Warning: Use of undefined constant fixed - assumed 'fixed' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/razypl/domains/jejnieruchomosc.pl/public_html/wp-content/themes/moments/header.php on line 64
class="header_container_fixed">

Jej Nieruchomość - Królowa wśród nieruchomości

Jej Nieruchomość wita Cię w swoim świecie

Wykonanie wyspy kuchennej – ważne aspekty

Do pełnego wykorzystania potencjału wyspy kuchennej należy odpowiednio wkomponować ją w całe pomieszczenie, zachowując odpowiednie odległości od pozostałych elementów wystroju i dobrać określone parametry. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Elementy wyspy kuchennej – materiały

Fronty szafek, blat i nóżki powinny być estetyczne. Styl wykonania wyspy powinien komponować się z pozostałymi meblami. Istnieją trzy podstawowe możliwości:

  • Gotowe elementy;
  • Konstrukcja szkieletowa;
  • Murowanie z cegieł;

Dopełnieniem całości będzie blat kuchenny, który nada charakteru całemu pomieszczeniu. Najpopularniejszymi materiałami, których możesz użyć do jego wykonania, są:

  • Kamień naturalny (granit, marmur, piaskowiec);
  • Kompozyt kwarcowy (90% kwarcu/10% stanowią dodatki – domieszki dekoracyjne i barwniki);
  • Tworzywo sztuczne – niedrogie, estetyczne i łatwe w pielęgnacji;
  • Ceramika – droższe rozwiązanie, odporne na kwasy, uszkodzenia i temperaturę;
  • Stal szlachetna – higieniczny i odporny na temperaturę materiał, jednocześnie charakteryzuje się trudnościami w usuwaniu zadrapań i plam;
  • Drewno – naturalny materiał, którego zastosowanie wiąże się z wieloma trudnościami technicznymi;

Media

Warto pomyśleć, co będzie Ci potrzebne podczas codziennej eksploatacji wyspy kuchennej. Rozważ zamontowanie:

  • Gniazdek elektrycznych;
  • Płyty grzewczej;
  • Okap;
  • Pochłaniacz powietrza;
  • Zlewozmywak i instalacja wodno-kanalizacyjna;

Wymiary wyspy kuchennej

Długość zależy od przeznaczenia wyspy kuchennej. Do wygodnego korzystania powinno wystarczyć 100-120 cm. Jeśli planujesz umieścić zlewozmywak i miejsce do gotowania, to właśnie taki wymiar pozwoli na umieszczenie pomiędzy nimi powierzchni do pracy (nie mniejszej niż 60 cm).

Pamiętaj też o zachowaniu odległości od pozostałych szafek – minimum 120 cm pozwoli na bezproblemowe poruszanie się i zapewni ciąg komunikacyjny, kiedy w pomieszczeniu znajdzie się więcej niż jedna osoba. Ważna jest także odległość od ścian i sprzętów kuchennych, która optymalnie powinna wynosić 60-90 cm.

Wysokość

Praca przy wyspie kuchennej musi być komfortowa, dlatego jej wysokość dopasowuje się do pozostałych szafek kuchennych, które przeciętnie mają 85-90 cm. I taka też będzie optymalna wielkość wyspy. Dzięki zachowaniu jednolitej wysokości wszystkich mebli w kuchni zapanuje ład i wrażenie porządku.

Jednak wysokość zależy przede wszystkim od zastosowania wyspy kuchennej – jeśli chcesz ustawić przy niej wyższe stołki barowe, musisz zadbać o ich wzajemne proporcje.

Dlatego wyróżnia się następujące rodzaje wysp:

  • Wysokie – 100-110 cm, które dają poczucie masywności, jednak są doskonałym sposobem na wydzielenie dwupoziomowego blatu – niższego od jednej strony i wyższego z drugiej perspektywy. Takie rozwiązanie pozwala na wydzielenie osobnych stref – roboczej i użytkowej;
  • Średnie – 90-100 cm;
  • Normalne – 85-90 cm;

Wybór parametru wysokości jest czynnikiem opartym o nasze preferencje i wygodę użytkowania.

Przyłożenie wagi do poszczególnych aspektów pozwoli Ci na stworzenie praktycznej i atrakcyjnej wizualnie wyspy kuchennej.

