Sprawdź!
Antresola w prawie budowlanym
Jest to rodzaj półpiętra, przy czym musi spełniać następujące warunki:
- Jest wydzielona z jednoprzestrzennego pomieszczenia lub kondygnacji
- Znajduje się bezpośrednio nad pomieszczeniem/kondygnacją, z których została wydzielona
- Jej powierzchnia jest mniejsza od pomieszczenia/kondygnacji, z których została wydzielona
- Tworzy otwartą przestrzeń – nie jest zabudowana od wewnątrz
Funkcjonalność
Antresola może służyć jako:
- Domowe biuro
- Kącik telewizyjny
- Schowek
- Sypialnia
- Biblioteczka
- Strefa relaksu
- Garderoba
- Oranżeria dla roślin
- Miejsce do realizowania pasji
- Przestrzeń wydzielona dla dzieci
Możliwości jej wykorzystania jest wiele! Pomysły na aranżację zależą od potrzeb i pomysłowości domowników.
Wysokość pomieszczenia, a antresola
Warto pamiętać, że im wyższe pomieszczenie tym mamy więcej możliwości aranżacji i wykorzystania antresoli. Podstawowe założenie – minimalna wysokość to 270 cm. To dlatego, że trzeba uwzględnić grubość konstrukcji antresoli (20-30 cm), a pomieszczenia muszą mieć minimalną wysokość 120 cm. Przecież zależy nam na uzyskaniu dwóch użytkowych przestrzeni!
Wysokie wnętrza
Czyli minimum 430 cm. Podzielenie takiej przestrzeni umożliwi normalne użytkowanie na dole i na górze. Pomieszczenia nie muszą być podzielone równo – może wysoki salon i niższa sypialnia?
Średnie wnętrza
Czyli ponad 340 cm. Podzielenie takiego wnętrza sprawi, że uzyskamy jedno pomieszczenie nadające się do normalnego użytkowania oraz drugie nieco niższe, pamiętamy minimalna wysokość wnętrza musi wynosić 120 cm.
Niskie wnętrza
Czyli minimalne 270 cm. Po podzieleniu i odliczeniu grubości konstrukcji uzyskamy dwa pomieszczenia o minimalnej, wymaganej przepisami wysokości 120 cm.
Na co zwrócić uwagę?
Nieprawidłowo skonstruowane elementy mogą stanowić zagrożenie dla domowników. Dlatego zwróćmy uwagę na:
- Wejście – musi być bezpieczne i wygodne. Powinny to być proste lub kręcone schody z poręczą, gwarantującą stabilność i zabezpieczenie przed ześlizgnięciem się.
- Ogrodzenie – mogą to być barierki, szklane szyby lub niższe ściany, dzięki temu nie ma zagrożenia niechcianego czy przypadkowego upadku.
- Oświetlenie – wymagane jest tu niezależne źródło światła, którego wybór pozostaje w gestii domowników i zależy od przeznaczenia antresoli.
Antresola – wady
- Ogrzewanie – ciepło w domu unosi się do góry, więc zapewnienie optymalnej temperatury na dole wymaga silniejszego ogrzewania. Utrzymanie jednakowej temperatury w całym domu i na antresoli jest niemożliwe. Wysoka temperatura i zaduch może uniemożliwiać korzystanie z antresoli.
- Dźwięki – poprzez otwartą konstrukcję antresola nie jest w stanie izolować odgłosów muzyki, rozmów czy telewizora.
Antresola jest sposobem na uatrakcyjnienie wnętrza. Jest interesującym rozwiązaniem przestrzennym, dającym wiele możliwości aranżacji. Drobne mankamenty związane z ogrzewaniem i akustyką można próbować neutralizować! A dodatkowa przestrzeń i spektakularny efekt gwarantowane!