Nasz kraj bardzo chce o nas dbać (Paulo Coehlo). Najpierw dostaliśmy Rodzinę na Swoim, gdzie Państwo dorzucało kasę na połowę odsetek przez pierwsze 8 lat kredytu, a teraz nadszedł czas na Mieszkanie dla Młodych. O co w tym wszystkim chodzi i kto w ogóle ma szansę na dofinansowanie? Tego dowiesz się poniżej. Pamiętaj – jeśli na tym blogu nie pojawiają się wpisy co jakiś czas, nie myśl, że o nim zapomniałyśmy. Po prostu czasem brakuje czasu.
Program Mieszkanie dla Młodych znajduje się aktualnie w centrum krytyki polskiego społeczeństwa. A to dlatego, że niby jest tylko dla najbogatszych (bo kto ma w dzisiejszych czasach zdolność kredytową na kupno mieszkania z rynku pierwotnego), a to dlatego, że dotyczy tylko ludzi z wielkich miast (bo kto buduje nowe mieszkania na zadupiach), czy wreszcie dlatego, że żeby dostać kasę, trzeba płodzić dzieci w masowych ilościach. W skrócie: Program MdM dotyczy tylko najbogatszych ludzi z wielkomiejskich metropolii, których stać na troje i więcej dzieci [sic!].
A teraz podejdźmy do tego zdroworozsądkowo. Polacy marudzą i marudzić będą. Narzekają na to, że w Państwo tylko trzeba kasę ładować, a jak Państwo już chce coś dać, to na pewno jest z tym coś nie tak. Zamiast wyjść z założenia, że całe życie się płaci, to warto czasem też coś wziąć.
Program MdM rusza od nowego roku i potrwa do końca 2018. Polega na tym, że dorzuca 10%, 15% albo nawet 20% wartości mieszkania w zależności od stanu cywilnego i liczby dzieci.
Dla kogo?
Dla osób do 35 roku życia – małżeństw, singli i osób samotnie wychowujących dzieci. Osoby te, tak, jak w przypadku Rodziny na Swoim, nie mogą mieć prawa do innego lokalu mieszkalnego i musi to być ich pierwsze mieszkanie.
Co?
Mieszkania i domy jednorodzinne z rynku pierwotnego.
Mieszkania
Maksymalnie 75 m2 (chyba że wychowuje się troje i więcej dzieci, to 85 m2), ale dopłatą objęte jest tylko 50 m2.
Domy
Maksymalnie 100 m2 (chyba że wychowuje się troje i więcej dzieci, to 110m2), ale dopłatą objęte jest również tylko 50 m2.
Ile?
- Singiel – 10%
- Małżeństwa bez dzieci – 10%
- Osoba samotnie wychowująca dziecko – 15%
- Małżeństwo z dzieckiem – 15%
Jest jeszcze bonus w wysokości dodatkowych 5%, jeśli w ciągu 5 lat na świat przyjdzie 3 lub kolejne dziecko. Wtedy w ciągu pół roku musimy to zgłosić i jednorazowo dostaniemy kasę.
Ile dokładnie można otrzymać? Nie da się tego tak prosto policzyć, więc przyda się do tego kalkulator kredytowy, np. ten: Kalkulator kredytu Mieszkanie dla Młodych.
Limity
Dość kontrowersyjne są limity cen jednego m2 mieszkania w poszczególnych miastach. Według głosu społeczeństwa, są one znacznie zaniżone. Zresztą, sami zobaczcie:
Patrząc po sobie (Wrocław), nie wyobrażam sobie, żeby udało się kupić mieszkanie za 4600 zł za metr. No chyba że na totalnym obrzeżu. Chociaż i z tym może być mega ciężko.
Idziemy dalej. Żeby nie było tak pięknie, przystępując do programu Mieszkanie dla Młodych, musimy wziąć kredyt na co najmniej 15 lat. Kolejna kwestia – Możemy stracić dofinansowanie, jeśli w ciągu pięciu lat od kupna stracimy do mieszkania prawo własności lub współwłasności lub jeśli przerobimy mieszkanie na lokal nienadający się do mieszkania (np. na sklep). Nie możemy w tym czasie też kupić nowego mieszkania. Jeśli któryś z powyższych czynników będzie miał miejsce, musimy oddać Państwu kwotę proporcjonalnie pomniejszoną o czas dobiegający do 5 lat od podpisania umowy.
Moim zdaniem to całkiem fajna sprawa, że Państwo pomaga kupić własne mieszkanie, zwłaszcza, że ceny nieruchomości w Polsce to jakieś nieporozumienie (w porównaniu do rynku zachodniego, np. gdzie ogólnie zarabia się x razy więcej, a mieszkania maja podobne ceny do naszych). Żałuję tylko, że nam w naszym kraju nie było dane z takich dofinansowań skorzystać.
One Comment