Rodzaje szkła do piwa

Prawdziwego smakosza piwa poznasz po tym, że każdy rodzaj piwnego trunku poda w innym szkle. Jak wiadomo, istnieją setki rodzajów oraz odmian piwa, więc przeciętnej osobie trudno się zorientować w całej gamie gatunków i marek. Są nawet osobni specjaliści – cervesario (łac. piwowar), którzy zajmują się degustacją tego alkoholu i mają rozległą wiedzę na jego temat. Jeśli chcesz zostać piwnym ekspertem, zacznij od poznania rodzajów szkła do piwa.

Kufel

Pierwsze skojarzenie ze szkłem do piwa to właśnie kufel. Jest stosowany najczęściej i dzięki swojej solidnej budowie pozwala cieszyć się chłodnym napojem przez długi czas. Szeroki wybór kufli do piwa znajdziesz na https://ceramika-reklamowa.com.pl/k/kufle/. Grube szkło i ucho to znaki rozpoznawalne tego naczynia. Kufle wykorzystuje się na słynnych niemieckich festiwalach piwowarskich i serwuje się w nich przede wszystkim lagery. Wyższe kufle świetnie nadają się do piwa marcowego, natomiast w pękatych modelach z grubego szkła podaje się grzańce, piwa miodowe i koźlaki.

Szklanka do piwa

Wysoka szklanka jest, obok kufla, najpopularniejszym szkłem do podawania piwa. Szklanka to niezaprzeczalnie najbardziej popularne szkło do piwa. Najbardziej pospolite piwo lager, sytuujące się pomiędzy pilznerem a piwem marcowym, jest serwowane w szklance. Cienkie szkło umożliwia musowanie oraz uwalnia aromaty słodu i chmielu. Mówiąc o szklankach do piwa, nie można ich jednak generalizować. Występuje kilka rodzajów szkła przeznaczonych do tego alkoholu, potocznie nazywanego szklankami, ale znajdują się wśród nich naczynia o różnych kształtach. Oto one:

Weizen

Weizen to szklanka do piwa pszenicznego. Cechuje się mocnym, długim zwężeniem oraz rozszerzającą się górą. Projekt szklanki został tak pomyślany, by podkreślać to, co dla piw pszenicznych najistotniejsze, czyli pianę. Dzięki swojej wysokości szklanka eksponuje barwy i podkreśla jasny kolor piwa, natomiast szeroka góra utrzymuje obfitą pianę.

French Jelly Glass

Jej nazwa pochodzi od dawnych słoików, w których przechowywano dżemy i galaretki. Szklanka wykonana jest z grubego szkła i wyrzeźbiona w dolnej części tak, żeby łatwiej było trzymać ją w dłoni. Lepiej też utrzymuje niską temperaturę oraz jest odporna na stłuczenia. Podaje się w niej piwa owocowe i smakowe, radlery, lambice i witbitery.

Pokal

Pokal to kieliszek na nóżce, jednak dużo grubszej niż te do serwowania wina. Jest to jedno z najdelikatniejszych naczyń, w których podaje się piwo – smukłe i dosyć wysokie. W pokalach podaje się lagery, pilznery i koźlaki.

Snifter

Ten rodzaj szkła najbardziej przypomina pokal oraz kielichy do brandy czy koniaku. Pękaty dół zwężający się ku górze umożliwia wykonywanie kolistych ruchów i wprowadzanie piwa w wir, co uwalnia substancje lotne. Sniftery pozwalają na eksponowanie aromatów piw o wysokiej zawartości alkoholu. Używa się ich do wyrazistych piw takich jak koźlak czy stout.

Piwo to alkohol, który stał się wyrafinowanym napojem ze względu na różnorodność smaków i gatunków. Podawanie go w odpowiednim szkle sprawi, że poczujesz się jak prawdziwy koneser tego trunku.

Funkcjonalne gadżety do kuchni – zorganizuj przestrzeń wokół siebie

Kuchnia jak żadne inne pomieszczenie to przestrzeń, która mieści w sobie najwięcej akcesoriów, produktów i sprzętów. Jest też sercem domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Posiłki w niej przyrządzone trafiają na nasze talerze. Z tych wszystkich powodów i wielu innych, miejsce to powinno być zaplanowane ze szczególną dozą uwagi i przemyślenia. Funkcjonalne gadżety do kuchni – zorganizuj przestrzeń wokół siebie, to poradnik zawierający wiele przydatnych narzędzi, które pomogą ci skutecznie zaaranżować przestrzeń kuchenną.

