Pokój gościnny to przestrzeń stworzona z myślą o gościach, którymi najczęściej są bliskie nam osoby. Świąteczna kilkudniowa wizyta rodziny, weekend ze znajomymi, odwiedziny przyjaciół, to tylko kilka okazji, podczas których musisz sprawdzić się w roli gospodarza i zadbać o nocleg dla najbliższych. Aranżując pokój gościnny, warto zadbać, by przebywanie w nim było dla nich przyjemne i komfortowe. Jak to zrobić? Wystarczy kilka podstawowych mebli i dodatków.
Czy potrzebuje osobnego pomieszczenia?
Nie musisz wydzielać osobnego pomieszczenia, by stworzyć pokój gościnny. Wystarczy przytulny kącik w jednym z innych pokojów w domu. Jest to idealne rozwiązanie, szczególnie jeśli nie masz zbyt dużego metrażu. Co może zastąpić typowy pokój gościnny?
- Kącik na strychu,
- salon lub inaczej pokój dzienny,
- kącik w pokoju dziecka,
- gabinet.
To zaledwie kilka naszych propozycji, które świetnie sprawdzą się w roli pokoju gościnnego w trakcie wizyty bliskich. Sprawdź, jak stylowo urządzić taki pokój. Czego potrzebujesz?
Podstawowe meble
Bez względu na to, w którym miejscu zdecydujesz się na zrobienie pokoju lub kącika dla gości, musisz zdecydować się na odpowiednie wyposażenie.
Pierwsze skrzypce gra zdecydowanie łóżko. Jeśli masz warunki, to wygodne łóżko, takie o szerokości minimum 120 cm, to podstawa. Wtedy na pewno zmieszczą się na nim dwie osoby. Dodatkowym atutem będzie łóżko, które będzie miało pojemnik do przechowywania chociażby pościeli dla gości. Idealna skrytka zapewniająca bonusowe miejsce świetnie sprawdzi się na przedmioty, po które rzadko sięgamy. Jeśli metraż nie jest zbyt duży, to postaw na kanapę z funkcją spania, którą można złożyć, a do środka schować pościel. To idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń.
Kolejnym ważnym meblem jest funkcjonalna szafa z półkami i drążkiem oraz stylowa komoda. Zapewniają one miejsce na rzeczy własne, a w okresie odwiedzin ułatwiają one funkcjonowanie gościom, ponieważ nie muszą oni gnieść się w walizkach. Mogą swobodnie się rozpakować i skorzystać z miejsca na półkach i w szufladach.
Niezbędnikiem okazuje się również szafka lub stolik przy łóżku a na nim lampka nocna, która ułatwia np. czytanie książek wieczorami lub umila siedzenie przy herbacie w miłej atmosferze bez konieczności zapalania „dużego” światła. Jeśli masz warunki, postaw stoliki i lampki po dwóch stronach.
Z podstawowych mebli to byłoby na tyle. Cała reszta, o której marzymy lub mamy przestrzeń do zagospodarowania nie wydaje się niezbędna. Postaw na minimalistyczną przestrzeń, która będzie sprzyjała odpoczynkowi. Jeśli chodzi o meble, to te z drewna są trwałe i zawsze w modzie – na pewno się nie zawiedziesz.
Dodatki i dekoracje
Dodaj wnętrzu przytulności dzięki dodatkom. Na łóżku ułóż miękkie poduszki i koc lub narzutę, które sprawią, że nastrój będzie odprężający. Na ścianie dla efektu powiększenia pomieszczenia powieś lustra, a jeśli chcesz po prostu zapełnić pustkę – postaw na obrazy lub plakaty. W pokoju gościnnym nie powinno zabraknąć również roślin, które będą miały pozytywny wpływ na samopoczucie gości.
Strych jako pokój gościnny
Strych to przestrzeń dostępna głównie w domach wolnostojących lub szeregówkach. Zwykle służy jako graciarnia, ale bardzo dobrze sprawdzi się w roli pokoju gościnnego. Można zaadaptować go na przestrzeń mieszkalną zarówno z dachem prostym, jak i skośnym. Nie ma to znaczenia. Okna również nie grają roli. Jeśli są, to fantastycznie, pomoże to w utrzymaniu rodzinnej, przyjaznej atmosfery. Jeśli ich nie ma, to wystarczy tylko dobre oświetlenie, mocne dodatki oraz jasne ściany. Beżowe i szare kolory to najbezpieczniejsze wyjście. Lustra na ścianach będą świetnie uzupełniać pomieszczenie, świetnie współgrać z jasnymi barwami i optycznie powiększać przestrzeń. Et Voilà! Aranżacja strychu nie musi być taka straszna.
Podsumowanie
Urządzanie pokoju gościnnego powinno być przyjemnością. Pokój ten nie powinien stać się graciarnią, do której trafią wszystkie niepotrzebne meble czy przedmioty, które nie przydadzą się w innych pomieszczeniach w domu. Miejsce w domu dla gości powinno być przygotowane ze starannością. Postaw na minimalizm i praktyczność.