Pudełka na półprodukty

Wszelkiego rodzaju pojemniki, pudełka i puszki, które pozwolą ci na przesypanie produktów takich jak makaron, przyprawy czy kawa z opakowań, to nieoceniona pomoc w organizacji twojej kuchni. Dzięki nim posegregujesz półprodukty np. wg kategorii czy ilości posiadanych zapasów. Pudełka te mają nie tylko funkcjonalny aspekt, ponieważ zabezpieczają one żywność przed wilgocią oraz dostaniem się do nich drobnoustrojów. W porównaniu do plastikowych opakowań, w których je kupujesz, nie rozrywają się i tym samym nie wysypują się z nich produkty. Dzięki nim już nigdy w twoich szafkach nie będzie rozsypywał się groch czy makaron.

Organizery na sztućce i akcesoria

W kuchni używamy nie tylko sztućców, ale również wielu innych przyrządów, które najczęściej wrzucamy do jednego miejsca. Powoduje to znaczne utrudnienia w poszukiwaniu odpowiedniej chochli czy łopatki. Istnieją jednak tzw. organizery, które pomogą ci zapanować nad wszystkimi potrzebnymi w kuchni narzędziami. Są to wkłady do szuflad, które dzięki temu, że są uzupełnione w przegródki, pomagają w posegregowaniu twoich przyrządów tak, aby każdy znalazł swoje miejsce i był możliwie szybki do zlokalizowania.

Stojak na noże

Warto zwrócić uwagę na fakt, zwłaszcza tych najostrzejszych, że noży nie powinno trzymać się z innymi przyrządami używanymi w kuchni. Łatwo bowiem o nieszczęśliwy wypadek. Co więcej należy zadbać, aby były one schowane przed dziećmi. Dlatego nisko położone szuflady nie wchodzą w grę. Stojak na noże dodatkowo zabezpiecza je przed tępieniem oraz drobnoustrojami. Jest on na tyle mobilny, że można z łatwością wstawić go do wyższych szafek, dzięki czemu dzieci nigdy się do nich nie dobiorą.

Dodatkowe półki w lodówce

Lodówka to miejsce, w którym najczęściej brakuje miejsca. Ciągle trzeba coś przestawiać, aby coś innego dosięgnąć, coś przelewać, aby coś innego się zmieściło. Dzieje się tak, ponieważ lodówki nie zawsze są prawidłowo zaprojektowane. Na rynku istnieją jednak dedykowane specjalnie do lodówki półki i organizery, które pomogą walczyć ci z ciągłym chaosem. Często możesz wstawić do niej całe półki albo talerze obrotowe, na których umieścisz słoiki z przetworami z dłuższą datą ważności. Dzięki temu nie będzie trzeba przekładać ich w nieskończoność, wystarczy obrócić talerz, aby znaleźć słoik ulubionego dżemu.

Funkcjonalne gadżety do kuchni nie są dużym wydatkiem. Często są to kwoty, które nie obciążają budżetu, a mogą bardzo pomóc w zorganizowaniu przestrzeni kuchennej, która jest tak ważna dla każdego domownika.

Dzbanki filtrujące, czyli akcesoria kuchenne, które poprawią świat na lepszy

dom - idee budownictwa

Woda pochodząca z wodociągów, mimo tego, że jest zdatna do picia, nie zachęca do jej spożywania w naszym kraju. Wątpliwości co do jej jakości powstają po posmakowaniu jej, zobaczeniu, a nawet powąchaniu. Jednym ze sposobów, które eliminuje nasze obawy, może być przegotowanie wody kranowej, jednak wtedy trzeba czekać, aż ostygnie.

Na lepszy pomysł wpadli producenci dzbanków filtrujących, którzy skutecznie przekonali część Polaków do korzystania z wody wodociągowej, poprzez filtrowanie jej, co się wiąże z polepszeniem jej jakości. Dodatkowo uświadomili nam, że możemy ograniczyć zużycie plastiku, pochodzącego z butelek wody mineralnej, czy źródlanej, którą codziennie wypijamy. Produktów, które stały się ciekawymi gadżetami kuchennymi i niwelują problem nadmiernego zużycia plastiku, jest wiele, a najpopularniejszym z nich jest dzbanek filtrujący Dafi, czy Brita.

Dzbanki filtrujące wodę

Decydując się na dzbanek przeznaczony do filtracji wody, musimy zastanowić się nad kilkoma czynnikami. Po pierwsze, ważna jest pojemność naszego dzbanka, tutaj musimy się kierować zasadą, że im więcej mamy domowników, tym większy dzbanek musimy kupić. Ich standardowym rozmiarem jest 1.4 l lub 2 l, jednak niektóre firmy posiadają w asortymencie takie 3 i 4-litrowe.

Kolejnym, na co musimy zwrócić uwagę, jest dostępność filtrów, ponieważ sam dzbanek nieznanej firmy możemy znaleźć w wielu sklepach spożywczych, jednak schody zaczynają się, kiedy musimy zmienić filtr w naszym dzbanku i nie wiemy gdzie go kupić, lub skąd zamówić, tak aby pasował konkretnie do naszego pojemnika. Przykładem produktu, do którego bez problemu znajdziecie filtry wymienne, jest dzbanek Dafi. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany produkt, najczęściej jest to plastik, ale można znaleźć również dzbanki szklane.

Filtry do dzbanków

Tak jak zostało wyżej wspomniane, bardzo ważne podczas filtracji wody są oczywiście filtry wymienne do dzbanków. Składają się one z drobinek srebra, które zabijają drobnoustroje, żywicy jonowymiennej, która odpowiada za usuwanie twardości wody i metali ciężkich w niej zawartych. Dodatkowo zawierają aktywny węgiel, który ogólnie oczyszcza wodę, zmniejsza w niej zawartość chloru, czy pestycydów.

Mimo tego, że każdy dzbanek zawiera wskaźnik, który informuje nas o zużyciu filtra, to nie powinniśmy się nim sugerować, ponieważ informuje nas o zużyciu, w którym miarą jest czas, a nie prawdziwym wykorzystaniu filtra. Zazwyczaj każdy filtr powinien być wymieniany mniej więcej co 2, do 4 tygodni, w zależności od tego jak twardą wodę w kranie posiadamy oraz ile jej zużywamy.

Wygląd

Oczywiście w wyposażeniu naszej kuchni również mocno stawiamy na wygląd wszystkich akcesoriów, które tam się znajdują. Dzięki temu, że dzbanki filtrujące stają się coraz bardziej popularne, firmom, które je produkują, zależy na ich walorach estetycznych. Przykładowo filtry Dafi dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i dzięki temu możemy dobrać ich barwę pod kolor, który króluje w naszej kuchni, albo zestawić je z nim w formie kontrastu.

Inne korzyści

Dodatkowym plusem korzystania z tych akcesoriów kuchennych jest ochrona sprzętów, które posiadasz w kuchni. Dzięki przefiltrowanej wodzie możesz zapomnieć o czajniku, który jest pełny kamienia. Oprócz tego nie można zapomnieć o korzyściach finansowych, które powinny zachęcić wszystkich do zainwestowania w taki dzbanek. Otóż, dzięki korzystaniu z tego produktu możesz zaoszczędzić około 1000 zł rocznie, ponieważ 1 litr czystej wody kupisz za około 10 groszy.

Mówi się, że kuchnia jest sercem każdego mieszkania, dlatego należy o to serce dbać szczególnie. Oprócz podstawowego jej wyposażenia równie ważne są dodatki. Jednym z nich, niosącym wiele różnorodnych korzyści jest dzbanek do filtracji wody, który dobrze się wpasuje w klimat naszej kuchni, a jednocześnie zadba o nasze zdrowie, stan środowiska, jak i nasz portfel.

Szkło gastronomiczne w Twojej kuchni – jakie naczynia możesz wybrać

Szkło jest materiałem, który ma wiele zalet – elegancki połysk, przyjemną w dotyku gładkość i nadaje się do długoletniego użytkowania. To surowiec przyjemny środowisku naturalnemu – podczas recyklingu przetwarza się go w 100%. Szkło nie wpływa negatywnie na smak tego, co się w nim podaje. W dodatku zawsze świetnie prezentuje się na naszych stołach. Sprawdź, jakie szklane naczynia mogą uzupełnić wyposażenie Twojej kuchni.

Szklanki

Szklanki są jednymi z podstawowych wyrobów ze szkła. Używa się ich niemal w każdym domu. Często pije się w nich wodę, soki, koktajle albo mrożoną herbatę. Jeśli szklanki mają uszko, doskonale nadają się do podawania kawy, czekolady i innych ciepłych napojów. Warto wyposażyć swoją kuchnię w całe komplety, by w razie wizyty gości móc ustawić na stole jednakowo wyglądające naczynia. Będzie to miało szczególnie duże znaczenie, gdy postanowisz zorganizować odświętną kolację, przyjęcie dla znajomych albo rodzinną uroczystość. Takie okazje wymagają odpowiedniej oprawy i zadbania o szczegóły. Naczynia pochodzące z jednego kompletu będą prezentować się znacznie lepiej niż te pochodzące z różnych zestawów.

Z myślą o domówkach warto wybrać też efektowne szklanki na drinki. Niektóre z koktajli serwuje się w specjalnie przeznaczonym do tego celu szkle, inne można podawać w bardziej uniwersalnych naczyniach. Szklanki do drinków – w różnych kształtach i pojemnościach – znajdziesz na https://agusto.pl/381-szklanki-do-drinkow-wody-soku. Na stronie dostępne są też naczynia do wody i soku. Można wybierać spośród modeli o gładkich, klasycznych ściankach lub o bardziej urozmaiconym wyglądzie, na przykład zdobionych żłobieniami albo tropikalnym wzorem.

Dzbanki do napojów

Oprócz szklanek dobrze jest posiadać w swojej kuchni naczynia do podawania napojów. Mogą to być różnego rodzaju dzbanki na wodę i soki oraz te przeznaczone do gorącej kawy czy herbaty. W takich naczyniach można przygotować i przechowywać orzeźwiające lemoniady z miętą i kawałkami cytrusów, a także wiele innych napojów, które swoim wyglądem zachęcają do napełnienia sobie szklanki. Najbardziej praktyczne są modele z uszkiem i dzióbkiem ułatwiającym nalewanie. Z kolei najbardziej szykownie i wyrafinowanie prezentują się smukłe karafki na wodę czy wino.

Kieliszki do wina

W domowym barku mieszczącym szklanki na drinki nie powinno też zabraknąć kieliszków do wina. Wszyscy smakosze tego trunku wiedzą, że wymaga on odpowiedniego podania. Do tego celu najlepiej nadają się specjalne kieliszki. Naczynia przeznaczone do wina białego są wyższe i smuklejsze, a te do wina czerwonego mają bardziej pękatą czaszę.

Miski, półmiski i talerze

Szkło jest tworzywem wyjątkowo uniwersalnym, dlatego naczynia z niego wykonane pasują na każdą okazję. Wyglądają też ładnie w połączeniu z pozostałymi elementami zastawy stołowej, niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały one wyprodukowane. Szklane talerze, półmiski, miseczki i salaterki świetnie eksponują wygląd podawanych potraw i przekąsek. Co ważne, ich gładką powierzchnię łatwo utrzymać w czystości. Większość szklanych naczyń można myć w zmywarce, co jest dużą zaletą, szczególnie gdy po przyjęciu mamy duży stos naczyń do umycia.

Butelki i słoiki

Kompletując szkło gastronomiczne do swojej kuchni, warto pamiętać też o kupieniu słoików i butelek. Przydadzą się one do przechowywania przetworów albo własnoręcznie przygotowanych nalewek i soków. Jeżeli zdecydujesz się na naczynia o bardziej ozdobnym wyglądzie, możesz też podawać w nich najróżniejsze desery. W słoiczkach doskonale prezentują się wszelkie słodkości z owocami, na przykład owsianki albo lody.

Standardowe naczynia ze szkła, w które możesz wyposażyć swoją kuchnię, to szklanki do drinków, soku i wody, kieliszki do wina, dzbanki i karafki, miski, półmiski i talerze. Warto też zaopatrzyć się w dekoracyjne szklane butelki i praktyczne słoiki na przetwory i desery. Szkło jest ponadczasowym materiałem, który nigdy nie wychodzi z mody, dlatego kupno naczyń z niego wykonanych zawsze okaże się dobrym pomysłem.

Strony:1234